Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownica administracji będzie przebywała na dłuższym zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży. Ze względów finansowych mogę zatrudnić nową osobę na zastępstwo dopiero po 34 dniach, czyli kiedy obowiązek wypłaty wynagrodzenia przejmie ZUS. Kto powinien wykonywać bieżącą pracę za tę pracownicę, dopóki nie zostanie zatrudniona nowa osoba na zastępstwo? Jak powinno wyglądać powierzenie dodatkowych obowiązków innemu pracownikowi?
Kwestie zastępstw za nieobecnych pracowników nie są uregulowane w powszechnie obowiązujących przepisach prawa. Są to zagadnienia związane z organizacją pracy i należą do decyzji pracodawcy.W piśmie dot. zakresu czynności pracownika można wskazać ewentualne zastępstwo
Możliwe jest, by zastępstwa za nieobecnych pracowników były uregulowane w wewnętrznych regulacjach, na przykład w zakresie czynności każdego z pracowników może zostać określone, kogo powinien ten pracownik zastępować w razie nieobecności pracownika.
Polecenie służbowe zgodne z umową o pracę
W związku z tym, że kwestie doraźnych zastępstw należą do spraw organizacji pracy, decyzja o tym, kto będzie zastępował osobę nieobecną należy do pracodawcy. Pracodawca na mocy art. 100 Kodeksu pracy (dalej: k.p.) może wydawać pracownikowi polecenia służbowe, które nie wymagają formy pisemnej.
Polecenie służbowe niezgodne z umową o pracę
Jeśli jednak pracownik, który zgodnie z umową o pracę sprawuje inne stanowisko, a polecenie służbowe jest sprzeczne z tą umową, to przepisy prawa pracy przewidują na okres do 3 miesięcy w ciągu roku powierzenie pracownikowi innej pracy niż określona w umowie o pracę.
Forma pisemna nie jest wymagana
Takie powierzenie nie wymaga wypowiedzenia zmieniającego, co potwierdza art. 42 § 4 k.p. Co więcej, jak wynika z doktryny, takie powierzenie następuje również w drodze polecenia służbowego (ustnego) i jako takie nie wymaga dla swej skuteczności formy pisemnej.
Sąd Najwyższy w wyroku z 25 lipca 2003 r. (sygn. I PK 269/02) podkreślił, że skoro powierzenie innej pracy nie wymaga formy wypowiedzenia zmieniającego, nie jest zatem konieczne jego uzasadnianie, nie wymaga więc konsultacji z zakładową organizacją związkową.
Można zachować formę pisemną powierzenia zastępstwa
Powierzenie pracownikowi zastępstwa może zostać wydane w formie pisemnej dla celów dowodowych. W takim przypadku pracodawca jedynie wskazuje w tym poleceniu, na jaki okres powierza pracownikowi wykonywanie innej pracy i na czym będzie ta praca polegała, czyli określa zakres czynności pracownika.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W szkole funkcjonuje oddział łączony kl.I-II-III (razem 10 uczniów). Przydzieliłam jednego wychowawcę (300 zł dodatku). Czy mogę- zgodnie z prośbą nauczycieli prowadzących zajęcia w tych klasach- przydzielić dwóch wychowawców np. do kl. I i II oraz do kl.III i zapłacić im po 150,00 zł.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel posiadający orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym może realizować godziny ponadwymiarowe. Czy należy obniżyć jego pensum do 16 godzin tygodniowo?
- Czy w przypadku powołania lub odwołania wicedyrektora szkoły potrzebna jest opinia rady pedagogicznej?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Czy główny księgowy może byc zatrudniony w jednostce budżetowej na umowę zlecenie?
- Ze względu na chorobę nauczyciela -opiekuna stażu musi pójść na długotrwałe zwolnienie. Jak w tej sytuacji rozwiązać kwestie przydziału kolejnego opiekuna stażu?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe