Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik obsługi pracował w szkole pracował w szkole 27 lat. Złożył podanie o rozwiązanie umowy o pracę z dniem 28 listopada 2021 r w związku z przejściem na emeryturę. Od 1 grudnia 2021 został ponownie zatrudniony w pełnym etacie a od 01.09.2023 roku pracuje na poł etatu. Aktualnie przebywa na zwolnieniu lekarskim pogorszyło mu się zdrowie będzie musiał przejść szereg operacji. Do pracy nie wróci. Pracownik nie złoży podania o rozwiązanie umowy o pracę. Co w takim przypadku dalej będzie z pracownikiem (emerytem). Jak wygląda możliwość rozwiązania umowy? Jak powinno wyglądać pismo w sprawie rozwiązania umowy w tym przypadku ( jakie elementy powinno zawierać, jakie uzasadnienie) Może posiadacie Państwo wzór. Jaka będzie podstawa prawna rozwiązania umowy do zapisu w świadectwie pracy? Zgłosiłam u państwa w tej sprawie dokument na życzenie
Skoro pracownik obecnie jest na zwolnieniu lekarskim i nie złożył wniosku o rozwiązanie umowy o pracę można ww zasadzie zastosować jedno z dwóch rozwiązań: zaproponować mu rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, albo poczekać, aż skończy się okres zasiłkowy.
Za porozumieniem stron można rozwiązać umowę nawet z chronionym pracownikiem, w dowolnym momencie, i bez zbytnich formalności- pod warunkiem, ze pracownik taki wyrazi na to zgodę. Wówczas podstawą rozwiązania umowy jest art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy.
Jeśli pracownik nie wyrazi zgody wówczas jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z art. 53 Kodeksu pracy, zgodnie z którym pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:
1) jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
a) dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.
Wobec tego dopiero po 6 miesiącach okresu zasiłkowego można tego pracownika zwolnić.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od 1 września nauczycielka z mojej szkoły będzie na urlopie wychowawczym (do końca roku szkolnego 2020/2021). Czy może podjąć pracę na 7 godzin dydaktycznych za innego, nieobecnego nauczyciela z tej samej szkoły (długotrwałe L4, 3 miesiące) w ramach zastępstwa?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka mianowana przebywa na rocznym urlopie dla poratowania zdrowia od grudnia 2017. W maju 2018 r. podpisała zgodę na ograniczenie etatu w roku szkolnym 2018/2019 - do 11 godzin.Czy wynagrodzenie nauczycielki ulega proporcjonalnemu obniżeniu od 1 września, czy do grudnia jest ono wypłacane w pełnej wysokości ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam, proszę o odpowiedź w następującej kwestii: nauczyciel został zatrudniony na zastępstwo za nauczyciela przebywającego na zasiłku rehabilitacyjnym, a następnie uzupełniał urlop wypoczynkowy. Zatrudnienie na zastępstwo trwało od 01.09.2009r. do 04.02.2010r.Nauczycielowi wypłacono "trzynastkę" tylko za rok 2009.Proszę mi odpowiedzieć czy nauczycielowi temu należy się również "trzynastka" za rok 2010? Jeżeli tak, to proszę o podanie podstawy prawnej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy z wykształceniem wyższym magisterskim został zatrudniony w szkole na 16/18 etatu od dnia 04.09.2018 r. Jak wyliczyć wynagrodzenie zasadnicze tego nauczyciela w niepełnym miesiącu?
- Nauczycielka została z dniem 01.09.2016 r. zatrudniona w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej na 0,69 etatu. Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego będzie jej przysługiwał?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe