Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pracownik samorządowy, główny księgowy, obecnie pracuje na 1/1 etatu w jednej szkole (nasza placówka) i na ½ etatu w drugiej szkole (obcej). Pracownik złożył wypowiedzenie w naszej placówce. Po zakończeniu zatrudnienia i otrzymaniu od nas świadectwa pracy, będzie podpisana nowa umowa z tym pracownikiem w naszej szkole (na czas określony lub nieokreślony). Według tego pracownika będzie mógł otrzymywać wówczas dodatek za wysługę w wysokości 20% w obu jednostkach tzn. tej obcej na ½ etatu w wysokości 20% i w naszej jednostce również 20% z 1/1 etatu, przedstawiając w obu jednostkach te same zakończone okresy zatrudnienia potwierdzone takimi samymi świadectwami pracy. Czy będzie to prawidłowe? Czy należy w tym celu dopełnić jakichś formalności? Obie szkoły prowadzone są przez ten sam organ prowadzący.
Pracowników niepedagogicznych szkoły zatrudnia się na podstawie przepisów ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 530). Pracownicy samorządowi uprawnieni są do dodatku za wieloletnią pracę po przepracowaniu 5 lat. Wysokość dodatku wynosi 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego i wzrasta corocznie o 1%, aż do osiągnięcia 20%. Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę pracownika samorządowego wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Przepisy ustawy oraz rozporządzenia Rady Ministrów z 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz. U. z 2021 r., poz. 1960) nie zawierają regulacji pozbawiających pracownika niepedagogicznego placówki oświatowej prawa do dodatku za wieloletnią pracę w przypadku zatrudnienia na podstawie drugiej umowy o pracę w innej lub tej samej jednostce podlegającej samorządowi. Mając dwie odrębne umowy o pracę pracodawcy samorządowego pracownikowi przysługuje dodatek z każdej umowy o pracę, bowiem są to odrębne stosunki pracy, wliczając zakończone okresy zatrudnienia.
W myśl § 7 ust. 4 rozporządzenia jeżeli pracownik samorządowy był zatrudniony równocześnie w ramach więcej niż jednego zakończonego stosunku pracy, to do okresu uprawniającego do dodatku za wieloletnią pracę wlicza się jeden z tych okresów zatrudnienia. Zatem do okresu zatrudnienia i dodatku za wieloletnią pracę powinny zostać zaliczone wszystkie zakończone okresy zatrudnienia pracownika – za wyjątkiem okresu współzatrudnienia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik pracował w szkole A na pełny etat, było to podstawowe miejsce pracy. Wypłacany był główny dodatek stażowy. Nasza szkoła była dodatkowym miejscem pracy, gdzie dodatek stażowy był wypłacany w czwartym roku pracy. W październiku tego roku Nauczyciel złożył oświadczenie, że podstawowym miejscem pracy jest nasza szkoła, ponieważ tu realizuje pełny wymiar godzin, a w szkole A ma parę godzin. Uważam, że nie ma podstaw do przeliczenia stażu. Ponieważ pracownik nie posiada świadectwa pracy ze szkoły A, gdyż nadal tam pracuje? Jak rozwiązać ten problem?
- Pracownik na dzień 10.11.2015r. otrzymuje wysługę lat w wysokości 17%, w dniu 10.11.2015r. dostarczył świadectwo pracy z innego zakładu pracy i po przeliczeniu stażu pracy -staż będzie wynosił 21 lat 10 m-cy i 10 dni. W związku z tym dodatek za wysługę lat zmieni się na 20 %. Czy pracownik ma teraz prawo do nagrody jubileuszowej za 20 lat pracy. Proszę o odpowiedź i podstawę prawną.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka została zatrudniona od 8.01.2015 r. na 14/18 et. na zastępstwo nieobecnej nauczycielki. Od 16.02.2015 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim (w ferie zimowe przebywała na urlopie wypoczynkowym), następnie od 09.09.2015 r. do 6.09.2016 r. przebywa na urlopie macierzyńskim. Ile dniu urlopu wypoczynkowego przysługuje nauczycielce i czy może skrócić urlop macierzyński, wykorzystać urlop uzupełniający i podjąć pracę od. 1.09.2016 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy zatrudniony na czas nieokreślony złożył wniosek o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron bez okresu wypowiedzenia. Dyrekcja szkoły wyraża na to zgodę, co umieszczamy na świadectwie pracy. Na podstawie jakiej podstawy prawnej następuje rozwiązanie stosunku pracy w tym przypadku?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Organ Prowadzący organizuje naradę szkoleniową, która rozpoczyna się w niedzielę i będę musiał wziąć w niej udział rozpoczynając właśnie od tego dnia. Czy istnieje jakikolwiek przepis, który reguluje ewentualne "oddanie" dnia wolnego w zamian za fakt, iż jestem delegowany w niedzielę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe