Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka zatrudniona jest na umowę o pracę na podstawie art. 10 ust. 7 KN. W II semestrze organ prowadzący wydał zgodę na 5/20 zajęć z nauczycielem wspomagającym oraz 2/18 zajęć z rewalidacji. Godziny te mają być przydzielone ww. nauczycielowi. Czy można zmienić jego umowę na zastępstwo porozumieniem zmieniającym? Jak prawnie możemy zwiększyć wymiar czasu pracy? Po dodaniu tych godzin zmieni się również pensum tego nauczyciela.
Dodanie następnych godzin dydaktycznych obok dotychczasowych przydzielonych na zastępstwo następuje za zgodą nauczyciela w pisemnej formie, nazywanej porozumieniem zmieniającym lub aneksem do umowy o pracę – art. 29 § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. Nowe godziny są powierzane na czas określony w razie zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania za zgodą nauczyciela, na podstawie art. 10 ust. 7 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215. Następnie konieczne będzie wyliczenie wymiaru tzw. pensum łączonego, zgodnie z art. 42 ust. 5c KN.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Moje pytanie dotyczy Czy dyrektorem dydaktycznym Publicznego Przedszkola może być osoba która jest dyrektorem szkoły podstawowej i ma ukończony kurs kwalifikacyjny Zarządzanie Oświatą ma wyższe studia pedagogiczne ale nie ma wychowania przeszklonego.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przebywała na zwolnieniu lekarskim od 01.01.2015r. do 27.07.2015r. 28.07.2015r. urodziła dziecko i wykorzystuje urlop macierzyński 20 tygodni + urlop macierzyński dodatkowy - 6 tygodni + urlop rodzicielski 26 tygodni do 25 lipca 2016 roku. Za rok 2015 przysługuje jej 8 tygodni urlopu wypoczynkowego uzupełniającego-56 dni. Jak udzielić urlopu wypoczynkowego uzupełniającego za 2015 rok i od kiedy ponieważ jest to czas urlopu? Nauczycielka zaraz po urlopie chce wziąć urlop wychowawczy. Jaka data końcowa urlopu 30 czerwca 2017 rok - koniec zajęć czy 31 sierpnia 2017 rok koniec roku szkolnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Powrót po urlopie rodzicielskim.
1. Nauczycielka - logopeda przebywająca obecnie na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim wraca do pracy w marcu 2019 r. Na jej zastępstwo została zatrudniona inna osoba. Dyrektor chciałby, żeby umowa z zastępującym logopedą trwała do końca zajęć dydaktycznych w 2019 r. ze względu na specyfikę stanowiska (zmiana w trakcie roku szkolnego nie byłaby dobra dla uczniów). Mając na względzie fakt, iż po urlopie związanym z rodzicielstwem należy zapewnić pracownikowi powrót na to samo stanowisko, czy w sytuacji, kiedy nauczycielka sama napisze prośbę o przeniesienie (po powrocie) na stanowisko wychowawcy świetlicy - nie będzie to błędem, a jeśli nie będzie, to kiedy powinna zwrócić się z taką prośbą do pracodawcy - w maju 2018, kiedy trwa ruch kadrowy?
2. Jak postąpić w sytuacji, kiedy dla nauczycielki wracającej do pracy po urlopie rodzicielskim nie ma stanowiska, które uprzednio zajmowała. Sytuacja dotyczy edukacji wczesnoszkolnej. Obecnie w szkole jest 6 oddziałów (klas) III, natomiast przewidywana liczba oddziałów (klas) I w r. sz. 2018/2019, to zaledwie 3.
2a. Jaką podstawę prawną wypowiedzenia należy zastosować w stosunku do pozostałych nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, kiedy większość z nich, to nauczyciele mianowani i niestety nie będzie dla nich zatrudnienia w edukacji wczesnoszkolnej (obecnie 6 oddziałów II, w nowym roku szkolnym klas I zaledwie 3)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który ma 30/30 godzin biblioteki czyli 1 etat i 6/18 polskiego to powinien mieć etat uśredniony? Czyli jego pensum to 30 i 10 godzin ponadwymiarowych ? Czy godziny ponadwymiarowe to te 6/18 i liczone z pensum 18 przy etacie biblioteki ? Czy nauczyciel może mieć 10 godzin ponadwymiarowych, czy jest to zgodne wówczas z KN ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Kto może wystawić roczną ocenę uczniowi, jeśli nauczyciel danego przedmiotu obecnie przebywa na zwolnieniu chorobowym? Czy ten obowiązek może przejąć nauczyciel zastępujący nieobecnego nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe