Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Po raz kolejny mam ogromny problem związany z dniem wolnym w placówce nieferyjnej. w tym roku 6 stycznia (święto 3 Króli) przypadło we wtorek, w związku z tym zrobiłam wszystkim wychowawcom zniżkę pensum o 5 godzin z całości czyli z 26h pracują 21h. Obecnie te osoby, które pracowały w tym dniu domagają się jeszcze ponownej zniżki pensum o daną ilość godzin jaką przepracowali dnia 06.01. wynika z tego, że jeśli ktoś pracował 06 stycznia 8 godzin to jego tygodniowe pensum obniżam jeszcze dodatkowo o te 8h. Taka osoba będzie miała w takim wypadku 13h pracy w danym tygodniu. Mam ogromny dylemat gdyż nie znalazłam podstawy prawnej na podwójną zniżkę godzin. Czy pracownik ma rację? Czy zniżka godzin za dzień świąteczny przypadający w danym tygodniu wystarcza?
W pytaniu nie podano o jaką placówkę chodzi, tj. czy nauczyciele podlegają, w kwestii czasu pracy, przepisom karty nauczyciela czy kodeksu pracy. Nauczycielom placówek publicznych, których czas pracy reguluje karta nauczyciela nie oblicza się miesięcznej liczby godzin jak np. pracownikom niepedagogicznym. Tym samym nie stosuje się pomniejszania wymiaru czasu pracy. Za pracę w święto takim nauczycielom przysługuje inny dzien wolny lub w szczególnie uzasadnionych przypadkach wynagrodzenie liczone jak za godziny ponadwymiarowe z dodatkiem 100% zgodnie z art. 42c ust 4 KN.
Nauczyciele zatrudnieni w placówkach, w których nie obowiazuje w tej kwestii karta nauczyciela (są zatrudnieni na podstawie kodeksu pracy), mają obliczany czas pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Takim pracownikom każde święto przypadające w inny dzień niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin w okresie rozliczeniowym. Nauczyciel powinien zatem przepracować np. w miesiącu (jeżeli taki jest okres rozliczeniowy) 8 godzin mniej. Jeżeli 6 stycznia miał wolne, to liczba godzin do przepracowania w miesiącu zgadza się. Jeżeli jednak pracował w święto, to powinien otrzymać za ten dzien inny dzien wolny, ponieważ w okresie rozliczeniowym przekroczy zaplanowaną liczbę godzin.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Zbliżają się ferie zimowe i w związku z tym mam pytanie dotyczące wypoczynku w czasie ferii. Jesteśmy placówką nieferyjną i w czasie ferii organizujemy półkolonie dla dzieci. W naszej placówce pracują nauczyciele o różnych wymiarach etatu. Czy jeśli powierzyłam nauczycielowi kierowanie półkoloniami (ma papiery kierownika wypoczynku) które są w godzinach 8-16 pon-piątek, a nauczyciel pracuje na np 12/18 lub 18/18 etatu, czy może mi odmówić? Tłumacząc się, że będzie pracował 40 godzin tygodniowo. Czy muszę mu płacić godziny ponadwymiarowe?
- Pracownik Administracji w Gimnazjum w dniu 11 września nabywa prawa do nagrody jubileuszowej za 20 lat pracy. Natomiast niedawno do szkoły dostarczył dokument który potwierdza zwiększenie stażu pracy o 5 lat. Jak należy wypłacić nagrodę jubileuszową najpierw za 20 lat pracy a następnie za 25 lat pracy??
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel jest zatrudniony na podstawie mianowania w placówce feryjnej na cały etat. Z jakim dniem można rozwiązać umowę za porozumieniem stron, jeżeli chce przejść na emeryturę tak żeby wykorzystał przysługujący mu urlop?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony z powodu braku godzin dostał propozycję przeniesienia w stan nieczynny, na który nie wyraził zgody. W związku z powyższym zostaje z nim rozwiązany stosunek pracy z dniem 31.08.2018 r. Na jaką podstawę prawną (jaki dokument i paragraf) należy się powołać w świadectwie pracy,w punkcie który dotyczy przyczyny ustania stosunku pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak wyglądają po 1 stycznia 2018 zasady udzielania dni opieki nad dzieckiem? Czy pracownik pedagogiczny zatrudniony w niepełnym wymiarze ma prawo korzystać z dni opieki na godziny czy tylko w pełnych dniach. Jak wygląda ta sprawa z pracownikiem niepedagogicznym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe