Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Obecnie w szkole zatrudnionych jest 4 nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Trzech ma wyższe wykształcenie oraz ukończone studia podyplomowe, 2 z nich jest nauczycielami dyplomowanymi jeden w trakcie stażu na nauczyciela dyplomowanego. Jeden nauczyciel jest po SN , jest nauczycielem mianowanym , ma 35 lat pracy i w 2019r. ukończy 56 lat. Nauczyciel po SN zwrócił się do dyrektora z prośbą o nie uwzględnianie go w projekcie organizacyjnym na rok szkolny 2018/2019 ponieważ planuje przejść na świadczenie kompensacyjne i chce odejść z art. 20 KN. Pragnę zaznaczyć, że w obecnym roku szkolnym i w roku szkolnym 2018/2019 są i będą 3 oddziały (w latach poprzednich były 4 oddziały). Proszę o podstawę prawną , czy nauczyciel może skorzystać z art. 20 KN i czy mogę go nie planować w projekcie. Dziękuję za pomoc
Nauczyciel, który odchodzi z pracy na własną prośbę w sytuacji, gdy w szkole nie zachodzą zmiany organizacyjne (nie zmniejsza się liczba godzin ani oddziałów) nie może zostać zwolniony na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. z powodu częściowej likwidacji szkoły, zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć. Z kolei zapowiedź odejścia z pracy powoduje, że dyrektor może nie planować godzin dla tego nauczyciela w arkuszu organizacyjnym, ponieważ musiałby dla niego przewidywać 0 godzin - § 17 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli, Dz.U. z 2017 r., poz. 649 ze zm.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy przy ponownym zatrudnieniu nauczyciela jego dokumenty dotyczące ponownego nawiązania stosunku pracy (np. pozyskiwanie informacji z CROD, skierowanie na badania, orzeczenie lekarskie, oświadczenia, itp.) przechowuję w części A czy części B akt osobowych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wyjaśnienie w jakiej wysokości należy wypłacić odprawę emerytalną pracownikowi administracji szkolnej, który przechodzi na emeryturę po 38 latach pracy w szkole. Zgodnie z KP- odprawę pieniężną w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia czy zgodnie z przepisem art.36 ust.2 i art.38 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych, który jest przepisem szczegółowym do art. 92 Kodeksu pracy: pracownikom samorządowym przysługuje jednorazowa odprawa przy przechodzeniu na emeryturę po 20 latach pracy w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia. Proszę również o wyjaśnienie czy sprzątaczka szkolna jest również pracownikiem samorządowym.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel od 1 stycznia 2012 r. do 1 czerwca 2012 r. przebywał na urlopie macierzyńskim i dodatkowym urlopie macierzyńskim. Od 4 czerwca do 22 czerwca przebywał na zwolnieniu lekarskim - opieka nad chorym dzieckiem. Od 25 czerwca do 28 czerwca przebywał na urlopie bezpłatnym. 29 czerwca i 1 października korzystał z uprawnień wynikających z art. 188 KP. Czy nauczycielowi przysługuje prawo do trzynastej pensji za rok 2012?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 września zatrudniam nowego nauczyciela muzyki. Jest to osoba, która w latach 90-tych przepracowała w szkole 3 lata. Później pracowała jako instruktor muzyki w domach kultury. Dorobek tej osoby jest ogromny, ma liczne sukcesy ogólnopolskie i międzynarodowe w pracy z dziećmi. Czy mogę zatrudnić ją w szkole z art. 9a ust. 3 jako nauczyciela kontraktowego? Kto i kiedy nadaje ten akt?
- Nauczycielka dostarczyła do szkoły zwolnienie lekarskie na trzy tygodnie. Okazało się, że przebywa w sanatorium. Czy to jest zgodne z prawem skoro inni nauczyciele wyjeżdżając do sanatorium w trakcie roku szkolnego biorą urlop bezpłatny.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe