Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Potrzebny jest arkusz obserwacji lub kontroli pracy nauczyciela i zachowania uczniów przed rozpoczęciem lekcji, na przerwach oraz po zakończeniu lekcji. Czy to jest obserwacja czy kontrola ? Jak dokumentować jeżeli nauczyciel za późno przychodzi do szkoły?
Formami nadzoru pedagogicznego są: 1) ewaluacja; 2) kontrola; 3) wspomaganie. Dyrektor szkoły publicznej we współpracy z innymi nauczycielami zajmującymi stanowiska kierownicze, w ramach sprawowanego nadzoru pedagogicznego m. in. kontroluje: 1) przestrzeganie przez nauczycieli przepisów prawa dotyczących działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz 2) przestrzeganie przez nauczycieli przepisów prawa dotyczących innej działalności statutowej szkoły. W celu realizacji zadań z nadzoru pedagogicznego, dyrektor obserwuje: 1) prowadzone przez nauczycieli zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze oraz inne zajęcia, 2) czynności wynikające z działalności statutowej szkoły. Rozporządzenie nie narzuca formy prowadzenia nadzoru w zakresie problemu zawartego w pytaniu. Zatem od treści planu nadzoru zależy, jaki sposób dyrektor wybierze: kontrolę działalności statutowej, czy obserwację czynności nauczyciela wynikające z działalności statutowej. Spóźnianie nauczyciela można dokumentować w różny sposób – w zależności od koncepcji pracy dyrektora, mogą to być notatki służbowe, o których jednak nauczyciel powinien być powiadamiany na bieżąco (czyli w chwili, gdy dyrektor stwierdził spóźnienie, nigdy „zaocznie”). Proponuję jednak zacząć od rozmowy dyscyplinującej nauczyciela. Natomiast zapotrzebowanie na dokumenty należy składać pod adresem:http://nadzor-pedagogiczny.pl/lista-propozycji-nowych-dokumentow.
Podstawa prawna:1. USTAWA z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (ze zm.), w szczególności art. 33.2. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 7 października 2009 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego (ze zm.), w szczególności § 6, § 20.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Prowadzone przeze mnie przedszkole niepubliczne od września 2017 r. ma zostać przekształcone w przedszkole publiczne prowadzone przez osobę fizyczną. Ja, mimo wykształcenia pedagogicznego nie posiadam żadnego stopnia awansu zawodowego. Musze zatem zatrudnić osobę, która będzie sprawowała nadzór pedagogiczny nad placówką. Proszę o informację, czy nauczyciel kontraktowy o stażu pracy 2,5 roku (na dzień 1 września 2017) może pełnić obowiązki związane z nadzorem. Jeśli tak, to czy w przypadku ubiegania się innego nauczyciela kontraktowego o stopień nauczyciela mianowanego wystarczy, że opiekunem jego stażu będzie inny nauczyciel mianowany zatrudniony w przedszkolu.
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Uprzejmie proszę o przykładowy statut szkoly podstawowej klasy I-III wraz z odziałami przedszkolnymi (dzieci w wieku 3-5 lat) dziękuję i pozdrawiam serdecznie
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Czy każda zmiana planu lekcji i przydział nauczycielom zajęć (organizacja pracy szkoły) musi być zaopiniowana przez radę pedagogiczną, czyli musi być uchwała?
Czy plany zajęć i programy własne nauczycieli, np. plan pracy biblioteki, plan pracy Samorządu Uczniowskiego, program rewalidacji itp. powinny być zaopiniowane przez radę pedagogiczną i wpisane do szkolnego zestawu programów?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- W moim niepublicznym przedszkolu dzieci z autyzmem mają prowadzoną terapię behawioralną w wymiarze 10-15 h w tygodniu. Czy zajęcia terapeutyczne powinnam rozbić na: •obowiązkowe zajęcia rewalidacyjne - i tu terapia behawioralna ; •zajęcia z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej - zajęcia z logopedą, psychologiem? Terapię behawioralną również prowadzi logopedia. Jaka jest dokładnie różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami zajęć?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- W jaki sposób "w procesie zarządzania wykorzystuje się wnioski wynikające ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego" w niepublicznym punkcie przedszkolnym?
Nadzór pedagogiczny Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe