Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Okazało się, że uczennica klasy II gimnazjum jest w ciąży. Na jakiej zasadzie będzie kontynuować naukę? Co będzie, gdy urodzi? Czy ma prawo do jakiegoś urlopu macierzyńskiego? Jak jest to rozliczane w szkole?
Uczennica gimnazjum jest zobowiązana do realizacji obowiązku szkolnego także w przypadku, gdy jest w ciąży oraz urodzi dziecko (art. 15 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.). U.s.o. nie przewiduje możliwości skorzystania przez uczennicę z urlopu macierzyńskiego; takie uprawnienie przysługuje jedynie pracownikom zatrudnionym w ramach stosunku pracy (art. 180 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2014 r., poz. 1502). W razie złego samopoczucia lub problemów zdrowotnych rodzice uczennicy powinni usprawiedliwiać nieobecności w szkole na zasadach określonych w statucie, w szczególności na podstawie zwolnienia lekarskiego (art. 60 ust. 1 pkt 7, art. 84 ust. 2 pkt 5 u.s.o.). Uczennica z uwagi na stan zdrowia przed lub po porodzie może skorzystać z indywidualnego nauczania po uzyskaniu orzeczenia o potrzebie jego organizacji, zorganizowanego na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 sierpnia 2014 r. w sprawie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży (Dz. U. z 2014 r. poz. 1157); może także skorzystać z pomocy psychologiczno – pedagogicznej w szkole lub poradni.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy autorski program zdrowotny realizowany po raz pierwszy w przedszkolu jako program dodatkowy musi być uchwalony przez Radę pedagogiczną czy nauczyciel musi wystąpić do dyrektora z wnioskiem o dopuszczenie programu do użytku?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie warunki musi spełnić szkoła prowadzona przez stowarzyszenie organizując dowóz uczniów oraz dzieci przedszkolne busem, a jakie na autobus?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinno przebiegać zebranie rady pedagogicznej dot. wyłonienia przedstawiciela na konkurs dyrektora szkoły. Jaka jest podstawa prawna dot. uchwały w sprawie wyboru przedstawiciela rady do komisji konkursowej?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Na podstawie jakiego rozporządzenia dokonuję klasyfikacji uczniów szkoły podstawowej i III gimnazjum za I semestr
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy przedszkole ma prawo mieć w swojej procedurze wymóg wpuszczania na teren przedszkola wyłącznie rodziców z osłoną ust i nosa? Czy mamy prawo odmówić wstępu rodzicowi, który odmawia nałożenia takiej osłony (np. tłumacząc się astmą)? Czy mam prawo jako organ prowadzący wymówić umowę o opiekę rodzicowi, który odmawia stosowania się do naszych procedur? Co, jeśli sytuacja dotyczy rodzica 6-latka spełniającego obowiązek rocznego przygotowania do szkoły?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe