Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o odpowiedź, nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy 20.12.2016r. wezwany jest do sądu na swoją rozprawę rozwodową. Moje pytanie: czy za ten dzień ma prawo do wynagrodzenia, a jeżeli nie to jaki dokument należy dać pracownikowi, żeby mógł zwrócić się do sądu o rekompensatę za utracone wynagrodzenie.
Zwolnienie od pracy przysługuje, jeżeli pracownik został do sądu wezwany. Jest to o tyle istotne, że w sprawach osobistych, takich jak rozwód czy spadek, często strony nie otrzymują od sądu wezwania a jedynie są informowane o terminie rozprawy (obecność nie jest obowiązkowa). Jeżeli jednak nauczyciel otrzymał wezwanie, to pracodawca obowiązany jest zwolnić go od pracy na podstawie przepisów Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15.05.1996 r. w sprawie sposobu usprawiesliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.
Zgodnie z § 6 Rozporządzenia, pracodawca jest obowiązany zwolnić pracownika od pracy na czas niezbędny do stawienia się na wezwanie organu administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, sądu, prokuratury, policji albo organu prowadzącego postępowanie w sprawach o wykroczenia.
Zwolnienie takie jest niepłatne. Na podstawie § 16 ust. 2 Rozporządzenia, w takim przypadku pracodawca wydaje zaświadczenie określające wysokość utraconego wynagrodzenia za czas tego zwolnienia w celu uzyskania przez pracownika od właściwego organu rekompensaty pieniężnej z tego tytułu, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia za czas zwolnienia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik obsługi w roku 2012 otrzymał nagrodę jubileuszową za 20 lat pracy- czyli następną za 25 lat pracy powinien otrzymać w roku 2017. W tym roku tz. 2016 dostarczył zaświadczenie z Urzędu Pracy, iż przez 3 lata i 11 miesięcy przed podjęciem pracy w tut. szkole otrzymywał zasiłek dla bezrobotnych z Urzędu Pracy, który jak wiemy wlicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia i zachowania uprawnień pracowniczych, więc do nagrody jubileuszowej również. W tym roku staż pracy pracownika wynosi łącznie 27 lat i 11 miesięcy. Nie otrzymał on nagrody jubileuszowej za 25 lat pracy- jak w świetle przepisów wybrnąć z tego problemy. Czy nagroda jubileuszowa za 25 lat pracy przepadła pracownikowi, czy należy ją wypłacić? Dziękuję za wszelka pomoc.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który ukończył licencjat "Edukacja wczesnoszkolna z językiem angielskim" oraz oraz studia uzupełniające magisterskie na kierunku pedagogika o specjalności "Dydaktyka języków obcych" może uczyć języka angielskiego w szkole podstawowej? Jak to odnieść do rozporządzenia - który warunek spełnia?
- Nauczyciel wystąpił do dyrektora szkoły z wnioskiem o udzielenie bezpłatnego urlopu z powodu ważnych spraw osobistych w okresie od 7.09.2016r. do 09.09.2016r. i od 12.09.2016r. do 14.09.2016r. Co z dniem 10.09.2016r./ sobota/ i 11.09.2016r. /niedziela/. Jak należy udzielić nauczycielowi urlop bezpłatny tj. za jaki okres?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam, nauczycielka uczy języka polskiego w wymiarze9/18 etatu, równocześnie w tej samej szkole ma przydzielone 9 godzin tygodniowo zajęć rewalidacyjnych i nauczania indywidualnego (ma pełne kwalifikacje).Organ prowadzący stoi na stanowisku, że zajęć rewalidacyjnych i nauczania indywidualnego nie można włączyć do etatu i pracownicy należy wypłacać wynagrodzenie za zrealizowane zajęcia rewalidacyjne i nauczanie indywidualne jak za godziny ponadwymiarowe. Czy jest to zgodne z prawem?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy można przyznać nauczycielowi dodatek motywacyjny 0%, gdyż kilka miesięcy przebywał na zwolnieniach lekarskich i urlopach dla poratowania zdrowia. w dniu 1 września gdy ustalano nowe angaże pracy i przyznawano dodatek motywacyjny trudno w tej sytuacji było dać więcej %, bo nauczyciela nie było w pracy więc trudno mówić o jakimś zaangażowaniu.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe