Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka zatrudniona w szkole od 01.09.2009 r. w dniu 24.02.2022 r. do pracownika kadr dostarczyła świadectwa pracy za lata pracy od maja 2000 r. do czerwca 2003 r. – z prośbą o wyrównanie jej wysługi. Zostało wystosowane pismo do jednostki finansowej, gdzie są wyliczane wynagrodzenia z prośbą o wyrównanie wysługi od 01.02.2019 r. Czy wpisano poprawnie datę, od której należy wyrównać wysługę? Czy należało wpisać datę wyrównania od 01.03.2019 r.?
Zgodnie z art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) nauczycielom przysługuje dodatek za wysługę lat, w wysokości 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, wypłacany w okresach miesięcznych poczynając od czwartego roku pracy, z tym że dodatek ten nie może przekroczyć 20% wynagrodzenia zasadniczego. Wysokość dodatku stażowego jest determinowana przez posiadany staż pracy. Stosownie do § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (t.j. Dz. U. z 2014 r., poz. 416 ze zm.) do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. W momencie, w którym pracownik udokumentował dodatkowe lata pracy, nabył prawo do wyższej stawki dodatku stażowego.
Z uwagi na fakt, że wynagrodzenie nauczycieli jest wypłacane z góry, przepisy Karty Nauczyciela regulują termin wypłaty wynagrodzenia w przypadku, w którym w trakcie miesiąca nastąpiła zmiana jego wysokości. Na podstawie art. 39 ust. 1 Karty Nauczyciela zmiana wysokości wynagrodzenia w czasie trwania stosunku pracy w związku z uzyskaniem kolejnego stopnia awansu zawodowego nauczyciela następuje z pierwszym dniem roku szkolnego następującego po roku szkolnym, w którym nauczyciel uzyskał wyższy stopień awansu. Zmiana wysokości wynagrodzenia z innych przyczyn następuje z pierwszym dniem najbliższego miesiąca kalendarzowego, jeżeli inne przyczyny nie nastąpiły od pierwszego dnia danego miesiąca kalendarzowego.
Mając na względzie powyższe, wyrównanie dodatku stażowego powinno nastąpić z początkiem marca 2019 r.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Ile dni urlopu za rok 2018 przysługuje pracownicy, która ma umowę na czas określony do 31 maja 2018 r. ogólny staż pracy 14 lat za rok 2017 wykorzystała 26 dni. Czy pracodawca może udzielić pracownicy 26 dni w roku 2018?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przedszkola nieferyjnego zatrudniony w niepełnym wymiarze 4/23 chce wybrać urlop wypoczynkowy godzinowy. W jaki sposób obliczyć ile należy mu się urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Interesuje mnie sposób naliczania średniej urlopowej w placówce nieferyjnej (zarówno dla nauczycieli jak i dla dyrektora) w przypadku, gdy urlop został udzielony we wrześniu. Czy średnia urlopowa powinna być naliczana i ewentualnie w jaki sposób, czy w związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego to świadczenie nie przysługuje? Czy należy w tej sprawie odnosić się tylko do rozporządzenia o urlopach wypoczynkowych czy również do kodeksu pracy?
- Czy dodatki motywacyjne dla nauczycieli powinny być jawne, czy powinny być tylko do wiadomości nauczyciela. proszę o podanie przykładowego regulaminu przyznawania dodatków motywacyjnych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy środki zgromadzone przez Radę Rodziców można wykorzystać na zakup programu do prowadzenia e-dziennika oraz opłacania abonamentu? Moja wątpliwość zrodziła się po komunikacie MEN, który wyraźnie mówił, że rodzice nie mogą płacić za prowadzenie e-dziennika.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe