Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o podanie jakie na chwilę obecną obowiązują przepisy prawa odnośnie zajęć dodatkowych w przedszkolu. W ubiegłym roku szkolnym były to zajęcia realizowane po godzinach podstawy programowej dodatkowo płatne przez rodziców. A jak będzie w tym roku szkolnym.
Przedszkole powinno być powszechnie dostępne. Głównym celem tzw. ustawy przedszkolnej jest zniesienie barier w upowszechnieniu wychowania przedszkolnego. Jedną z nich jest bariera ekonomiczna. Dlatego tzw. ustawa przedszkolna wprowadzi od 1 września 2013 r. ograniczenie opłat pobieranych przez gminę od rodziców do maksymalnie 1 zł za każdą dodatkową godzinę ponad minimalne 5 bezpłatnych godzin. Równocześnie, aby m.in. zrekompensować mniejsze wpływy z opłat wnoszonych przez rodziców gminy będą otrzymywały (także od 1 września 2013 r.) środki finansowe z budżetu państwa w formie dotacji.Wbrew pojawiającym się informacjom, przedszkole nadal może rozszerzać swoją ofertę zajęć o tzw. zajęcia dodatkowe (czyli np. nauka języka obcego, szachy, garncarstwo czy taniec towarzyski). Opłaty dla rodziców za przedszkole nie mogą być jednak z tego tytułu wyższe.
Dyrektor przedszkola, aby zorganizować prowadzenie zajęć tzw. dodatkowych może:
1) powierzyć prowadzenie takich zajęć nauczycielom zatrudnionym w przedszkolu zgodnie z ich kompetencjami,
2) zatrudnić nowych nauczycieli, posiadających odpowiednie kompetencje do prowadzenia konkretnego typu zajęć,
3) podpisać umowę z firmą zewnętrzną na prowadzenie takich zajęć (nie zwalnia to dyrektora przedszkola z obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa dzieci i opieki nad nimi). Wszystkie powyższe formy organizacji zajęć tzw. dodatkowych muszą być finansowane z budżetu przedszkola i nie mogą wiązać się z ponoszeniem dodatkowych opłat przez rodziców. Ustawa o systemie oświaty z 13 czerwca 2013 r. nie dokonała zmian w zakresie zasad działania rad rodziców i ich kompetencji.
Więcej szczegółów znajdziecie Państwo tutaj.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mamy w placówce dziecko na wczesne wspomaganie rozwoju, które od grudnia 2016r. do czerwca 2017r. korzystało z zajęć wwr. Jest ono wpisane w Księgę wychowanków. Pytanie czy muszę raz jeszcze wpisywać to dziecko do w/w Księgi, jeśli już nie będzie korzystało z zajęć wwr, tylko będzie realizowało obowiązek szkolny?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Mam zapytanie odnośnie używania w instytucji oświatowej oprogramowania typu Open Soure. Czy są jakieś przeciwwskazania do używania tego typu oprogramowania, jeśli producent na to zezwala? Naszej instytucji nie stać na drogie licencje - chodzi o oprogramowanie edytora tekstu (alternatywę dla pakietu Microsoft Office). Istnieje bezpłatna alternatywa takiego oprogramowania tj. Libre Office lub Open Office. W jaki sposób, w razie ewentualnej kontroli udokumentować, iż placówka korzysta z takiego oprogramowania? Niezasadne jest wydawanie pieniędzy z budżetu na płatne drogie licencje, skoro są programy, które dla naszych potrzeb oferują tę samą funkcjonalność, co ich płatne odpowiedniki. Czy mogę prosić o poradę w tej sprawie, ewentualnie skierowanie do miejsca, w którym mogę w tym przedmiocie uzyskać informacje?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Chciałabym w szkole zamontować ławeczkę wieszcza ( jesteśmy szkołą imienia A. Mickiewicza). Rodzice bardzo popierają ten wniosek. Gdzie mogłabym wnioskować o fundusze na takie działanie? Z jakich projektów mogłabym skorzystać, aby taki efekt finalny projektu pozostał?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Jak powinna być przeprowadzona rekrutacja w szkole podstawowej na rok 2014/15?
Wskazane byłyby jakieś przykładowe dokumenty np. zasady, procedura, jakie kryteria, terminy, sposób przeprowadzania itd.?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor może zakupić do klasy lekcyjnej, w której będzie miała zajęcia klasa integracyjna tablicę interaktywną ze środków pieniężnych, które są na rozdziale 80150- realizacja zadań wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy dla dzieci?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe