Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik obsługi dozorca z dniem 26.11.2021 r. chce przejść na emeryturę. Pracownik ma 43 lata i 3 miesiące stażu pracy. W naszej placówce pracuje od 1.10.1994 r. 1. Jakie świadczenia przysługują dozorcy w związku z rozwiązaniem umowy w celu przejścia na emeryturę? 2. Czy w przypadku przejścia na emeryturę, a później ponownego zatrudnienia dozorcy np. od 1.12. 2021 r., w przypadku dopracowania jeszcze 2 lat pracownikowi będzie należała się nagroda jubileuszowa za 45-lecie pracy? Czy jest jakaś podstawa prawna, która mówi o takim przypadku? 3. Czy w razie ponownego zatrudnienia od 1.12.2021 r. można naliczać pracownikowi 20% dodatku stażowego?
Na podstawie art. 38 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1282) w związku z przejściem na emeryturę przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości 6-miesięcznego wynagrodzenia po 20 latach pracy. Pracownik ma dłuższy staż, a ponieważ nie jest przewidziana odprawa wyższego stopnia niż za 20 lat, należy mu wypłacić odprawę 6-miesięczną. Jeśli będzie posiadał niewykorzystany urlop wypoczynkowy, należy wypłacić ekwiwalent pieniężny (art. 171 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm.).
Pracownika nie można dyskryminować i pozbawiać uprawnień pracowniczych tylko dlatego, że oprócz posiadania statusu pracownika będzie jednocześnie emerytem (art. 183a § 1 pkt 1 KP).
Po osiągnięciu 45 lat pracy w czasie nowego zatrudnienia pracownik nabędzie prawo do nagrody jubileuszowej, zgodnie z art. 38 ust. 2 pkt 6 UoPS w zw. z § 8 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U. z 2018 r., poz. 936 ze zm.).
Ponadto, w związku z ponownym zatrudnieniem pracownika, pracodawca ma obowiązek ponownego obliczenia stażu na potrzeby ustalenia prawa do dodatku stażowego, uwzględniając wszystkie zakończone okresy zatrudnienia (art. 38 ust. 5 UoPS). Skoro staż ten znacznie przekracza 20 lat, to od pierwszego dnia zatrudnienia będzie przysługiwał dodatek za wysługę lat w maksymalnej wysokości 20%, zgodnie z art. 38 ust. 1 UoPS.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy do lat pracy wlicza się umowę zlecenie i umowę o dzieło?
- Jakie będzie miał nauczyciel pensum, którego oddział będzie mieszany tj. będą 6-latki i 5-latki?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze godzin (21 godz. tyg.) napisał podanie o dzień wolny, ponieważ chce podjąć pracę w innej szkole w wymiarze 10 godz. tyg. Otrzymuje zgodę od dyrektora. Czy w takim przypadku nie powinno to być traktowane jako dzień bezpłatny z uwagi na podwójne finansowanie?
- Jestem dyrektorem szkoły podstawowej od 01.09.2019 r., która ma siedzibę główną i dwie lokalizacje dodatkowe. Zajęcia dydaktyczno - wychowawcze odbywają się we wszystkich trzech budynkach w sumie mam 11 oddziałów klas I-VIII i 3 oddziały przedszkolne. W tamtych budynkach dodatkowych wyznaczyłam moich zastępców podczas rady pedagogicznej. Jak prawnie uregulować ich stanowiska? Czy powinnam mieć zastępców w tamtych szkołach i kto ich powołuje (ja czy organ prowadzący)? Jaki powinien być ich zakres obowiązków?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam! Mam pytanie dotyczące udzielania urlopu nauczycielowi z tytułu opieki nad dzieckiem. Czy dyrektor może odmówić udzielenia takiego urlopu i zaproponować inny dzień, który nie będzie dezorganizował pracy szkoły. Kiedy pracownik powinien wystąpić z wnioskiem o taki urlop?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe