Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od września 2012 r. jesteśmy zespołem szkolno-przedszkolnym. Organ prowadzący nadał statut, który jednak w żaden sposób nie przystaje do rzeczywistości i należy go zmienić. Proszę o informację o tym, czy statut należy przygotować jako jeden dokument, czy mają to być trzy spójne elementy: Statut Zespołu, Statut SP i Statut Przedszkola. Jeśli to możliwe, prosimy o wykładnię prawną.
Zgodnie z art. 62 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (ze zm.) organ prowadzący szkoły różnych typów lub placówki może je połączyć w zespół.
Utworzenie zespołu następuje w trybie art. 58, zgodnie z którym szkołę lub placówkę publiczną zakłada się na podstawie aktu założycielskiego.
Uchwałę w sprawie utworzenia zespołu szkół, dla których organem prowadzącym jest jednostka samorządu terytorialnego, podejmuje jej organ stanowiący na podstawie art. 5c pkt ustawy. Inicjatywa tworzenia zespołów należy wyłącznie do organu prowadzącego.
Przepis art. 62 dotyczy wprost tylko szkół i placówek publicznych, zarówno samorządowych, jak i prowadzonych na podstawie zezwolenia udzielanego w myśl art. 58. Połączenie szkół nie narusza odrębności szkół lub placówek w zakresie określonym w ustawie.
Nie ma szczegółowych regulacji w zakresie tworzenia statutu dla zespołu. Należy przyjąć, że zespół jest jedynie jednostką organizacyjną, a statut reguluje pracę szkoły lub placówki oświatowej. Zatem ze względu na różnorodność zadań szkoły i przedszkola oraz inną organizację pracy – moim zdaniem statuty powinny być odrębne, zwłaszcza, że Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (ze zm.) w załącznikach reguluje odrębnie przepisy dla każdej ze szkół lub placówek oświatowych.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy wśród dokumentów szkolnych potrzebny jest obecnie Wewnątrzszkolny System bądź Zasady Oceniania? Nadmieniam, iż nauczyciele sformułowali wymagania na oceny z przedmiotów i zapoznali z nimi również rodziców.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń klasy III gimnazjum zgodnie z życzeniem rodziców uczęszcza na religię. Swoją postawą demonstruje pogardę i ignorancję przedmiotu i księdza, zachowuje się arogancko, skutecznie przeszkadza w prowadzeniu lekcji. Tłumaczy to tym, iż w ten sposób spowoduje wyrzucenie go z lekcji przez księdza, na czym mu bardzo zależy. Rodzice nie chcą zwolnić syna z nauki religii, uważając, że ksiądz powinien wpłynąć na niego i sprawę załatwić. Taka sytuacja trwa od roku. Jak rozwiązać taką sytuację?
- Potrzebuję regulaminu udostępniania bezpłatnych materiałów edukacyjnych (podręczniki) przez biblioteką szkolną.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy można sfinansować z ZFŚS obiad podczas szkolenia dla pracowników szkoły?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy zarządzenia/procedury dyrektora szkoły wymagają każdorazowego zwoływania zebrania rady pedagogicznej, czy można wprowadzać je bez konieczności zwoływania RP.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe