Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka jest zatrudniona na rok, do 31 sierpnia 2018 r. W maju 2018 urodziła dziecko. Do kiedy przysługuje jej urlop macierzyński: do 31 sierpnia czy 26 września? (tak wypada koniec urlopu). Nauczycielka złożyła również wniosek o urlop rodzicielski do maja 2019 r. Przecież już od 01.09.2018 r. nie będzie pracownikiem tej szkoły? Czy miała prawo? Czy należy z nią przedłużyć umowę? Nie jest umieszczona w projekcie organizacyjnym szkoły na rok następny.
Urlopu macierzyńskiego należy udzielić do 31 sierpnia, czyli do końca trwania umowy o pracę (nie można udzielić jakiegokolwiek urlopu w terminie, gdy osoba, której to dotyczy nie jest już pracownikiem). W opisanej sytuacji przepisy nie nakazują też przedłużania umowy.
Od kwestii urlopu macierzyńskiego należy odróżnić zasiłek macierzyński, który przysługuje za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego. Zasiłek ten nauczycielka pobierać będzie w szkole do końca trwania umowy, a po jej zakończeniu w ZUS-ie. Informacja podana przez nauczycielkę w podaniu (wniosek o urlop macierzyński i bezpośrednio po nim rodzicielski) jest istotna ze względu na wysokość pobieranego zasiłku. Zgodnie z art. 31 ustawy z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, wynosi on 100% podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego i 60% podstawy wymiaru zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego. W razie złożenia wniosku o udzielenie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, zasiłek przysługuje w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku za cały okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jesteśmy szkołą feryjną z internatem szkolnym. W okresie wakacji w internacie przyjmujemy kolonie i obozy. Pracownicy obsługi obecnie pracują w pięciodniowym tygodniu pracy, od poniedziałku do piątku. W jaki sposób możemy zmienić pracę pracowników obsługi w okresie wakacji (lipiec i sierpień), aby mogli wykonywać swoją pracę również w soboty i niedziele w systemie pracy zmianowej, a w przypadku urlopu jednej z osób również w równoważnym systemie czasu pracy? W jaki sposób powinniśmy rekompensować pracę w soboty i niedziele? W jaki sposób zmienić zapis w Regulaminie Pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W związku z rekomendacjami gminy dot. koronawirusa - odwołano wszystkie zaplanowane wycieczki w tym zagraniczne. Jednakże nauczyciel, który organizował wyjazd za granicę wziął 3 dni urlopu bezpłatnego- mianowicie prywatnie pojechał za granicę w miejsce występowania wirusa z częścią uczniów, która także pojechała prywatnie. Przyszły także rekomendacje z Sanepidu, które wyraźnie mówią, że takie osoby powinny po powrocie zostać w domu przez okres 14 dni. Pytanie moje czy dyrektor może pracownika odesłać na kwarantannę i na jakiej podstawie? Co z wynagrodzeniem osoby będącej na kwarantannie z polecenia dyrektora? Jeżeli dyrektor nie wyśle pracownika na kwarantannę a on sam tak zdecyduje - co z wynagrodzeniem za ten okres ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba z Zespołem Aspergera może być nauczycielem?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania z wymiarem 18/18. Czy mogę wypowiedzieć warunki pracy i płacy temu nauczycielowi? Podyktowane jest to tym, iż n-l ma uprawnienia do nauczania w kl. I-III, a zmniejsza się ilość oddziałów w tych klasach i nie ma możliwości zatrudnienia na poprzednich zasadach.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem poradni psychologiczno-pedagogicznej. w związku z pełnieniem tej funkcji mam zniżkę godzin- 8 godzin dydaktycznych. Czy pozbawienie mnie przez organ prowadzący części dodatku za trudne warunki pracy jest zgodne z prawem?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe