Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o interpretację przepisów dotyczącą awansu zawodowego nauczycieli w poniższych przypadkach:
1) Nauczyciel uzyskał stopnień awansu nauczyciela kontraktowego w 2006r. Od 2006 r. do lutego 2023 r. nie pracował jako nauczyciel w szkole. Od 13 grudnia 2023 r. zatrudniony był na 0,5 etatu. Czy dobrze interpretujemy, że nauczyciel realizuje awans na starych zasadach i musi przepracować 2 lata, po czym ma skrócony staż 1 rok i 9 miesięcy? Kiedy zatem składa wniosek o rozpoczęcie stażu na nauczyciela dyplomowanego?
2) Nauczyciel z tytułem doktora, zaklasyfikowany jako nauczyciel mianowany od 2021 r., zatrudnienie na 0,5 etatu. Natomiast dokument o nadaniu stopnia awansu nauczyciela mianowanego w drodze decyzji administracyjnej uzyskał w listopadzie 2023 r. Czy jest możliwość zaliczenia wcześniejszego okresu zatrudnienia (przed dniem wydania aktu nadania stopnia nauczyciela mianowanego) do wymaganego okresu pracy (3 lata i 9 miesięcy)?
Ad. 1)
Zgodnie z art. 10 ust. 1, 2 i 3 ustawy z 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r., poz. 1730 z późn. zm.) nauczyciele (jak wspomniany w pytaniu), którzy do dnia 31 sierpnia 2022 r. uzyskali stopień nauczyciela kontraktowego, lecz do tego dnia nie uzyskali stopnia nauczyciela mianowanego, stopień nauczyciela mianowanego uzyskują według przepisów dotychczasowych („starych”) przy stażu wynoszącym 1 rok i 9 miesięcy.
Przepisy dotychczasowe to:
1) ustawa z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762 ze zm. w 2022 r. poz. 935, poz. 1116 i poz. 1700) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 sierpnia 2022 r.,
2) rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. z 2020 r., poz. 2200).
Na podstawie art. 9d. ust. 1 i 2 KN nauczyciel rozpocznie staż z początkiem roku szkolnego – tj. 1 września 2025 r., nie później jednak niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć, na swój wniosek skierowany do dyrektora szkoły (do wniosku dołącza plan rozwoju zawodowego w okresie stażu, umowa o pracę w wymiarze co najmniej ½ etatu zgodnie z kwalifikacjami).
Ad. 2)
Art. 9ca ust. 7 pkt 1 KN określa, że nauczyciel mianowany, który posiada stopień naukowy może złożyć wniosek o podjęcie postępowania kwalifikacyjnego na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej 4 lat i 9 miesięcy od dnia nadania stopnia nauczyciela mianowanego.
Niestety termin „zaklasyfikowanie” nie znajduje wyjaśnienia w Karcie Nauczyciela.
Natomiast dzień nadania stopnia nauczyciela mianowanego znajduje się na wspomnianej w pytaniu decyzji administracyjnej i prawdopodobnie nosi datę z listopada 2023 r. (od tej daty liczymy 4 lata i 9 miesięcy).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel, który stracił pracę 1 września 2012 r., wcześniej wpisany na listę ekspertów MEN, może nadal być ekspertem w komisjach ds. awansu zawodowego?
Kiedy i na czyj wniosek następuje skreślenie z listy ekspertów?
Jak długa przerwa w wykonywaniu zawodu nauczyciela nie powoduje utraty jego uprawnień do nauczania?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Witam, bardzo proszę o wzór oceny dorobku zawodowego nauczyciela stażysty. Bardzo proszę o szybkie uwzględnienie mojej prośby. Pozdrawiam
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczące procedury awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
Kontekst:
Szkoła jest placówką niepubliczną (prywatną) o uprawnieniach szkoły publicznej. Organem prowadzącym jest osoba fizyczna, która jednocześnie pełni funkcję dyrektora szkoły. W szkole ponadto zatrudniony jest dyrektor ds. pedagogicznych. Nadmieniam, iż dyrektor główny i dyrektor ds. pedagogicznych są małżeństwem. Dyrektor główny prowadzi własną działalność gospodarczą, a dyrektor ds. pedagogicznych zatrudniony jest na etacie.
Pytania:
1. Do kogo nauczyciel składa wniosek o rozpoczęcie stażu (do dyrektora głównego, czyli jednocześnie organu prowadzącego szkołę, czy do dyrektora ds. pedagogicznych)?
2. Kto pisze ocenę dorobku zawodowego (dyrektor główny, czyli jednocześnie organ prowadzący szkołę, czy dyrektor ds. pedagogicznych)?
3. Do kogo zwraca się nauczyciel o podjęcie postępowania egzaminacyjnego na stopień nauczyciela mianowanego (do dyrektora głównego, czyli jednocześnie organu prowadzącego szkołę, czy do dyrektora ds. pedagogicznych)?
4. Jak interpretować skład komisji? 4a. Organ prowadzący (czyli osoba fizyczna, która jest jednocześnie głównym dyrektorem); 4b. Dyrektor – dyrektor ds. pedagogicznych czy dyrektor główny (i jednocześnie organ prowadzący)
5. Czy dyrektor główny może występować jednocześnie jako organ prowadzący szkołę i jako dyrektor w komisji? Czy zasadne jest przekazanie uprawnień do prowadzenia awansu zawodowego nauczycieli dyrektorowi ds. pedagogicznych? Wówczas dyrektor główny występowałby jako organ prowadzący szkołę. Proszę również o informację, który wzór aktu nadania stopnia nauczyciela mianowanego należy wykorzystać – 4A, 5, 6 czy 8?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o udzielenie odpowiedzi w następującej kwestii:
"Nauczyciel stażysta, który będzie odbywał staż na stopień nauczyciela kontraktowego otrzyma jednorazowe świadczenie w wysokości 1.000 zł. Dodatek te ma być wypłacany do 30 września roku, w którym nauczyciel rozpoczął staż (art. 53a Karty Nauczyciela po nowelizacji, art. 1 pkt 14 ustawy z 13 czerwca 2019 r.).
(...)
3. Nauczyciel stażysta pozostający jednocześnie w więcej niż jednym
stosunku pracy, świadczenie, o którym mowa w ust. 1, otrzymuje w szkole
wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia"
Pytanie:
Nauczyciel przedmiotów zawodowych zamierza rozpocząć staż na stopień n-la kontaktowego.
Nauczyciel realizuje zajęcia praktyczne z uczniami w zakładzie samochodowym, którego jest właścicielem lub pracownikiem.
Nauczyciel wskazał szkołę jako dodatkowe miejsce pracy.
Czy w podanej sytuacji nauczycielowi przysługuje jednorazowe świadczenie dla stażystów?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel pracujący w szkole ma obowiązek realizować ścieżkę awansu zawodowego? Czy może pracować i być bez stopnia awansu? Czy nowo przyjęty nauczyciel jest z automatu nauczycielem początkowym nawet jeśli nie złoży planu rozwoju zawodowego?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe