Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pełnoletnia uczennica, która powtarzała drugą klasę, praktycznie przestała chodzić do szkoły od lutego tego roku. W czerwcu urodziła dziecko. Nie uzyskała promocji do klasy trzeciej gdyż otrzymała 4 oceny niedostateczne i z jednego przedmiotu była nieklasyfikowana. Czy ma ona prawo po raz drugi powtarzać drugą klasę? Czy jest jakaś podstawa do skreślenia jej z listy uczniów? Uczennica nie kontaktowała się na bieżąco z wychowawcą i nie informowała o swoich planach. Nie wiemy również co zamierza zrobić we wrześniu.
W pytaniu nie podano, do jakiej szkoły uczęszcza uczennica. Jeśli uczennica jest słuchaczem szkoły dla dorosłych, słuchacza, który nie otrzymał promocji na semestr programowo wyższy, dyrektor szkoły skreśla z listy słuchaczy (czyli ma taki obowiązek) w drodze decyzji wydanej na podstawie art. 44z ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, Dz.U. z 2018 r., poz. 1457 ze zm. Natomiast w przypadku, gdy pełnoletnia uczennica uczęszcza do szkoły dla młodzieży, jej sytuacja jest inna. Po pierwsze, akt UoSO nie zawiera ograniczenia, że daną klasę w szkole dla młodzieży można powtarzać tylko jeden raz. Uczennica formalnie mogłaby więc trzeci raz uczyć się w drugiej klasie. Ponadto na podstawie art. 68 ust. 2 w zw. z art. 98 ust. 1 pkt 17 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm., dyrektor szkoły dla młodzieży może, w drodze decyzji, skreślić ucznia z listy uczniów wyłącznie w przypadkach określonych w statucie szkoły. Skreślenie następuje na podstawie uchwały rady pedagogicznej, po zasięgnięciu opinii samorządu uczniowskiego. Jeżeli uczennica uczęszcza do szkoły dla młodzieży, w takiej szkole skreślenie z listy uczniów następuje tylko w przypadkach wymienionych w statucie danej szkoły, a ponieważ nie przytoczono jego postanowień, niemożliwe jest udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy uczennicę można zgodnie z prawem skreślić z listy uczniów. Ustawodawca nie określił katalogu przypadków skreślenia z listy uczniów szkoły dla młodzieży. Konieczna jest więc analiza statutu konkretnej szkoły w celu stwierdzenia, czy nieobecności w szkole oraz w jakim wymiarze uprawniają do skreślenia z listy uczniów; czy taką podstawę stanowią inne zachowania ucznia – np. nieusprawiedliwianie nieobecności, brak kontaktu ze szkołą albo brak uzyskania promocji po powtarzaniu klasy, itp.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Poproszę o wzór wniosku dyrektora szkoły ponadgimnazjalnej, pozytywnie zaopiniowanego przez kuratora oświaty do ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, o zgodę na przeprowadzenie sprawdzianu uzdolnień kierunkowych, na warunkach ustalonych przez radę pedagogiczną(UoSO).
Wypełniłam wniosek do kuratorium zgodnie z Państwa instrukcją i wszystko było żle.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy przy zakładaniu żłobka można ściśle określić wiek przyjmowanych dzieci, np. od 1,5 roku życia? Czy jest obowiązek przyjęcia dzieci od 20 tyg. życia?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń ukończył Szkołę Branżową I Stopnia w szkole ponadgimnazjalnej. Czy może ponownie zapisać się do Szkoły Branżowej I Stopnia w szkole ponadpodstawowej? Uczeń ukończył już 18 lat.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Kiedy mogę nauczyciela ukarać upomnieniem? Jakie ma dyrektor inne formy wyegzekwowania od nauczyciela wykonania zleconej pracy?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Uczennica klasy IV nie uczestniczy w lekcjach religii. Jakiego wpisu nauczyciel religii ma dokonać w dzienniku w tabeli z ocenami z przedmiotu przy nazwisku tej uczennicy? Przy każdym uczniu jest ocena. Jakiego wpisu dokonać przy jej nazwisku - nie uczestniczyła?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe