Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Od września 2017 roku odeszła z mojego przedszkola (placówka niepubliczna)nauczycielka i zarazem logopeda. Rozpoczęła pracę w przedszkolu publicznym, ale nadal w mojej placówce prowadziła zajęcia logopedyczne w wymiarze 5 godzin tygodniowo. Nie poinformowała o tym swojej nowej pani dyrektor. W związku z tym w grudniu jej pani dyrektor nakazała zaprzestania pracy w mojej placówce i zagroziła jej zwolnieniem dyscyplinarnym powołując się na nowe przepisy. Czy rzeczywiście takie przepisy już weszły w życie?
W opisanej sytuacji zastosowanie mają przepisy art. 222 ustawy z dnia 14.12.2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe. Zgodnie z jego brzmieniem, w okresie od dnia 1 września 2017 r. do dnia 31 sierpnia 2019 r. podjęcie lub kontynuowanie dodatkowego zatrudnienia na podstawie stosunku pracy w innej szkole przez nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć wymaga uzyskania pisemnej zgody dyrektora szkoły wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia. W przypadku naruszenia przez nauczyciela powyższego warunku, dyrektor szkoły wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia może rozwiązać stosunek pracy z nauczycielem z końcem roku szkolnego za trzymiesięcznym wypowiedzeniem.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zbliżają się ferie zimowe i w związku z tym mam pytanie dotyczące wypoczynku w czasie ferii. Jesteśmy placówką nieferyjną i w czasie ferii organizujemy półkolonie dla dzieci. W naszej placówce pracują nauczyciele o różnych wymiarach etatu. Czy jeśli powierzyłam nauczycielowi kierowanie półkoloniami (ma papiery kierownika wypoczynku) które są w godzinach 8-16 pon-piątek, a nauczyciel pracuje na np 12/18 lub 18/18 etatu, czy może mi odmówić? Tłumacząc się, że będzie pracował 40 godzin tygodniowo. Czy muszę mu płacić godziny ponadwymiarowe?
- Czy magister wychowania fizycznego posiada automatycznie uprawnienia do prowadzenia zajęć z gimnastyki korekcyjnej?
- Z dniem 1 września 2013 r. nauczyciel został zwolniony w związku ze zmianami organizacyjnymi szkoły, przeszedł na zasiłek dla bezrobotnych. Z dniem 18 lipca 2014 r. nabył uprawnień do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, z którego skorzystał. Tak więc, czy ten nauczyciel jest naszym emerytem i czy ma uprawnienia do korzystania z Funduszu Świadczeń Socjalnych naszej szkoły?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o zajęcie stanowiska w poniższej sprawie: pracownik został zatrudniony na czas nieokreślony od 1 stycznia 1995 r. w pełnym wymiarze godzin jako pomoc kuchenna. Od 1.04.2004 r. dyrektor powierzył pracownikowi stanowisko rzemieślników w zawodzie kucharza . Od 3.07.2009 r. porozumieniem zmieniającym umowę o pracę, na mocy zgodnego porozumienia stron, pracownik wykonuje pracę na stanowisku starszego intendenta. W pozostałym zakresie umowa o pracę pozostała bez zmian. Od 1.09.2011 r. porozumieniem zmieniającym umowę o pracę (zawartą w dniu 30 grudnia 1994 r. na czas nieokreślony w pełnym wymiarze godzin) w związku ze zmianami organizacyjnymi, na mocy zgodnego porozumienia stron, pracownika z dniem 01.09.2011 r. obowiązują warunki pracy na stanowisku: starszego intendenta (w wymiarze 1/2 etatu) i starszego rzemieślnika (w wymiarze 1/2 etatu). Zostały określone kategorie zaszeregowania i wynagrodzenie. W pozostałym zakresie umowa o pracę zawarta pomiędzy stronami pozostała bez zmian. Z dniem 29.07.2016 r. pracownik złożył pisemne "Wypowiedzenie umowy o pracę" o treści: wypowiadam Porozumienie zmieniające umowę o pracę na stanowisku starszego intendenta w wymiarze 1/2 etatu zawartą w dniu 01.09.2011 ............... z zachowaniem okresu wypowiedzenia wynikającym z Kodeksu Pracy.
W związku z powyższym czy pracownik może wypowiedzieć warunki zawartego na mocy zgodnego porozumienia stron porozumienia? Czy składając wypowiedzenie nie dotyczy ono pierwotnej umowy zawartej na czas nieokreślony? Pracownik do 29.08. jest na urlopie wypoczynkowym, czy w tej sytuacji odpowiedź na złożone wypowiedzenie wysyłamy pocztą z zachowaniem 30 dni zgodnie z KPA ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany zatrudniony na czas określony (zastępstwo) do końca roku szkolnego 2016/2017. Z dniem 30.01.2017 zostaje zatrudniony w sąsiedniej szkole. Czy z nauczycielem mogę rozwiązać umowę na zasadzie porozumienia stron?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe