Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka ma dziecko niepełnosprawne nad którym opiekę sprawuje mąż (nie pracuje). Czy nauczycielce należą się dwa dni na opiekę nad dzieckiem (art. 188) nad dwójką pozostałych dzieci? Czy w takim przypadku z tej opieki korzysta tylko mąż?
Dwa dni opieki nad dzieckiem przysługują nauczycielce bez względu na to, że mąż nie pracuje (mąż nie korzysta ze zwolnienia z art. 188, gdyż dotyczy ono tylko osób zatrudnionych). Nie ma też znaczenia ilość posiadanych dzieci, lecz fakt, że przynajmniej jedno z nich jest w wieku do 14 lat (bez względu na liczbę dzieci przysługują tylko 2 dni zwolnienia).
Art. 188 kodeksu pracy stanowi, że pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pani sprzątająca pracowała w szkole od 05.2000 r. do 31.03.1016 r. po czym rozwiązała umowę w związku z przejściem na emeryturę. W dniu 04.04.2016 podpisano umowę na czas określony do 31.12.2016 r. Czy kolejna umowa na czas określony będzie drugą umową? Czy do limitu 33 m-cy wliczam okres od 22.02.2016 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Prawidłowe rozliczenie urlopu wypoczynkowego. Jak należy prawidłowo rozliczyć urlop wypoczynkowy nauczyciela w sytuacji gdy, w roku 2016 przez lipiec i sierpień pracownica przebywała na zwolnieniu lekarskim, a w 2017 przebywała na urlopie rodzicielskim. Czy w takiej sytuacji należy pracownicy naliczyć urlop wypoczynkowy za 2016 r. do 8 tyg. i za 2017 r. do 8 tyg.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka miała umowę o pracę od 1.10.2019 r. do 26.06.2020 r. W trakcie roku szkolnego zaszła w ciążę i umowa została przedłużona do dnia porodu. Od 17.11.2020 r. nie jest już naszym pracownikiem. W czasie ferii zimowych wykorzystała 14 dniu urlopu wypoczynkowego. Ile należy się nauczycielce dni urlopu wypoczynkowego i za ile dni będzie przysługiwał ekwiwalent?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka kontraktowa, zatrudniona na czas nieokreślony w pełnym wymiarze godzin, dostarczyła na początku kwietnia informację o ciąży. Czy dyrektor ma obowiązek zapewnić jej etat na nowy rok szkolny? Czy może zaplanować jej mniejszy wymiar godzin, jeśli wynika to z organizacji roku szkolnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel - emeryt naszej szkoły został zatrudniony 01.09.2012 r. na czas nieokreślony na podstawie art 10 ust. 6 KN na 9/18. Okazało się, że w roku 2017/2018 nie ma dla nauczyciela godzin. Dyrektor poinformował nauczyciela w czerwcu 2017r., że nie będzie dla niego godzin. Nie dał nauczycielowi wypowiedzenia stosunku pracy z przyczyn organizacyjnych. W dniu 04.09.2017r. chciał przekazać nauczycielowi świadectwo pracy - stosunek pracy rozwiązano na podstawie porozumienia stron ( art 23 ust. 4 pkt 1 KN). Nauczyciel nie przyjął tego świadectwa informując, że oczekuje innej formy rozwiązania stosunku pracy i oczekuje wypłaty odprawy lub innej formy zadośćuczynienia. Proszę o odpowiedź co możemy teraz zaproponować pracownikowi (proszę o podstawę prawną)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe