Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od września 2010r nie ma w szkole oddziału klasy IV oraz klasy V i VI są połączone.Nauczyciel nie przyjął ograniczenia etatu do 7/18.Poinformowałam Związki zawodowe, których Pani jest członkiem.Następnie Udała się na l4 potem na urlop zdrowotny. Urlop został skrócony nauczycielowi decyzją woj. Urzędu Medycyny Pracy do 5 miesięcy.Nauczyciel ma powrócić do pracy 25 stycznia 2011r, ale ja dalej mogę nauczycielowi dać tylko 7 godzin dydaktycznych. Poinformowałam o tym fakcie związki zawodowe, ale One Wytypowały tą osobę do reprezentowania związków na terenie placówki i dały Jej ochronę (związek jednoosobowy na terenie szkoły z ochroną). Jak mam dalej postąpić? Jaki dokument wręczyć nauczycielowi? Nie ma na terenie szkoły godzin w pełnym wymiarze zgodnie z kwalifikacjami dla powracającej Pani.Czy związki mogą dokonywać takich działań manipulacyjnych, aby na urlopie dla poratowania zdrowia wskazywać owego nauczyciela do reprezentowania Związku na terenie szkoły podczas, gdy sam jest fizycznie nieobecny? Niespokojny dyrektor prosi o radę!!!. Niespokojny dyrektor.
Bardzo proszę opisać szczegóły zwłaszcza dotyczące dat przywołanych zdarzeń.
Załatwienie sprawy powinno przybrać następujące rozwiązanie.
1) Jeśli ograniczenie zatrudnienia do 7/18 miało obowiązywać od 1.09.10, to najpóźniej do 31.05.10 należało powiadomić nauczyciela na piśmie z równoczesnym powiadomieniu zawiązków zawodowych, nauczyciel powinien potwierdzić przyjęcie informacji do wiadomości – na piśmie, które nie jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody;
2) Jeśli n-l nie zgadza się ze zmianą warunków pracy – w tym przypadku z obniżeniem wymiaru zatrudnienia, otrzymuje odprawę z art. 20 KN i rozwiązanie umowy z dniem 1.09.10;
3) Jeśli po tym fakcie nauczyciel poszedł na L - 4 i na urlop dla poratowania zdrowia, to powinien dyrektor udzielić urlopu (art. 73 KN) wyłącznie do 31 sierpnia 2010 r. niezależnie od orzeczenia lekarza, poieważ po 31.08.10 ta osoba nie jest już pracownikiem szkoły.
Rozumiem, że z niezależnych przyczyn nie zdążyła Pani wręczyć wypowiedzenia po odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków pracy nauczycielowi. Ważne są daty, dlatego proszę o opisanie szczegółów i powodów, dlaczego nie zastosowano w/w procedur.
Art. 20. 1. Dyrektor szkoły w razie:
1) całkowitej likwidacji szkoły rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy;
2) częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć rozwiązuje z nim stosunek pracy lub, na wniosek nauczyciela, przenosi go w stan nieczynny. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może wyrazić zgodę na ograniczenie zatrudnienia w trybie określonym w art. 22 ust. 2.
2. Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych w ust. 1, przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyn określonych w ust. 1, przysługują świadczenia określone w przepisach o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.
3. Rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn określonych w ust. 1 następuje z końcem roku szkolnego po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu, z zastrzeżeniem ust. 4.
(...)
5a. O zamiarze wypowiedzenia nauczycielowi stosunku pracy z przyczyn określonych w ust. 1 pkt 2 dyrektor szkoły zawiadamia reprezentującą nauczyciela zakładową (międzyzakładową) organizację związkową, która w terminie 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia może zgłosić na piśmie dyrektorowi szkoły umotywowane zastrzeżenia.
5b. Po rozpatrzeniu stanowiska organizacji związkowej, a także w razie niezajęcia przez nią stanowiska w ustalonym terminie, dyrektor szkoły podejmuje decyzję w sprawie wypowiedzenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel pracuje w dwóch szkołach. W drugiej uzupełnia etat w wymiarze 6 godz. oraz ma na oddzielnej umowie jeszcze 2 godziny. W szkole tej ma razem 8 godzin -wszystkie łączone. Za 2 godziny łączone, z oddzielnej umowy ma płacone w szkole. Która szkoła ma zapłacić za pozostałe 6 godzin łączonych, które są na umowie w podstawowym miejscu pracy (w tej szkole nie ma godzin łączonych)?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przebywał na rocznym urlopie dla poratowani zdrowia od 01.09.2017 r. do 31 sierpnia 2018 r..
Obecnie chce wykorzystać zaległy urlop od 25 lutego 2019 r.,
a następnie w miesiącu marcu 2019 r. przejść na emeryturę kompensacyjną. Ile powinien otrzymać urlopu i czy po bezpośrednio zakończonym urlopie ma prawo przejść na emeryturę kompensacyjną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Kto może uczyć przedmiotu "technika" w szkole podstawowej? Mam pewne wątpliwości. Czy może być to absolwent ASP z pp.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W dniach od 01.12.2020 r. do 25.06.2021 r. zatrudniałam w wymiarze 11/22 psychologa. Następnie od 01.09.2021 r. osoba dostała kolejną umowę na czas określony do 31.08.2022 r. i rozpoczęła awans zawodowy. Od marca 2022 r. w ramach współpracy z NFZ będziemy mieli świadczoną pomoc psychologiczną, w związku z tym chcę rozwiązać umowę z psychologiem z końcem lutego, oczywiście z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia. Czy muszę konsultować to ze związkami? Czy ich decyzja jest wiążąca?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jeżeli nauczyciel w dniu szkolenia, które odbywa się o godz.16.00 pracuje planowo od 12.00 do 16.00, to czy powinno się mu umożliwić pracę w godzinach rannych czyli zamienić godziny pracy z drugim nauczycielem, czy należy zwolnić nauczyciela z całego dnia pracy ponieważ o godz. 12.30 musi wyjechać aby dotrzeć na miejsce szkolenia? Jeżeli nauczyciel w dniu szkolenia, które odbywa się o godz. 16.00 pracuje planowo od godz. 7.00 do 15.30 i realizuje tygodniowo 3 planowe nadgodziny tygodniowo, które zgodnie z uchwałą rady miejskiej są rozliczne proporcjonalnie każdego dnia tygodnia, to czy zwalniając nauczyciela o godz.12.30 na szkolenie liczę mu nadgodziny planowe, czy potrącam tyle ile faktycznie zwalniam- czyli 3, tym bardziej, że za nieobecnego nauczyciela muszę innemu nauczycielowi przydzielić nadgodziny doraźne?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe