Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka jest zatrudniona na czas nieokreślony w wymiarze 6/26 jako wychowawca świetlicy szkolnej. W roku szkolnym 2018/19 przydzielono jej liczbę godzin wystarczającą na pełny etat, jednak z dniem 1 września 2019 zatrudnienie znów wróci do 6/26. W marcu 2019 r. nauczycielka urodziła dziecko i korzystała z urlopu macierzyńskiego, a obecnie z rodzicielskiego od 07.08.2019 do 17.03.2020. Od 1 września 2019 r., będąc na urlopie rodzicielskim, chce objąć 2 godz. nauczania języka obcego (2/18) i łączyć urlop z pracą. Bardzo proszę o wyliczenie okresu trwania urlopu rodzicielskiego w tym przypadku. Czy rozpoczęcie pracy może nastąpić 2 września?
Na podstawie art. 1821a § 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego pracownik ma prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 32 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka. W przypadku łączenia przez pracownika korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu, wymiar urlopu rodzicielskiego ulega wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu lub jego części, nie dłużej jednak niż do 64 tygodni (art. 1821f § 1 KP). Okres, o który urlop rodzicielski ulega wydłużeniu, stanowi iloczyn liczby tygodni, przez jaką pracownik łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu i wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu rodzicielskiego (art. 1821f § 2 KP). Wynika z tego, że łączenie pracy z urlopem rodzicielskim obejmuje pełne tygodnie, a więc mogłoby nastąpić po zakończeniu 4 – tego tygodnia urlopu rodzicielskiego, czyli od 4 września 2019 r. W przypadku gdy łączenie korzystania z urlopu z wykonywaniem pracy, o którym mowa w § 1, odbywa się przez część urlopu rodzicielskiego, proporcjonalne wydłużenie wymiaru tego urlopu, następuje wyłącznie w odniesieniu do tej części urlopu rodzicielskiego (art. 1821f § 3 KP). W związku z tym wyliczenie jest następujące: 28 tygodni (po wykorzystaniu 4 tygodni urlopu rodzicielskiego) * 2/18 = 3, 11 tygodni = 22 dni. Nauczycielka zakończyłaby korzystanie z urlopu i łączenie go z pracą 9 kwietnia 2020 r. i wróciłaby do pracy 10 kwietnia 2020 r.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownikowi 40 lat pracy wypada 15.10.2016 r. (płatna z końcem miesiąca czyli 31.10.2016). W ciągu swojej pracy na przełomie lat wykorzystał 18 dni urlopu bezpłatnego (w różnych okresach). Czy te 18 dni powinny być liczone od 01.11.2016 i nagroda wypada 28.11.2016 czy od 16.10.2016 i wypada na 10.11.2016 płatna na koniec miesiąca?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik w dn. 31.08.2014r. po złożeniu wypowiedzenia rozwiązał umowę o pracę. Podpisał świadectwo pracy. Teraz w piśmie nakazującym zapłatę za ekwiwalent za urlop dopomina się zapłaty wraz z odsetkami. Po sprawdzeniu dokumentów nie stwierdziłam, że należą się jakiekolwiek roszczenia.Czy nie jest to próba wyłudzenia i zastraszenia ? Wg mnie jeżeli były jakieś zastrzeżenia to jest okres w jakim można złożyć o weryfikacje dokumentów, ale nie 3 lata. Proszę o podstawę prawną, która pomoże w rozwiązaniu problemu.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel pracujący w UKS jedzie z uks na zawody nie zabierając uczniów i ma w szkole zapłacone mimo, że go nie ma i prowadzi zajęć dydaktycznych
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- CZY NAUCZYCIEL POSIADAJĄCY WYKSZTAŁCENIE- STUDIA MAGISTERSKIE NA KIERUNKU FILOLOGIA POLSKA Z PRZYGOTOWANIEM PEDAGOGICZNYM I STUDIA PODYPLOMOWE NA KIERUNKU WIEDZA O KULTURZE MOŻE UCZYĆ PRZEDMIOTU HISTORIA SZTUKI?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w 2015 roku wziął jubileuszówkę za 25 lat pracy. W 2017 roku doniósł świadectwa pracy za okres 4 lat z rolnictwa. Czy należy mu się jubileuszówka za 30 lat pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe