Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik obsługi był zatrudniony od 03.03.2014 r. do 30.06.2014 r. na zastępstwo w pełnym wymiarze czasu pracy. Od 1 lipca pracownik obsługi został ponownie zatrudniony na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy. Czy w związku z powyższym: pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy, jeśli tak to w jakim wymiarze? Czy przysługują mu wczasy turystyczne za rok 2014 ? Czy pracownik ma prawo do podwyżki wynagrodzenia, która została przyznana przez dyrektora szkoły od 01.07.2014 r. dla pozostałych pracowników?
Urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi proporcjonalnie do przepracowanego okresu w 2014 roku (1/12 wymiaru urlopu za każdy miesiąc). Z tytułu pierwszej umowy - za 4 miesiące, z tytułu drugiej umowy - za 6 miesięcy. Jeżeli do końca czerwca wykorzystał urlop przysługujący mu z tytułu pierwszej umowy lub został mu wypłacony ekwiwalent za niewykorzystany urlop, wówczas pozostaje mu urlop za 6 miesięcy z drugiej umowy.
W pytaniu nie podano, co kryje się pod nazwą "wczasy turystyczne"? Zakładam, że chodzi o dofinansowanie z Funduszu Świadczeń Socjalnych. Jeżeli tak, to pracownikowi przysługuje takie świadczenie, ponieważ jest pracownikiem danego zakładu pracy (bez względu na rodzaj umowy o pracę). Szczegółowe warunki przyznawania świadczeń powinny zostać zawarte w regulaminie Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.
Co do podwyżki - jedną z zasad prawa pracy jest jednakowe wynagrodzenie pracowników, którzy wykonują taką samą lub podobną pracę.
Art. 183c § 1 kodeksu pracy: "Pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości."
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytanie: Nauczyciel jest zatrudniony w jednej szkole (macierzystej) w pełnym wymiarze na czas nieokreślony, natomiast w drugiej na 1/2 etatu na czas nieokreślony. Czy będzie przysługiwała mu 6- miesięczna odprawa, jeżeli: 1) dyrektor szkoły macierzystej wyrazi zgodę na dodatkowe zatrudnienie, ale w drugiej szkole nie będzie możliwości jego dalszego zatrudnienia (ze względu na wygaszenie gimnazjum)? 2) dyrektor macierzystej szkoły nie wyrazi zgody na podjęcie pracy w drugiej szkole?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Na stronie http://bip.stawiski.pl/prawo.php?wiad=681 znajduje się załącznik: REGULAMIN w sprawie określenia wysokości i szczegółowych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia oraz zasad obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw nauczycielom szkół, dla których organem prowadzącym jest gmina Stawiski. W rozdziale II tegoż regulaminu zawarte są warunki przyznania nauczycielom dodatku motywacyjnego. Nie ma w nim żadnych kryteriów dotyczących sytuacji, kiedy to nauczycielowi nie przyznaje się dodatku motywacyjnego. Stąd pytanie: Czy nauczyciel przebywający na zwolnieniu lekarskim trwającym dłużej niż 2 miesiące może mieć zmniejszony lub ZAWIESZONY dodatek motywacyjny od 1 marca? Czy dodatek ten POWINIEN BYĆ zmniejszony? Czy można ZAWIESIĆ (obniżyć) dodatek nauczycielowi, który ma mniej niż 1/2 etatu w szkole (uzupełnia etat). Czy tego typu zapisy należy zawrzeć w szkolnym regulaminie przyznawania dodatków motywacyjnych? (czy taki regulamin powinien być w szkole?) Przypominam, że uchwale Rady Miejskiej nie ma żadnych zapisów dotyczących zmniejszania lub zawieszania dodatku. Czy jakiekolwiek zawieszanie dodatku jest sprzeczne z aktem prawa miejscowego?
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, dla którego nie ma godzin na kolejny rok szkolny można wręczyć wypowiedzenie warunków pracy w kwietniu, z informacją, że obowiązuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia, który kończy się 31 sierpnia 2019 roku? Czy konieczne jest czekanie z taką informacją dla nauczyciela do maja?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka dyplomowana zatrudniona przez mianowanie realizuje 19 godzin kształcenia zintegrowanego oraz 6 godzin rewalidacji , 1 godzinę zajęć korekcyjno kompensacyjnych- razem 26 godzin. Jest objęta ochroną związkową do 2018r. Czy w świetle ustawy o związkach zawodowych ochrona warunków pracy i płacy obejmuje te 26 godzin i tyle musi mieć cały czas, czy tylko należy zapewnić jej etat? Czy skorzystanie z możliwości oddania 3 godzin wf innemu nauczycielowi powoduje, że jej etat podstawowy zmniejszy się do 16 godzin (plus 7 godz. rew. i z.kk) i jest możliwe w czasie ochrony? Jako dyrektor uważam, że powinna mieć ochronę na 26 godzin i bez możliwości odebrania wychowania fizycznego. Czy mam rację?
- Zwracam się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na pytanie.Nauczyciel muzyki od września 2018 r. przeszedł w stan nieczynny do lutego 2019 r. z powodu braku etatu po wygaszanym gimnazjum.W roku szkolnym 2016/17 nauczyciel miał następujące pensum: 10/18 w gimnazjum i 3/18 w szkole podstawowej. Czy taka osoba może być zatrudniona w innej szkole na 5/18 pozostając w stanie nieczynnym. Czy mogę powołać się na art. 20 pkt. 8 Karty Nauczyciela. Dyrektor szkoły w której pracował nauczyciel poinformował ,że w stosunku do nauczycieli wygaszanego gimnazjum stosuje się inne przepisy.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe