Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od 01.09.2013r. do 31.08.2018r. pełnię funkcje dyrektora wygaszanego gimnazjum. Od 01.09.2018r organ prowadzący zamierza dalej powierzyć mi obowiązki dyrektora do czasu wygaszenia szkoły. Jako dyrektor realizowałam pensum 8/18. Rozumiem, że pozostałych 10 godzin, z których mogę być tygodniowo rozliczana powinnam przeznaczyć na zarządzanie szkołą. W ubiegłym roku szkolnym obniżono mi dodatek funkcyjny z uwagi na zmniejszenie liczby oddziałów i tym samym zmniejszony zakres czynności administracyjnych i kierowniczych. Domniemam, że po powierzeniu pełnienia obowiązków dyrektora moje pensum nie ulegnie zmianie lecz zostanie mi obniżony dodatek funkcyjny z powodów przedstawionych powyżej. Obecnie otrzymałam również propozycję zatrudnienia od 01.09.2018r. jako specjalista ds. oświaty w urzędzie miasta w innej miejscowości (inny organ prowadzący). Czy podjęcie dodatkowej pracy na tym stanowisku np. w wymiarze ½ etatu w takim przypadku jest możliwe, czy wymaga zgody organu prowadzącego oraz czy nie stoi w sprzeczności z pełnieniem obowiązków dyrektora, gdzie zakładając, że na terenie szkoły będę przebywała np. 3 godz. 45 min. każdego dnia, czyli ponad wymagane pensum 18/18? Bardzo proszę o pilne wskazanie możliwości rozwiązania tej sprawy.
Dyrektor samorządowego gimnazjum jest zatrudniony w pełnym wymiarze zajęć, czyli ma do przepracowania 40 godzin tygodniowo, w tym realizuje obniżone pensum – art. 42 ust. 1, 2 i ust. 6 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967. W godzinach pracy na stanowisku dyrektora (czyli nie tylko realizowania pensum) nie powinien podejmować dodatkowego zatrudnienia, ponieważ nie będzie w stanie wywiązać się z dotychczasowych obowiązków pracowniczych, a w związku z tym naraża się na odwołanie ze stanowiska kierowniczego oraz na odpowiedzialność dyscyplinarną – art. 75 ust. 1 KN, art. 66 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2018 r., poz. 996 ze zm. Dodatkowe zatrudnienie dyrektor mógłby podjąć po godzinach wykraczających ponad 40 godzin pracy w szkole, a nie tylko po przepracowaniu 18,75 godzin tygodniowo. Dodatkowa praca w urzędzie na stanowisku niepedagogicznym nie wymaga uzyskania zgody organu prowadzącego – art. 222 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2017 r., poz. 60.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik samorządowy otrzymuje minimalne wynagrodzenie w kwocie 2.250,00 zł, na które się składa wynagrodzenie zasadnicze, wysługa lat i dopłata do minimalnego wynagrodzenia.
Czy do podstawy naliczenia trzynastki przyjmuje się składnik - dopłata do minimalnego wynagrodzenia?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka kontraktowa zatrudniona w niepełnym wymiarze czasu pracy 1/2 etatu, urodziła dziecko 9 stycznia 2019 r. Udzielono jej urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego w sumie 52 tygodnie do 7 stycznia 2020 r. Po tym czasie od 8 stycznia 2020 r. wykorzystała zaległy urlop wypoczynkowy, 8 tygodni, do 17 marca 2020 r. Do pracy wróciła z dniem 18 marca 2020 r. i pracowała do 24 maja 2020r. W terminie złożyła wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego na okres od 25 maja 2020 r. do 31 sierpnia 2021 r. Urlop wychowawczy został udzielony na okres do 25 czerwca 2021 r. W czasie tego urlopu w maju 2021 r. wystąpiła z nowym wnioskiem o urlop wychowawczy, który został udzielony na okres od 26 czerwca 2021 do 31 sierpnia 2022 r. Końcem lipca tego roku ponowiła wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego na okres pozostałych miesięcy. Według moich wyliczeń ten okres skończyłby się 25 maja 2023 r., co kłóci się z art. 67 KN. Stąd zapytanie: W jaki sposób, na jaki czas należy nauczycielce udzielić wnioskowanego urlopu wychowawczego? Jest to nauczycielka zatrudniana wcześniej na czas określony (zastępstwo) z trzecią umową przekształconą w umowę na czas nieokreślony. Przyczyna zastępstwa znikła, wrócił "nauczyciel stały" i przewidziano rozwiązanie umowy o pracę z nauczycielką z następnym rokiem szkolnym. Jak wtedy wręczyć wypowiedzenie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel zatrudniony w szkole niepublicznej na czas zastępstwa (do 30.06.15) na podstawie umowy zlecenia może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego? Uprzejmie proszę o podanie w odpowiedzi podstawy prawnej.
- Jak należy prawidłowo rozliczyć dzień za święto przypadające w sobotę (na przykład 11 listopada 2023 r.)? Czy należy ten dzień „oddać” w danym miesiącu kalendarzowym, w którym wypada takie święto czy można oddać go pracownikowi do końca roku kalendarzowego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciele zatrudnieni na etatach pełnych z godzinami ponadwymiarowymi w innej szkole pracują w naszej placówce na część etatu czyli 2/18 i druga 4/18. Pytanie moje dotyczy funduszu socjalnego. Jak należy traktować takie osoby, które korzystają ze świadczeń w placówce podstawowej a jak należy im wypłacać w naszej, gdzie mają cząstkowe etaty. Rozumiem, że świadczenia urlopowe wg. etatu, ale co ze świadczeniami na święta? Odpis od tych osób jest bardzo mały a świadczenia większe. Co można z tym zrobić, jaki wprowadzić zapis w regulaminie zgodny z przepisami aby można to ograniczyć?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe