Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Obecna nauczycielka przedmiotów zawodowych spodziewa się dziecka (poród w marcu). Po ogłoszeniu i wielu staraniach zgłosiła się chętna do pracy pani mgr inż. budownictwa z uprawnieniami budowlanymi i 6-letnim stażem pracy w firmie budowlanej, ale bez przygotowania pedagogicznego. Wstępnie przyjęła propozycję zatrudnienia jako nauczyciel przedmiotów zawodowych teoretycznych z Kodeksu pracy do końca czerwca z wynagrodzeniem nauczyciela kontraktowego oraz zatrudnienie dalsze od września z możliwością rozpoczęcia stażu pod warunkiem uzyskania kwalifikacji zawodowych do końca roku szkolnego 2021/2022. Po kilku dniach zgłosiła się z warunkiem rozpoczęcia pracy od lutego, jeśli otrzyma umowę do 31 sierpnia 2021 r., tak aby mieć zatrudnienie przez wakacje. Czy w prośbie do organu prowadzącego mogę zapisać, że proszę o wyrażenie zgody na zatrudnienie pani ……… mgr inż. budownictwa bez przygotowania pedagogicznego na zastępstwo za panią ……… przebywającą na ……… z Kodeksu pracy ……… z wynagrodzeniem nauczyciela kontraktowanego od ………… do 31 sierpnia 2021 r. lub do czasu powrotu z urlopu macierzyńskiego? Jeśli uzyskam zgodę organu prowadzącego, to mogę podpisać zgodę i nie będzie to łamanie prawa. Proszę o wyrażenie opinii, czy moje plany są zasadne, lub podanie innego rozwiązania. Jako dyrektor nie mam wyboru, a jednocześnie spodziewam się rezygnacji i na pewno będę mieć problem z pozyskaniem innej osoby do pracy nauczyciela przedmiotów zawodowych w technikum budowlanym i branżowej szkole I stopnia.
Na podstawie art. 15 ust. 6 w zw. z ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 910 ze zm., w przypadku zatrudnienia osoby niebędącej nauczycielem i posiadającej przygotowanie zawodowe uznane przez dyrektora szkoły za odpowiednie do prowadzenia zajęć z zakresu kształcenia zawodowego, zatrudnienie tej osoby następuje za zgodą organu prowadzącego w szczególnie uzasadnionym przypadku. Przede wszystkim należy w uzasadnieniu wniosku wskazać, na czym polega ten uzasadniony wypadek, np. jakie konkretnie działania podjęto w celu znalezienia wykwalifikowanego nauczyciela i że okazały się one bezskuteczne lub czy (i dlaczego) dyrektor uważa specjalność kandydata za wąską i faktycznie utrudniającą znalezienie nauczyciela. Należałoby także uzasadnić, że kandydatka posiada odpowiednie wykształcenie lub także doświadczenie niezbędne do prowadzenia zajęć; zasadne może być podanie argumentacji, z jakiego powodu pracownikowi ma zostać przyznane wynagrodzenie na poziomie nauczyciela kontraktowego, a nie stażysty. Kolejny element uzasadnienia wniosku to wskazanie, że kandydatka do pracy uzależnia podjęcie zatrudnienia od obowiązywania umowy o pracę do 31 sierpnia 2022 r., a ewentualnie zaplanowane wcześniejsze rozwiązanie umowy może skutkować jej rezygnacją z podjęcia pracy. Wówczas można złożyć wniosek o treści wskazanej w pytaniu, natomiast należałoby podać jego uzasadnienie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Gimnazja przekształciły się w szkoły podstawowe. Moje pytanie brzmi: Czy powinno się zawrzeć nowe porozumienie z dyrektorem szkoły macierzystej ?
- W szkole funkcjonuje oddział łączony kl.I-II-III (razem 10 uczniów). Przydzieliłam jednego wychowawcę (300 zł dodatku). Czy mogę- zgodnie z prośbą nauczycieli prowadzących zajęcia w tych klasach- przydzielić dwóch wychowawców np. do kl. I i II oraz do kl.III i zapłacić im po 150,00 zł.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy szkoła niepubliczna, zatrudniając nauczyciela na dany rok szkolny, musi zawierać z nim umowę o pracę do końca sierpnia, czy umowa może się kończyć w czerwcu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Ile wynosi tygodniowy wymiar godzin nauczyciela wychowania przedszkolnego: - pracującego z dziećmi 5-letnimi realizującymi roczne przygotowanie przedszkolne, a ile nauczyciela pracującego z dziećmi 5-6 letnimi jeżeli w grupie jest 8 dzieci 6-letnich i 17 5-letnich?
- Witam, mam pytanie - czy organ prowadzący (gmina) może skrócić kadencje dyrektora tworząc zespół szkół? Jestem dyrektorem szkoły, mam powołanie aktualne do 2014 roku. Organ prowadzący zamierza połączyć szkołę podstawową z gimnazjum i ogłosić konkurs na dyrektora zespołu szkół od 2012. Czy ma do tego prawo?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe