Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka odbywała staż na nauczyciela kontraktowego od 1.09.2018 r. do 31.08.2019 r., złożyła wniosek o postępowanie 15.10.2019 r. Jest po pozytywnej rozmowie kwalifikacyjnej 20.11.2019 r., od miesiąca stycznia 2020 r. dam jej angaż płacowy na nauczyciela kontraktowego. Umowa o pracę była zawarta od 1.09.2018 r. do 31.08.2020 r. czy w związku ze zdobytym wcześniej awansem nauczyciela kontraktowego umowa o pracę staje się umową na czas nieokreślony (automatycznie od 01.01.2020 r.) czy dopiero taką umowę na czas nieokreślony zawrze od 02.09.2020 r.?
Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 nie przewiduje zmiany rodzaju umowy o pracę z uwagi na uzyskanie stopnia awansu w czasie umowy zawartej na czas określony w celu odbycia stażu. Natomiast zgodnie z art. 10 ust. 4 KN nauczyciel kontraktowy powinien zostać zatrudniony na czas nieokreślony, jeśli nie zachodzą przesłanki terminowego zatrudnienia, wymienione w art. 10 ust. 7 KN (potrzeba zastępstwa albo potrzeba wynikająca z organizacji szkoły). W związku z tym za porozumieniem stron należałoby zmienić rodzaj umowy o pracę od dnia uzyskania stopnia awansu nauczyciela kontraktowego (art. 29 § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciele pracujący z dziećmi niepełnosprawnymi, mający dodatek z racji uciążliwych warunków pracy, powinni mieć wypłacany ów dodatek do końca roku szkolnego, czy również w lipcu i w sierpniu.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel rozpoczął pracę 1 września 1982 roku. Z dniem 1 września 2012 roku nabywa prawo do nagrody jubileuszowej. Również z dniem 1 września obowiązuje nowa tabela wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela. Czy wysokość nagrody jubileuszowej oblicza się już z tej nowej tabeli, czy z wynagrodzenia sierpniowego? Czy wlicza się również dodatek funkcyjny, jeśli nauczyciel objął funkcje kierownika z dniem 1 września 2012 roku?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam nauczyciela zatrudnionego na 3/18, który złożył wniosek o pomoc pieniężną na święta z ZFŚS. Czy przyznając mu niepełną kwotę w porównaniu z innymi zgodnie z tabela jaką mamy w regulaminie, adekwatnie do części etatu oraz uwzględniając oprócz warunków finansowych, także inne warunki postąpiłam słusznie? Jak należy wypłacać dofinansowania z ZFŚS osobom zatrudnionym na kilka godzin w kilku szkołach?
- Pracownik szkoły (pomoc kuchenna) jest zatrudniona od sierpnia 2005 r. na czas nieokreślony. Od stycznia 2015 do grudnia 2015 przebywa na urlopie bezpłatnym. W roku 2015 przypada jej nagroda jubileuszowa za 20 lat pracy. Czy nagrodę powinnam wypłacić w sierpniu 2015 czy sierpień 2016 ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- KONTYNUACJA PYTANIA: Czy mogę udzielić nauczycielowi urlopu bezpłatnego na czas pełnienia funkcji dyrektora Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkoli - jest to biuro obsługujące kadry i księgowość wszystkich szkół w gminie. W myśl art. 17 ust. 2 KN wyraźnie mówi, że takiego urlopu można udzielić osobie, która nawiązuje stosunek pracy na podstawie wyboru. Co w takiej sytuacji, czy jest inny paragraf, aby takiemu nauczycielowi udzielić urlopu bezpłatnego na czas bycia dyrektorem w ZOSiP ? Czy powinnam rozwiązać z nim umowę o pracę w mojej szkole, aby mógł pracować w ZOSiP?
Na podstawie art. 68 ust. 1 KN nauczyciel może otrzymać urlop bezpłatny z ważnych przyczyn, na swój wniosek. Dyrektor może, ale nie musi uwzględnić tego wniosku, ani też nie ma obowiązku uzasadniania swojego stanowiska. Wytyczną w tym zakresie zawiera § 12 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania, Dz. U. z 2001 r. Nr 1, poz. 5, zgodnie z którym urlop udzielany jest przez dyrektora na umotywowany wniosek nauczyciela na czas określony, pod warunkiem że nie spowoduje to zakłócenia toku pracy szkoły. Jeśli nauczyciel nie otrzyma urlopu bezpłatnego, może zostać zwolniony np. w trybie porozumienia stron.
ODPOWIEDZIELIŚCIE PAŃSTWO Z KARTY NAUCZYCIELA, A CZY MOGĘ ZASTOSOWAĆ Art. 174. § 1 KODEKSU PRACY DLA NAUCZYCIELA ? PROSZĘ O ODPOWIEDŹ.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe