Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Organ prowadząc podjął uchwałę o likwidacji szkoły podstawowej z dniem 31.08.2013 r. W zamian za odprawę, kilku mianowanym nauczycielom zaproponowano pracę w innej szkole na terenie tej samej gminy. Niestety ma być to praca w niepełnym wymiarze w likwidowanej szkole pracują na pełnych etatach. Wójt gminy chce złożyć nauczycielom pisemne propozycje i oczekuje natychmiastowej odpowiedzi.Nauczyciele chcą pracować jednak nie chcą się zgodzić na ograniczenie etatu. Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem. Kolejne pytanie: jakie są obowiązki dyrektora likwidowanej szkoły wobec pracowników obsługi i nauczycieli (terminy wypowiedzeń, rozwiązanie umów o pracę na czas określony i nieokreślony itp.).
Nauczyciela mianowanego można przenieść, za jego zgodą, do pracy w innej szkole w trybie art. 18 Karty Nauczyciela:
Art. 18. 1. Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania może być przeniesiony na własną prośbę lub z urzędu za jego zgodą na inne stanowisko w tej samej lub innej szkole, w tej samej lub innej miejscowości, na takie same lub inne stanowisko.
Nie można jednak przenieść nauczyciela mianowanego na stanowisko o zmniejszonym wymiarze godzin. Nauczyciel mianowany musi być zatrudniony w pełnym wymiarze godzin i na czas nieokreślony, tylko wówczas jest zatrudniony przez mianowanie. Ograniczenie etatu może nastąpić w trybie art. 22 ust. 2 KN. Ograniczenia tego mógłby dokonać dyrektor szkoły, do której przeniesiony został nauczyciel. Ponadto ograniczenia dokonuje się na dany rok szkolny, nie wiadomo więc jak będzie wyglądało zatrudnienie w kolejnych latach.
Nie wyrażając zgody na przeniesienie, jak również nie wyrażając zgody na ograniczenie etatu nauczyciele zostaną zwolnieni w trybie art. 20 ust. 1 KN i otrzymają odprawę w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.
W przypadku pracowników niepedagogicznych zastosowanie będą miały przepisy kodeksu pracy:
Art. 36. § 1. Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Art. 361. § 1. Jeżeli wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia.
Art. 411. § 1. W razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, nie stosuje się przepisów art. 38, 39 i 41, ani przepisów szczególnych dotyczących ochrony pracowników przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę.
§ 2. W razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy może być rozwiązana przez każdą ze stron za dwutygodniowym wypowiedzeniem.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy wicedyrektor zespołu szkolno-przedszkolnego musi mieć ukończony kurs kwalifikacyjny lub studia podyplomowe w zakresie zarządzania oświatą?
- Nauczyciel kontraktowy, umowa na czas nieokreślony przebywa na urlopie wychowawczym do 25.04.2015 r. W związku ze zmianami organizacyjnymi tj. w szkole, w której pracował uległa reorganizacji i została przekształcona w szkołę filialną z klasami I – III podporządkowaną obecnie mojej szkole. Zmniejszenie liczby oddziałów uniemożliwia mi dalsze zatrudnienie nauczyciela na dotychczasowym stanowisku ani na stanowisku równorzędnym z zajmowanym odpowiadającym kwalifikacjom zawodowym nauczyciela.
Jak mogę rozwiązać umowę o pracę z powodu braku godzin?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób dokonać potrącenia wynagrodzeń nauczycieli za strajk rozpoczęty 8 kwietnia 2019 r.? Czy potrąceniu podlegają wszystkie składniki wynagrodzenia czy tylko wynagrodzenie zasadnicze? Czy wynagrodzenie należy potrącić za dni kalendarzowe dzieląc je na 30 czy na dni robocze dzieląc na 21, czy na godziny do przepracowania w danym miesiącu przez poszczególnych nauczycieli?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu na zastępstwo w okresie od 1 września 2010 - 16 czerwca 2011 r. należy wypłacić 13-stkę za okres od 1 stycznia 2011 - 16 czerwca 2011. Jeśli tak to proszę o podstawę prawną . Dziękuję
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy jest przepis, podstawa prawna, która określa czas jaki musi upłynąć od momentu ukończenia kursu z zarządzania oświatą do chwili przystąpienia do konkursu na dyrektora (np. kurs kończy się 10 marca, a konkurs jest 20 marca czy nie trzeba jakiś czas odczekać?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe