Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Prosimy o odpowiedzi na pytania dotyczące organizacji pracy rady pedagogicznej w niepublicznej szkole specjalnej: 1.Czy goście zaproszeni na zebranie rady pedagogicznej, w tym przedstawiciele organu sprawującego nadzór pedagogiczny, powinni podpisywać się na liście obecności? 2. Czy doraźne zespoły powołane przez dyrektora na czas określony powinny określać i przedkładać mu plan pracy? 3. Czy informacje, typu sprawozdania, a także oceny opisowe mogą stanowić załączniki do protokołu, czy muszą być wpisane w jego treść? 4. Czy treść uchwały w sprawie klasyfikacji musi być wpisana w treść protokołu, czy też może stanowić załącznik?
Powszechnie obowiązujące przepisy, w tym w szczególności ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm., nie regulują żadnego z powyższych zagadnień. W związku z tym odpowiedzi na pytania należy poszukiwać w statucie danej niepublicznej szkoły, a dodatkowo jeśli rada pedagogiczna posiada własny regulamin – w tym regulaminie (art. 172 ust. 2 pkt 3 PO). Gdyby natomiast wewnętrzne regulacje również nie odpowiadały na powyższe pytania, decyzję o sposobie postępowania powinien podjąć przewodniczący rady pedagogicznej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy Rada Pedagogiczna Przedszkola może uchwalić zmiany ramowego rozkładu dnia w przedszkolu. Jak taka uchwała powinna wyglądać?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy świadczenie na start przysługuje nauczycielowi, który od 1 września 2023 r. rozpoczął pracę w szkole państwowej? Jednocześnie osoba ta rozpoczyna awans zawodowy. Wcześniej nauczycielka pracowała od 1 września 2017 r. do 31 sierpnia 2018 r. jako nauczyciel w przedszkolu prywatnym oraz od 8 października 2018 r. do 16 stycznia 2020 r. również w przedszkolu niepublicznym, ale nie odbywała stażu na awans.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o wskazanie propozycji dokumentów związanych z realizacją przez nauczycieli zajęć wspomagających. (Czy może to być np. umowa z nauczycielem, czy też inna forma, np. zarządzenie dyrektora szkoły?).
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o podanie obowiązującej podstawy prawnej dotyczącej promowania uczniów do klasy programowo wyższej. Kiedy dziecko klasy 4 można pozostawić na drugi rok w tej samej klasie?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Rodzic złożył w szkole pismo do dyrektora z prośbą o wyjaśnienie na piśmie, jakie kroki zostały podejmowane w związku z sytuacjami (i tu wymienione w punktach różne sytuacje, nawet sprzed 2 lat) w celu wsparcia dziecka. Nadmieniam, że wszystkie sytuacje na bieżąco były wyjaśniane i omawiane z zainteresowanymi rodzicami oraz uczniami i na ich okoliczność były sporządzane notatki służbowe. Czy szkoła musi wydać takie wyjaśnienia na piśmie na prośbę rodzica? Rodzic napisał, że jest to mu potrzebne, a właściwie lekarzowi psychiatrze w celu obrania nowego kierunku leczenia.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe