Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Procedura nadania imienia Ośrodkowi Rewalidacyjno-Wychowawczemu
Sprawy związane z nadawaniem imienia ośrodkowi rewalidacyjno – wychowawczemu reguluje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 7 marca 2005 r. w sprawie ramowych statutów placówek publicznych (Dz.U. 2005 Nr 52 poz. 466) . Zgodnie z § 1 ust.2 załącznika nr 7 Ramowego statutu publicznego ośrodka rewalidacyjno – wychowawczego ośrodkowi rewalidacyjno-wychowawczemu nadaje imię organ prowadzący na wniosek rady ośrodka.
Cytowany przepis wprawdzie nie wskazuje samej procedury zgłaszania wniosku o nadanie imienia ośrodkowi, ale przyjmuje, że ma to być wniosek rady ośrodka. Art. 82 ust.2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017r. poz.59 i 949) stanowi, że jeśli w ośrodku nie została powołana rada ośrodka, to jej zadania wykonuje rada pedagogiczna. Jednocześnie § 3 ust.2 załącznika nr 7 rozporządzenia doprecyzowuje, że w przypadku, gdy w ośrodku rewalidacyjno - wychowawczym nie została utworzona rada ośrodka, statut określa sprawy, w których rada pedagogiczna, wykonując zadania rady ośrodka, zasięga opinii rady rodziców. Nadawanie imienia jest sprawą, w której rada pedagogiczna powinna zasięgnąć opinii rady rodziców.
Prawo nie określa terminu złożenia wniosku w tej sprawie, więc może on być złożony organowi prowadzącemu w każdym czasie. Wniosek, zawiera uzasadnienie wyboru imienia, w tym kandydata na patrona szkoły, oraz określa plan działań ośrodka związanych z nadaniem imienia i przewidywany termin uroczystości.
Uchwałę w sprawie nadania ośrodkowi rewalidacyjno-wychowawczemu imienia podejmie rada powiatu.
Czynności związane z wnioskowaniem oraz nadaniem placówce imienia określają przytoczone wyżej przepisy prawa. Jednakże cały ciężar tego przedsięwzięcia, to praca związana z wyborem patrona i podjęciem decyzji o nadaniu imienia, a następnie ciągła, zorganizowana i systematyczna praca po tym uroczystym akcie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w przedszkolu nauczyciel języka angielskiego powinni zgłosić program nauczania języka angielskiego a dyrektor dopuścić program do użytku w przedszkolu? Jeżeli tak to czy jest na to podstawa prawna?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy kierownik wycieczki przedszkolnej, aby w ogóle mógł być kierownikiem musi ukończyć specjalistyczne szkolenie/kurs na kierownika wycieczek? W moim przedszkolu nauczyciele nie mają ukończonego takiego szkolenia. Mają tylko kursy wychowawców kolonijnych. Czy to znaczy, że dzieci z przedszkola nie mogą jeździć na wycieczki, ponieważ nikt z nauczycieli nie może zostać kierownikiem wycieczki? Dyrektor Przedszkola.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy w czytelni multimedialnej mogą być same laptopy?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy Punkt Przedszkolny powinien zgłosić do GIODO placówkę?
- Dyrektor w siatce godzin na nowy rok szkolny przydzielił nauczycielowi w kl. VII w etacie 1 godzinę z puli godzin dyrektorskich na zajęcia rozwijające kreatywność. Czy ocena z tych zajęć powinna być wliczana do średniej ocen a przedmiot i ocena umieszczana na świadectwie szkolnym? A jeżeli tak czy powinna się znaleźć wśród zajęć obowiązkowych, dodatkowych czy innych?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe