Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik obsługi (sprzątaczka) skierowała do mnie pismo, w którym zwraca się z prośbą o nie przydzielanie jej zastępstw za nieobecne (będące na zwolnieniu) współpracownice. Swoją prośbę motywuje w następujący sposób „jestem po 6 operacjach, co powoduje, że z każdym rokiem jestem coraz słabsza i trudniej wykonuje mi się wciąż dokładaną pracę. Dodatkowa praca(zastępstwa) powoduje ogromne obciążenie mojego organizmu zarówno fizyczne jak i psychiczne, czego wynikiem jest zaobserwowany przeze mnie spadek mojej odporności i ogólnie sił”. Czy przydzielanie zastępstw pracownikowi obsługi za nieobecnego pracownika jest zgodne z prawem? Jeżeli tak, to czy w przypadku takiej motywacji nie powinnam skierować pracownicy na ponowne badania lekarskie?
Przepisy prawa wskazują, że można zatrudnić pracownika, który jest już zatrudniony w danym zakładzie pracy, na podstawie drugiej umowy – na zastępstwo. Jednakże w takim wypadku taką umowę powinno się zawrzeć na piśmie, a pracownikowi powinno się wypłacić dodatkowe wynagrodzenie.
Inna formą przydzielenia pracownikowi zadań „za koleżankę” jest skorzystanie z art. 42 § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1320), zgodnie z którym wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika.
Warto także pamiętać, że zgodnie z treścią art. 36 ust. 5 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1282 ze zm.) pracownikowi samorządowemu z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań może zostać przyznany dodatek specjalny.
Ustalając przesłanki nabycia prawa do omawianego dodatku w regulaminie wynagradzania, należy pamiętać, że jest to świadczenie, które może być przewidziane jedynie za wykonanie dodatkowych zadań, poza bieżącymi zadaniami służbowymi lub z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych. Jest to zatem świadczenie o charakterze jednorazowym lub też krótkookresowym. W żadnym zaś razie nie może być elementem stałym wynagrodzenia. Nie jest dopuszczalne, co spotyka się czasami w praktyce, ustalanie pracownikom tego dodatku na czas nieokreślony.
Generalnie przydzielanie zadań za nieobecnych pracowników nie jest uregulowane w przepisach, ale warto mieć na uwadze, że zwykle powoduje powstanie tak zwanych nadgodzin, za co także należy się dodatek.
Pracownik nie może odmówić pracy w nadgodzinach, ale przesłana prośba nie jest powodem do wysłania pracownika na badania kontrolne, gdyż nie neguje on przyznawanych mu obowiązków, a jedynie wskazuje, że to praca dodatkowa nadmiernie go obciąża.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy już zawarte umowy zlecenia z nauczycielami w przedszkolu niepublicznym i nadal obowiązujące pozostają w mocy, czy należy 1 września zastąpić je umowami o pracę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły może skierować nauczyciela w celu uzupełnienia etatu w innej szkole mając w macierzystej placówce wystarczającą liczbę godzin aby zapewnić wszystkim nauczycielom danego przedmiotu pełny etat? Nadmieniam, iż nauczyciele zatrudnieni w pełnym wymiarze będą mieli po kilka nadgodzin. Nauczyciel któremu zaproponowano uzupełnienie etatu jest nauczycielem z najdłuższym stażem i po studiach kierunkowych, pozostali nauczyciele uczą danego przedmiotu na podstawie ukończenia studiów podyplomowych.
Wszyscy zatrudnieni na podstawie mianowania i są nauczycielami dyplomowanymi.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel jest w stanie nieczynnym do 28 lutego 2013 r. Skorzystał z tego, gdyż dostał wypowiedzenie z pracy. Jest to nauczyciel kontraktowy, ciągle przebywający na zwolnieniu lekarskim, zaburzający pracę szkoły, nierzetelnie wykonujący swoje obowiązki.
Inny czynny nauczyciel świetlicy poinformował, że ze względu na stan zdrowia chciałby skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia od 1 stycznia 2013 r..
Czy można za nauczyciela, który będzie na urlopie zdrowotnym, zatrudnić innego nauczyciela spoza szkoły na czas zastępstwa za przebywającego na urlopie, ale nie dłużej niż do 28 czerwca 2012 r.?
Czy 1 marca 2013 r. nauczyciel, któremu skończy się stan nieczynny, może ubiegać się o pracę za tego nauczyciela, który jest na urlopie zdrowotnym, jeśli dyrektor zatrudni kogoś od 1 stycznia 2013 r? Czy można w ogóle w taki sposób zatrudniać?
Czy dyrektor - wiedząc, że nauczyciel jest w stanie nieczynnym - dyrektor musi to miejsce w świetlicy dla niego przetrzymać?
Proszę o podanie prawnych uwarunkowań.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem. Zgodnie ze zniżką dyrektorską powinnam pracować 1 godz. Jestem nauczycielem wychowania przedszkolnego. Chciałabym w przedszkolu prac 3 godz. ponieważ mamy małą kadrę i dużo godzin nadliczbowych (każda nauczycielka prawie po 1,5 etatu). Zwracając się do Burmistrza z tą prośbą muszę uwzględnić ramowy program nauczania. Czy macie Państwo jakiś pomysł na argument, aby te godziny zostały mi przydzielone.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od 1 stycznia 2016 r. wchodzi obowiązek zatrudnienia dodatkowego nauczyciela w klasie gdzie jest dziecko z zespołem Aspergera. Czy ten nauczyciel musi być zatrudniony na podstawie Karty Nauczyciela? Nadmieniam, że dziecko jest w klasie IV.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe