Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Poszę o podpowiedź - czy ukończenie wydz. Fil. - hist. , na kierunku pedagogiki resocjalizacyjnej i uzyskanie tytułu licencjata daje kwalifikacje do zajmowania stanowiska pedagoga szkolnego w szkole podstawowej. Kandydat w chwili obecnej kontynuuje studia mgr na kierunku pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej.
Rozporządzenie z 12.03.2009 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli.
§ 20.2
Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela – pedagoga w następujących szkołach i placówkach :
- przedszkolach,
- szkołach podstawowych,
- gimnazjach,
- zasadniczych szkołach zawodowych,
- placówkach wychowania pozaszkolnego,
- placówkach zapewniających opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania -
posiada osoba, która ukończyła:
- studia magisterskie na kierunku pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne
- studia magisterskie na dowolnym kierunku i studia podyplomowe w zakresie prowadzonych zajęć, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
lub ukończyła
- studia pierwszego stopnia (czyli: licencjackie, inżynierskie lub studia wyższe zawodowe) na kierunku pedagogika w specjalności odpowiadającej prowadzonym zajęciom, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne,
- studia pierwszego stopnia na dowolnym kierunku (specjalności) i studia podyplomowe z zakresu prowadzonych zajęć, oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.
Z przepisów wynika, że nauczyciel będzie miał kwalifikacje po ukończeniu studiów na kierunku pedagogika opiekuńczo-wychowawcza.
Jesli chodzi o ustalenie, czy ukończenie kierunku pedagogika resocjalizacyjna i uzyskanie tytułu licencjata daje kwalifikacje do zajmowania stanowiska pedagoga w szkole podstawowej, należy dokonać analizy suplementu wydawanego przez uczelnie od 2005 r. i sprawdzić, czy kierunek tej specjalności odpowiada zakresowi prowadzonych zajęć w szkole. Fakt ten stwierdza dyrektor.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam pytanie jakie dokumenty szkoły należy przekazać i gdzie, jeśli szkoła podstawowa jest przekształcana w szkołę filialną?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Chciałabym dowiedzieć się jaka jest podstawa prawna żywienia pracowników szkoły (nauczyciele i administracja i obsługa). Proszę o ewentualne podanie w jakich dokumentach w szkole powinien być zapis mówiący o żywieniu pracowników.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Kto w szkole publicznej prowadzonej przez stowarzyszenie decyduje o wydatkach i kto za nie ponosi odpowiedzialność- dyrektor szkoły, czy organ prowadzący- zarząd stowarzyszenia? Zaznaczam, iż szkoła nie posiada budżetu (ze względu na zmienność dotacji) stowarzyszenie opiera się na preliminarzu budżetowym.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W obwodzie mojej szkoły mieszka dziecko, które na podstawie opinii Poradni PP (odroczenie obowiązku szkolnego- autyzm) odbywa roczne przygotowanie przedszkolne, ale w sąsiedniej szkole podstawowej z oddziałami przedszkolnymi (w innym obwodzie szkolnym). Dyrektor tamtej szkoły zwrócił się do mnie z prośbą, abym to ja wydała decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego. Czy słusznie? Jeśli tak, proszę podać podstawę prawną. Według mojej wiedzy i interpretacji przepisów ja mogę wydać decyzję tylko temu dziecku, które mieszka w obwodzie mojej szkoły, a rodzice zdecydowali się się na nauczanie poza szkołą.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Mam następujące pytanie: jak płacić nauczycielowi nadgodziny za czas rekolekcji? W planie ma np.7 godzin a zajęcia z dziećmi np.1 godzina+ pobyt w kościele tez 1 godzina.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe