Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka dyplomowana zatrudniona na podstawie mianowania zmieniła miejsce zamieszkania. Aktualnie mieszka 100 kilometrów dalej. Dnia 11 sierpnia br. złożyła do dyrektora podanie o udzielenie urlopu bezpłatnego od dnia 1.09.2016 r. do dnia 30.06.2017 r. w związku z dodatkowymi obowiązkami nałożonymi na męża nauczycielki (częste wyjazdy służbowe męża) trudno pogodzić jej obowiązki dojazdu do pracy i opieki nad dziećmi. Nadmieniła również, iż w tym okresie (1.09.2016 – 30.06.2017r.) podejmie pracę na zastępstwo za innego nauczyciela w miejscowości, w której aktualnie mieszka. Czy nauczycielka nie powinna złożyć podania o urlop bezpłatny na cały rok szkolny 2016/17czyli od 01.09.2016 do 31.08.2017r.? (bo przecież w tamtej szkole dostanie ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?) Jak rozwiązać sytuację urlopu wypoczynkowego nauczyciela jeśli będzie pracować w innej placówce, w innym mieście a u nas chce otrzymywać wynagrodzenie i urlop w miesiącach letnich tj. lipiec i sierpień 2017. Czy w związku z powyższym nauczycielowi będzie przysługiwało wynagrodzenie i urlop za 2 miesiące letnie w naszej placówce? Czy urlop nauczyciela przysługuje na rok kalendarzowy czy szkolny?
Z jednej strony dyrektor nie ma obowiązku udzielenia nauczycielowi urlopu bezpłatnego, ani uzasadniania ewentualnej odmowy, z drugiej zaś przepisy nie regulują długości urlopu bezpłatnego, a dyrektor nie może udzielić nauczycielowi takiego urlopu w czasie innym (dodatkowym) niż wnioskowany (art. 68 ust. 1 KN, art. 174 § 1 KP). Dyrektor może rozważyć uzależnienie udzielenia urlopu pod warunkiem przedłużenia przez nauczyciela wniosku do dnia 31 sierpnia. Jeśli natomiast urlop zostanie udzielony do dnia 30 czerwca, w feryjnej szkole samorządowej nauczyciel będzie uprawniony do urlopu wypoczynkowego i wynagrodzenia urlopowego w lipcu i sierpniu (art. 64 ust. 1 i art. 67 KN). Natomiast w przypadku zatrudnienia na podstawie KP lub w przedszkolu samorządowym, urlop wypoczynkowy będzie przysługiwał w części proporcjonalnej do okresu przepracowanego od lipca do grudnia (art. 64 ust. 3 KN w zw. z art. 1552 §1 pkt 1 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dyrektor szkoły przebywający na urlopie dla poratowania zdrowia np: od 3 do 24 dnia danego miesiąca straci dodatek funkcyjny i motywacyjny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Świadectwo pracy 2019 r. Pracownik zatrudniony za czas określony od 01.09.2018 r. do 25.01.2019 r. Czy wraz ze świadectwem pracy należy wydać pracownikowi informację o okresie przechowywania jego akt osobowych i możliwości ich odbioru? Nadmieniam, iż na chwilę obecną pracodawca nie podjął decyzji o przesłaniu do ZUS raportów informacyjnych, tj. o skróceniu okresu przechowywania dokumentacji z 50 do 10 lat.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Podstawa prawna do rozwiązania stosunku pracy w gimnazjum wygaszanym. Nasze gimnazjum jest samodzielnym gimnazjum i (jako jedyne w mieście) będzie wygaszone z dniem 31-08-2019 r. Z nauczycielem został rozwiązany stosunek pracy z dniem 31-08- 2017 r. z przyczyn organizacyjnych powodujące wygaszenie gimnazjum na podstawie art. 225 ust.1 Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo Oświatowe (Dz.U.z 2017 r .poz.60) oraz spełniła warunki przejścia na emeryturę, w związku z powyższym skorzystała z tego prawa (art. 88 ust. 1a KN, który otrzymał brzmienie w art. 4 pkt. 12 cytowanej ustawy) podkreślam, że art. 227 w/w Ustawy mówi, że nie stosuje się art. 20 ustawy - Karta Nauczyciela do 31.08.2019 r.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie odnośnie prowadzenia księgi zatrudnionych nauczycieli w formie papierowej, czy takowe jest wymagane jeśli posiadamy zestawienia zatrudnionych nauczycieli w formie elektronicznej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Na podstawie jakiego artykułu - 20 czy 27 KN należy wypowiedzieć umowę o pracę na czas nieokreślony nauczycielowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy (15,75/18)? W tym przypadku przyczyny leżą wyłącznie po stronie pracodawcy i czy w związku z tym nauczycielowi przysługuje odprawa? Jeśli tak, to na podstawie jakich przepisów KN czy KP?
Dziękuję i czekam na odpowiedź.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe