Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Ojciec pełnoletniej uczennicy chciałby uzyskać informacje o jej frekwencji i postępach w nauce. Owy pan nie ma ograniczonych praw rodzicielskich, jest po rozwodzie, regularnie płaci bardzo wysokie świadczenie alimentacyjne. Niestety córka nie wyraziła zgody na informowanie ojca o postępach w nauce dlatego jako szkoła nie zgodziliśmy się na wydanie takiego dokumentu. Czy istnieje jakiś przepis, który umożliwiłby nam udostępnienie informacji o córce mimo braku jej zgody?
Jeżeli uczennica uczęszcza do szkoły ponadpodstawowej dla młodzieży (a nie do szkoły policealnej, branżowej szkoły II stopnia lub dla dorosłych), pomimo osiągnięcia przez nią pełnoletniości, obydwoje rodzice mają prawo zasięgania w szkole informacji o postępach w nauce jako elementu oceniania, na podstawie art. 44e ust. 2 w zw. z art. 44b ust. 5 pkt 5 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, Dz.U. z 2019 r., poz. 1481. Ani pełnoletnia uczennica, ani ww. szkoła nie mają uprawnienia do ograniczenia powyższego uprawnienia ojca, a więc szkoła dla młodzieży ma obowiązek informowania go o postępach w nauce. Natomiast powyższe prawo nie obejmuje informacji o frekwencji na zajęciach, która nie jest bezpośrednio powiązana z ocenami i postępami w nauce, w związku z tym nie należy ujawniać rodzicowi takich informacji, z uwagi na brak upoważnienia ustawowego. Rodzic w takiej sytuacji nie ma możliwości bieżącego sprawdzania obecności dziecka na zajęciach, zaś o nieobecnościach powinien mieć możliwość dowiedzenia się, gdy wpływają na postępy w nauce, oceny, klasyfikowanie i promowanie ucznia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pytanie dotyczy 500+ dla nauczycieli. Nauczycielka oddziału przedszkolnego posiada ustalony jednolity obowiązkowy tygodniowy wymiar godzin, ponieważ w szkole realizuje lekcje muzyki. Czy należy się jej dodatek 500+?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy bursie szkolnej zarządzanej przez powiat, stołówka bursowa może sprzedawać obiady pracownikom i innym uczniom z pobliskich szkół, oraz czy możemy prowadzić działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży obiadów dla mieszkańców miasta w postaci np. obiadów abonamentowych? Jesteśmy płatnikiem VAT oraz jako Zespół Placówek Bursa i Szkolne Schronisko Młodzieżowe czy możemy sprzedawać posiłki gościom szkolnego schroniska młodzieżowego? Proszę o opinię i podstawę prawną.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jakie dokumenty szkoła powinna umieszczać na BIP?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor, który otrzymał od firmy ubezpieczeniowej pieniądze "na szkołę" za ubezpieczenie dzieci, może sam nimi dysponować i wydać je na tzw. cele reprezentacyjne./czyli np. idąc do dyr. innej szkoły na imieniny?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy szkoła podstawowa zobligowana jest do zorganizowania zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla ucznia z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim, gdy ukończy on 16 lat? Jeśli tak, do którego roku życia zapewnia te zajęcia w szkole podstawowej?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe