Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o informację czy na wniosek dyrektora terapia dla dziecka uczęszczającego do przedszkola może być zorganizowana w siedzibie poradni PP. Przedszkole z powodu braku specjalisty nie może zorganizować terapii wskazanej w orzeczeniu.
Przedszkole ma obowiązek realizowania wszystkich zaleceń z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego (§ 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym, Dz.U. z 2017 r., poz. 1578). W związku z tym obowiązujące przepisy nie zawierają wyraźnej podstawy prawnej do realizacji części zaleceń w innej placówce, np. w poradni psychologiczno – pedagogicznej w sytuacji, gdy przedszkole nie zatrudnia odpowiedniego specjalisty. Ponieważ za realizację zaleceń z orzeczenia ponosi odpowiedzialność dyrektor przedszkola (art. 68 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm.), powinien w ramach tych zadań zwrócić się do poradni z zapytaniem o możliwość organizacji zadań specjalistycznych dla ucznia w siedzibie przedszkola lub ewentualnie poradni oraz na jakich zasadach (w zakresie odpłatności), uzgodnić z rodzicem czy wyraża zgodę na uczęszczanie na zajęcia do poradni (jeśli specjalista nie zostanie oddelegowany do przedszkola i dziecko nie zostanie zapisane na zajęcia bezpośrednio przez rodzica w poradni) oraz z organem prowadzącym, czy sfinansuje zajęcia, jeśli takie miałyby być zasady współpracy z poradnią.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Uczeń ma zwolnienie lekarskie z ćwiczenia na lekcji wychowania fizycznego. Rodzic napisał podanie do dyrektora o zwolnienie dziecka z zajęć wf i dołączył zwolnienie lekarskie. Dyrektor wydał decyzję o zwolnieniu ucznia z wychowania fizycznego. Czy taka decyzja oznacza, że uczeń zwolniony jest z brania aktywnego udziału w tych zajęciach, ale musi być obecny na lekcji wf-u? Czy też na wniosek rodzica może w związku z tym wcale nie uczestniczyć w lekcji wf'-u, nawet biernie i przyjść do szkoły np. na 2 lekcję, kiedy wychowanie fizyczne jest na lekcji pierwszej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W przedszkolu prowadzone są indywidualne dzienniki zajęć specjalistycznych z zakresu realizacji kształcenia specjalnego. Czy w ramach godzin terapii można wpisywać konsultację z rodzicami?
Jak należy dokumentować kontakt- konsultacje z rodzicami?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Stowarzyszenie prowadzi drugi rok szkolny niepubliczny punkt przedszkolny, czy gmina może nie dać dotacji od stycznia 2015 r. na prowadzenie punktu. I czy może przejąć punkt i sama prowadzić.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel stażysta zatrudniony w szkole na czas 01.09.2018-31.08.2020 -2 lata może zmienić szkołę od 1.09.2019 i w drugiej szkole kontynuować staż?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- 31 sierpnia wygasa umowa pomiędzy gmina a stowarzyszeniem przekazująca stowarzyszeniu prowadzenie szkoły podstawowej. Pomimo inicjatywy ze strony stowarzyszenia umowa nie została przedłużona. Jakie mogą być konsekwencje nie przedłużenia umowy ? Co w tej sytuacji będzie ze szkołą i nauczycielami od 1 września?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe