Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Procedury przyznawania dodatków
W skład wynagrodzenia nauczycieli, oprócz wynagrodzenia zasadniczego, wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, wchodzą dodatki: za wysługę lat, motywacyjny, funkcyjny oraz za warunki pracy. Osobnym świadczeniem są dodatki socjalne: dodatek mieszkaniowy i wiejski.
Osoba odpowiedzialna: dyrektor, pracownik komórki kadrowej
Termin:
Krok 1. – zaraz po przyjęciu akt osobowych od zatrudnianego nauczyciela, a najpóźniej 5 dni przed dniem rozpoczęcia przez niego pracy.
Krok 2. – wynika z organizacji roku szkolnego lub jest następstwem działań kadrowych dyrektora.
Krok 3. – do końca września.
Krok 4. – druga połowa sierpnia.
KROK 1. Przyznawanie dodatku za wysługę lat
Dodatek za wysługę lat jest dodatkiem obligatoryjnym, który po spełnieniu wymogów należy się każdemu nauczycielowi. Z treści art. 33 ust. 1 Karty Nauczyciela (dalej: KN) wynika, że nauczycielom przysługuje dodatek za wysługę lat w wysokości 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy. Dodatek ten wypłacany jest miesięcznie, poczynając od czwartego roku pracy. Nie może on jednak przekroczyć 20% wynagrodzenia zasadniczego.
Ten pozornie prosty zapis został uzupełniony informacją zawartą w ustępie 3: "Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw pracy, określa, w drodze rozporządzenia, szczególne przypadki zaliczania okresów zatrudnienia oraz innych okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat." Ministrowie doprecyzowali zasady przyznawania dodatku za wysługę lat, a uściślają je uchwały organów prowadzących.
Przyznanie dodatku za wysługę lat powinno nastąpić zaraz po przyjęciu akt osobowych od zatrudnianego nauczyciela, a najpóźniej 5 dni przed dniem rozpoczęcia przez niego pracy.
KROK 2. Przyznawanie dodatku funkcyjnego
Dodatek funkcyjny nie jest dodatkiem obligatoryjnym, a jego istnienie wynika z zapisów art. 30 ust. 1 pkt 2 KN. Ustęp 2 natomiast precyzuje, że jego wysokość zależy od powierzonego stanowiska lub sprawowanej funkcji. W ust. 6 ustawodawca przeniósł na jednostki samorządu terytorialnego, będące organami prowadzącymi szkoły, obowiązek ustalenia wysokości stawek dodatków funkcyjnych i szczegółowe warunki ich przyznawania.
Wysokość dodatków funkcyjnych jest na mocy art. 30 ust. 6 KN określana w regulaminie przez organ prowadzący. Organ ten może ustalić widełkowo wysokość dodatków funkcyjnych dla członków kadry kierowniczej i wówczas dyrektor ma możliwość różnicowania dodatków w ramach posiadanych środków finansowych.
Różnicując dodatki funkcyjne dyrektor przy podejmowaniu decyzji powinien uwzględnić stopień obciążenia osób funkcyjnych pracą i zakres odpowiedzialności. Dodatki funkcyjne dla opiekunów stażu i dla wychowawców najczęściej są "sztywno" ustalone i nie pozostawiają dyrektorowi możliwości różnicowania wysokości.
KROK 3. Przyznawanie dodatku za warunki pracy
Dodatek za warunki pracy nie jest dodatkiem obligatoryjnym. Mogą go otrzymać m.in. nauczyciele pracujący:
- w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych,
- szkołach specjalnych i szkołach ogólnodostępnych z oddziałami specjalnymi,
- w internatach prowadzących wychowawcze grupy specjalne,
- w niektórych szkołach zawodowych, takich jak szkoły: górnicze, leśne, rolnicze, medyczne, szkoły przy zakładach karnych,
- w szkołach podstawowych prowadzących klasy łączone,
- w szkołach z obcym językiem wykładowym i w szkołach z programem międzynarodowej matury.
Wymienione przykłady nie wyczerpują całej listy przypadków, która znajduje się w rozporządzeniu MENiS z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (dalej: rozporządzenie).
Dyrektor zapoznaje się z obowiązującymi przepisami prawa, szczególnie z zapisami art. 30 i 34 KN i zapisami § 8 i § 9 rozporządzenia, z uchwałą organu prowadzącego wprowadzającą regulamin przyznawania dodatku za warunki pracy i określającą kwotowe lub procentowe stawki dodatków lub widełki, w ramach których dyrektor może przyznawać dodatki.
KROK 4. Przyznawanie dodatku motywacyjnego
Dodatek motywacyjny w rękach sprawnego dyrektora może się okazać najważniejszym dodatkiem do wynagrodzenia, wpływającym mobilizująco na pracę nauczycieli.
Istnienie tego nieobligatoryjnego dodatku wynika wprost z zapisów art. 30 ust. 1 pkt 2 KN. W ust. 2 ustawodawca dodał, że wysokość dodatku zależy od jakości świadczonej pracy i wykonywania dodatkowych zadań lub zajęć, ale uszczegółowienie kryteriów i wysokość dodatku pozostawił w rękach organów prowadzących.
Dyrektor dostarcza listę nauczycieli uprawnionych do otrzymania dodatku motywacyjnego do komórki kadrowej. Tam zostaje stworzony dokument, który określa:
- wymiar zatrudnienia,
- angaż,
- wykaz lub notatkę dla pracowników księgowości na obowiązującym w szkole wzorcu, zgodnie z zasadami współpracy pomiędzy komórką kadrową a księgowością szkoły lub placówki.
Dodatek motywacyjny wypłaca się z góry w terminie wypłaty wynagrodzenia.
KROK 5. Przyznawanie dodatków socjalnych
Dodatki socjalne to dodatek mieszkaniowy i tzw. dodatek wiejski. Dodatek mieszkaniowy jest obligatoryjny dla nauczycieli posiadających kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela i pracujących na terenie wiejskim oraz w mieście liczącym do 5 000 mieszkańców.
Rolą dyrektora lub pracownika komórki kadrowej, przy przyznawaniu dodatku mieszkaniowego, jest dokładne określenie statusu osób wspólnie zamieszkujących z ubiegającym się o dodatek nauczycielem. Dyrektor nie ma realnego wpływu na wysokość przyznawanych dodatków socjalnych.
Szczegółowe zasady przyznawania dodatku mieszkaniowego określa uchwała organu prowadzącego, wprowadzająca regulamin przyznawania dodatków mieszkaniowych. Regulamin określa komu i w jakiej sytuacji przysługuje dodatek mieszkaniowy i ustala jego wysokość.
Nauczycielowi posiadającemu kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, zatrudnionemu na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5 000 mieszkańców, przysługuje odrębny dodatek, tzw. dodatek wiejski, w wysokości 10% wynagrodzenia zasadniczego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w młodzieżowym ośrodku socjoterapii musi istnieć rada rodziców? W skład ośrodka wchodzi szkoła podstawowa, gimnazjum oraz zasadnicza szkoła zawodowa.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry, zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc w zakresie zapisu w oświadczeniu znajdującym się w szkolnym regulaminie wycieczek szkolnych. W 2018r. w grudniu zarządzeniem Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 5 w Redzie wprowadziłam regulamin wycieczek szkolnych w życie. Przez cały czas obowiązywania regulaminu żaden z Rodziców nie miał uwag dotyczących treści tego regulaminu, jak również nikt nie zgłaszał uwag co do treści OŚWIADCZENIA RODZICÓW WYRAŻAJĄCEGO ZGODĘ NA WYJAZD DZIECKA.
W chwili obecnej Rodzice uczniów klas I-III domagają się usunięcia z oświadczenia Rodzica o wyrażeniu zgody na udział w wycieczce, zapisu który brzmi następująco: "Biorę odpowiedzialność finansową za szkody materialne wynikające z nieprzestrzegania regulaminu wycieczki spowodowane umyślnie przez moje dziecko". Zdaniem większości Rodziców zapis taki jest niedopuszczalny. Uzasadnienie Rodziców jest takie, że dzieci do osiągnięcia 13 lat nie ponoszą odpowiedzialności za swoje czyny, gdyż nie można postawić im zarzutu winy. Wyłączenie ich odpowiedzialności za wyrządzoną szkodę stanowi wyraz przekonania, iż osoby takie ze względu na swój stopień rozwoju psychofizycznego nie mogą same właściwie kierować swym postępowaniem. Tak wiec wyłączenie możliwości przypisania winy małoletniemu przed ukończeniem 13 lat, nie oznacza automatycznie obciążenia odpowiedzialnością za wyrządzoną przez nich szkodę jego rodziców czy opiekunów. Bowiem za szkody te odpowiedzialny jest tylko ten, kto z mocy ustawy lub umowy jest zobowiązany do nadzoru nad małoletnim i tylko wtedy, gdy nadzoru tego nie wykonywał starannie. Zgodnie z tym, co zostało powyżej przytoczone Rodzice wnioskują o przyjrzenie się tematowi i stosowną korektę oświadczenia. Bardzo proszę o pomoc w rozstrzygnięciu, czy taki zapis w regulaminie wycieczek szkolnych jest właściwy, czy należy go usunąć. Z wyrazami szacunku Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Redzie
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Uprzejmie proszę o przykładowy plan pracy pedagoga w szkole podstawowej (klasy I-III)z oddziałami przedszkolnymi (3-6 latki)
Dziękuję
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wzór decyzji dyrektora o zwolnieniu ucznia z zajęć wychowania fizycznego w szkole podstawowej i aktualne podstawy prawne tej decyzji.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Jak wprowadzić zmieniony w zasadzie nowy regulamin ZFŚS oraz Regulamin Pracy szkoły? Jakie są procedury i kolejność?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe