Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o informację czy wynagrodzenie dyrektora przedszkola będącego jednocześnie właścicielem przedszkola (przedszkole niepubliczne) podlega opodatkowaniu i składkom ZUS?
Wynagrodzenie dyrektora będącego osobą prowadzącą niepubliczne przedszkole, wypłacane z dotacji samorządowej, nie podlega opodatkowaniu i składkom ZUS.
Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r., poz. 361) dotacje otrzymane od jednostek samorządu terytorialnego zwolnione są z opodatkowania, nie stanowią tym samym przychodu zaś wydatki i koszty bezpośrednio sfinansowane z takiej dotacji nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.
Natomiast składkom na ubezpieczenie społeczne osoba prowadząca niepubliczne przedszkole podlega w oparciu o art. 8 ust. 6 pkt 5 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 121) jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność, nawet jeżeli nie prowadzi działalności gospodarczej zarejestrowanej w CEIDG. Z tego względu, że składki ZUS są opłacane w związku z prowadzeniem działalności pozarolniczej, nie powstaje obowiązek regulowania składek ZUS także od wynagrodzenia (art. 9 ust. 2 u.s.u.s.). To samo dotyczy składki zdrowotnej, która jest opłacana jedynie z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności, ponieważ ustawa nie wymienia prowadzenia niepublicznej jednostki oświatowej jako zobowiązującej do opłacania składki w przypadku uzyskania przychodu z więcej niż jednego tytułu (art. 82 ust. 3 i 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, Dz. U. z 2008 r., Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel szkoły podstawowej prowadzący zajęcia w oddziale przedszkolnym w wymiarze 24/25, doradztwo zawodowe 1/22 oraz 5 godzin rewalidacji. Z jakiego pensum powinien mieć liczoną rewalidację?
- Dyrektor jest na zwolnieniu lekarskim, a w szkole nie ma zastępcy, jak i kto powołuje osobę zastępującą w tym czasie dyrektora szkoły i w jakim zakresie obowiązków?
- Czy osoba, która ukończyła studnia wyższe magisterskie wydział Biologii i Hodowli Zwierząt na kierunku zootechnika w zakresie oceny i wykorzystania surowców zwierzęcych oraz międzydziałowe studium pedagogiczne (wykaz przedmiotów: pedagogika ogólna 90 godzin, psychologia - 90 godzin, dydaktyka - 60 godzin, metodyka nauczania biologii - 45 godzin, metodyka nauczania przedmiotów zawodowych - 45 godzin, techniczne środki nauczania - 30 godzin, praktyka pedagogiczna w szkole - 150 godzin) ma uprawnienia do nauczania biologii w gimnazjum?
Dziękuję
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy można zaliczyć księdzu lata pracy na misjach jak jest brak świadectwa pracy
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- 1) Błąd w zapisie w umowie o pracę. Z nauczycielką religii, po otrzymaniu przez nią stopnia awansu nauczyciela mianowanego, została sporządzona umowa o pracę, w której został popełniony błąd: "zatrudnienie poprzez mianowanie na czas nieokreślony w wymiarze 10/18". Po podpisaniu umowy błąd z "zatrudnieniem poprzez mianowanie w wymiarze 10/18" został wychwycony, nauczycielkę poproszono o podpisanie prawidłowej umowy odwołując się do Karty Nauczyciela, ale nauczycielka uznaje to jako atak na jej osobę i nie zgadza się na zmianę. Co zrobić? Jak poprawić błąd i całą sytuację?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe