Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka zatrudniona jest w wymiarze 4/18, pracująca w jednym dniu tygodnia bierze ślub. Ile dni urlopu należny się jej w mojej szkole, jeśli pracuje ona także w innej szkole? Czy powinnam udzielić 1 czy 2 dni urlopu okolicznościowego? z poważaniem Anna Żytkiewicz
Zwolnienie od pracy w przypadku ślubu pracownika przysługuje w wymiarze 2 dni. Nie ma tu znaczenia wymiar zatrudnienia czy dodatkowe zatrudnienie. Istotne jest natomiast powiązanie czasowe zdarzenia, jakim jest ślub ze zwolnieniem od pracy. Najczęściej pracownicy wykorzystują takie zwolnienie np. w dniu ślubu, dzień lub dwa przed lub po albo w innych dniach, zbliżonych datą do zdarzenia.
Zwolnienie od pracy nie jest należnym urlopem (wbrew potocznego nazywania go "urlopem okolicznościowym"), a jedynie prawem pracownika do zwolnienia od pracy w danym dniu w związku z zaistniałą, przewidzianą w rozporządzeniu, sytuacją. Nie będzie więc mógł skorzystać z tego prawa nauczyciel, który np. weźmie ślub, urodzi mu się dziecko, umrze rodzic w trakcie urlopu nauczyciela. Nie można też udzielić takiego zwolnienia po powrocie z urlopu (np. we wrześniu). Przepisy nie precyzują wprost, w jakim odstępie czasowym możliwe jest zwolnienie od pracy. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. W opisanym przypadku nauczycielka musiałaby uzasadnić związek korzystania z drugiego dnia wolnego w następnym tygodniu ze ślubem.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polistyki Socjalnej z dnia 15.05.1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Poproszę o wzór umowy o pracę z nauczycielem dla którego moja szkoła jest dodatkowym miejscem pracy. W szkole macierzystej pracuje 14 godzin i 4 płatne za zatrudnienie w mojej szkole(dopełnienie etatu). Dodatkowo w mojej szkole jeszcze 7 godzin ( razem 11w drugim miejscu pracy?)
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w placówce niepublicznej (OREW) jest obowiązek żądania od kandydata na stanowisko merytoryczne (np.terapeuta prowadzący zajęcia w ramach obowiązku szkolnego, logopeda,rehabilitant ) dostarczenia zaświadczenia o niekaralności?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- 1. Czy na podstawie obowiązujących przepisów prawa oświatowego dyrektor szkoły może traktować godzinę pracy w świetlicy szkolnej tak jak godzinę dydaktyczną?
Podaję przykład. Nauczyciel jest zatrudniony w pełnym wymiarze godzin, przy czym 7 z nich realizuje jako wychowawca świetlicy szkolnej. Dyrektor szkoły w planie lekcji przydziela mu z tego tytułu 9 godzin dydaktycznych i dodatkowo 15 minut.
Dyrektor motywuje to następującymi obliczeniami:
7 x 60 min = 420 min
420 min : 45 min = 9 i 15 min
Wg w/w nauczyciel pracuje wg schematu:
45 min – świetlica; 15 min – przerwa;
45 min – świetlica; 15 min – przerwa itd.
Zatem czas pracy opiekuna w świetlicy szkolnej zostaje wydłużony o wszystkie przerwy.
W przypadku osoby zatrudnionej jako wychowawca świetlicy szkolnej na cały etat zgodnie z art. 42 KN pracując 26 godzin, pracowałby łącznie ok. 350 min dłużej.
W szkole zatrudniony jest również pedagog (20/20) i bibliotekarz (30/30), jednak tych nauczycieli w/w zmiany nie objęły.
2. Czy jest zgodne z prawem bezterminowe pozbawienie wszystkich nauczycieli zatrudnionych w tej samej szkole dodatku motywacyjnego, a także nagród z okazji DEN.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel odchodzi ze szkoły – przechodzi na emeryturę. W obecnej szkole zaczął pracę na skutek przeniesienia. Z poprzedniego miejsca zatrudnienia nie wydano mu jednak świadectwa pracy. Czy na podstawie teczki akt osobowych, w której znajduje się umowa o pracę zawarta przez nauczyciela z dyrektorem innej szkoły, można wystawić nauczycielowi świadectwo pracy, które będzie uwzględniać także okres pracy w poprzedniej placówce?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od 01.09.2015r. do 31.08.2020r. zostało powierzone nauczycielowi stanowisko wicedyrektora. Z uwagi na fakt, iż uchwałą Rady Powiatu postanowiono zmniejszyć liczbę oddziałów w szkole i tym samym nie będzie już tego stanowiska, od września br., to jakie pismo należy przedłożyć pracownikowi? Proszę o wzór.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe