Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Powyższe okoliczności powinny być brane pod uwagę po ich przedstawieniu przez dyrektora w przypadku domagania się przez nauczyciela przed sądem dopuszczenia do pracy na...

PORADA PRAWNA

Nauczycielowi objętego ochroną związkową włączonego gimnazjum do szkoły podstawowej zaproponowałam w arkuszu organizacyjnym na nowy rok szkolny etat łączony (j. angielski i świetlice), ponieważ nie ma już klas gimnazjum nie mam tyle godzin j. angielskiego. Nauczycielce zmieni się pensum. Nadmieniam, że wielu nauczycieli będzie miało etaty łączone, nikt nie kwestionuje, cieszą się, że mają pracę. Pani chce, abym zabrała godziny dydaktyczne innej nauczycielce j. angielskiego. Czy Pani nie nadużywa swojej ochrony związkowej? Czy proponowanie takiego rozwiązania dyrektorowi jest etyczne? Zapowiedziała, że skieruje sprawę do sądu. Czy jako dyrektor dbający o wszystkich nauczycieli jestem na straconej pozycji w sądzie? Przecież straciła godziny w klasach gimnazjalnych, nie mam jej z czego dać, jest mniej o dwa oddziały w szkole. Czy sąd nie bierze takich okoliczności pod uwagę?

Powyższe okoliczności powinny być brane pod uwagę po ich przedstawieniu przez dyrektora w przypadku domagania się przez nauczyciela przed sądem dopuszczenia do pracy na dotychczasowym stanowisku i podnoszeniu, że dyrektor takiej zmiany nie może dokonać bez zgody nauczyciela. Zmiana stanowiska nauczyciela nie ma związku z ochroną związkową, ponieważ jest dokonywana za zgodą nauczyciela na podstawie art. 18 ust. 1 KN w razie zatrudnienia przez mianowanie albo na podstawie art. 29 § 4 w zw. z art. 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917 ze zm. - gdy nauczyciel pracuje na umowę o pracę, a w konsekwencji nie wymaga dodatkowo uzyskania zgody organizacji związkowej w trybie art. 32 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2019 r. poz. 263).
Sąd na wniosek dyrektora zbada zasadność odmówienia przez nauczyciela zgody na zmianę stanowiska w kontekście sytuacji kadrowej w szkole w związku z reformą oświaty; należałoby więc wykazać, że inni nauczyciele tego przedmiotu również mają dodatkowe godziny w świetlicy z tych samych powodów oraz że dodanie nauczycielom godzin świetlicowych pozwoliło uniknąć zwolnień na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 1 UoZZ.
Zmiana stanowiska pedagogicznego generalnie nie stanowi pogorszenia warunków zatrudnienia, jeżeli nie ma dyskryminującego charakteru, ponieważ zmiana wymiaru pensum nie wpływa na zmianę wymiaru zatrudnienia. Ustawodawca w art. 42 ust. 3 KN przewiduje różne stanowiska pedagogiczne z różnymi wymiarami pensum, uzależnionymi od dodatkowych zadań nauczyciela wykonywanych w obowiązującym czasie pracy, zwłaszcza dotyczących czasu przeznaczanego do przygotowywania się do zajęć na danym stanowisku (art. 42 ust. 2 pkt 2 KN). Brak uzyskania zgody nauczyciela na zmianę stanowiska będzie równoznaczny z naruszeniem przepisów przez dyrektora, ale też nauczyciel powołując się na tę okoliczność w sytuacji konkretnej szkoły może nadużyć swoich uprawnień pracowniczych bez względu na to czy powołuje się na ochronę związkową (która w tym przypadku nie działa), czy też nie (art. 8 KP), a w konsekwencji sąd może uznać, że jego roszczenie o dopuszczenie do pracy na dotychczasowym stanowisku nie zasługuje na uwzględnienie. Natomiast ponieważ na rozstrzygnięcie sądu mogą wpłynąć różne okoliczności podnoszone przez obie strony należy się liczyć z tym, że sąd może również uznać roszczenie nauczyciela za zasadne w związku z nieuzyskaniem jego zgody na zmianę stanowiska na wychowawcę świetlicy.

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT