Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka w gimnazjum zatrudniona była: od 01.09.2007 r. do 31.08.2008 r. umowa o pracę na czas określony na 10/18 etatu od 01.09.2008 r. do 31.08.2009 r. umowa o pracę na czas określony na 10/18 etatu od 01.09.2009 r. zatrudnienie przez mianowanie (18/18 etatu - czas nieokreślony). W maju 2012 r. nauczycielka otrzymała wypowiedzenie warunków pracy i płacy, w części dotyczącej zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy (na 15/18) i wyraziła pisemną zgodę na tę zmianę (w wypowiedzeniu nie ma na jaki okres jest zmiana). Jednak od 01.09.2012 r. dostała w zastępstwie nieobecnej nauczycielki godziny i miała pełen etat do 27czerwca 2013 r. Od 1 września 2013 miała również pełen etat do 31 sierpnia 2014 r. (warunki z aktu mianowania). W maju podpisała analogiczne jak wyżej wypowiedzenie warunków, ale od września 2014 r. znów w zastępstwie miała pełen etat. Czy w/w sytuacja jest poprawna prawnie i jakie dokumenty dyrektor powinien uzupełnić tej nauczycielce (porozumienie, aneks, itp.)?
W opisanej sytuacji, zatrudnienie nauczycielki przebiegało prawidłowo. Przepisy nie wskazują, na jaki okres dokonuje się ograniczenia wymiaru godzin nauczycielowi mianowanemu. Z uwagi jednak na to, ze przydział poszczególnych godzin dla nauczycieli jest ruchomy, bo zmienia się praktycznie kazdego roku - projekt organizacyjny sporządza się na każdy rok szkolny - przyjąć należy, ze ograniczenie etatu również powinno obejmować jeden rok szkolny.
W przypadku, gdy nauczyciel wyrazi zgodę na ograniczenie wymiaru godzin, a pojawi się mozliwość zatrudnienia go w większym wymiarze, można - za jego zgodą - przydzielić mu te godziny, w tym również w zastępstwie na czas określony. W takim przypadku wystarczy pismo dyrektora informujące o możliwości zatrudnienia w danym wymiarze, na którym nauczyciel podpisze, ze wyraża zgodę. Po zakończeniu danego roku szkolnego, jezeli znów nie ma godzin dla nauczyciela - sytuacja się powtarza.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy należy wypłacać świadczenia z ZFŚS osobie, która została zwolniona z przyczyn ekonomicznych, obecnie przebywa na zasiłku dla bezrobotnych, a później będzie na zasiłku przedemerytalnym?
- Pracownik obsługi otrzymał wypowiedzenie warunków umowy o pracę z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Pracownik napisał oświadczenie o odmowie przyjęcia nowych warunków. Co należy wpisać w świadectwie pracy "tryb i podstawa prawna rozwiązania umowy"?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W niepublicznym przedszkolu integracyjnym w ramach zajęć dodatkowych szczególnie dla dzieci z niepełnosprawnością zapewniamy dogoterapię, hipoterapię. Ze specjalistami prowadzącymi w/w zajęcia obecnie mamy podpisane umowy o współpracy (zajęcia odbywają się w różnych terminach w zależności od zapotrzebowania,tj. zgłoszeń rodziców bo zajęcia są dobrowolne oraz w przypadku hipoterapii od pogody - zajęcia prowadzone są na placu przed przedszkolem). Czy od 1.09.2018 roku jesteśmy zobowiązani do zawarcia z tymi specjalistami umów o pracę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka w maju otrzymała wypowiedzenie z pracy na podst art. 20 KN, w czerwcu otrzymała powołanie na stanowisko dyrektora w tej samej szkole. Czy dyrektor, który dał wypowiedzenie powinien go teraz anulować? Jak nie - to co z nauczycielem od września? Jaka jest jego sytuacja?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przebywał na urlopie dla poratowania zdrowia w okresie od 24.08.2018 do 23.08.2019 r. Czy w trakcie przebywania nauczyciela na urlopie dla poratowania zdrowia można mu wręczyć ograniczenie zatrudnienia na dzień 30.05.2019 r. na nowy rok szkolny 2019/2020 czy jest to niedopuszczalne z przyczyn prawnych?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe