Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o podanie podstawy prawnej rezygnacji rodzica z zajęć rewalidacji dla swojego dziecka oraz podstawy prawnej umożliwiającej organowi prowadzącemu wgląd do dokumentacji szkolnej.
Żaden przepis, a w szczególności ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, Dz. U. z 2019 r., poz. 1148 ze zm., ani rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym, Dz.U. z 2017 r., poz. 1578 ze zm. nie stanowią, że zajęcia rewalidacyjne są dla ucznia obowiązkowe. W związku z tym w ramach władzy rodzicielskiej rodzic może z nich zrezygnować (art. 96 § 1 i art. 98 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Dz.U. z 2018 r., poz. 682 ze zm.
Organ prowadzący publiczną szkołę ma prawo wglądu w dokumentację szkoły w związku z uprawnieniami nadzorczymi, co wynika z art. 57 ust. 3 w w. z art. 55 ust. 3 pkt 2 PO.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jakie zmiany w Statucie przedszkola powinnam nanieść w roku szkolnym 2016/2017?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W styczniu rodzic dziecka niepełnosprawnego zwrócił się do dyrektora z prośbą o wydłużenie etapu edukacyjnego w kl. II SP. Rada pedagogiczna uchwałą podjęła decyzję o wydłużeniu etapu. W dniu zakończenia obowiązkowych zajęć lekcyjnych ten sam rodzic poprosił o wydanie świadectwa szkolnego z promocją do kl. III. Czy istnieje jakakolwiek prawna możliwość, aby jednak dziecko klasyfikować i promować pomimo podjętej uchwały. Jakie warunki należy spełnić?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy gmina może nie udzielić w ogóle dotacji na oddział przedszkolny przy szkole podstawowej prowadzonej przez stowarzyszenie, jeśli liczba dzieci została zgłoszona do 30 IX roku poprzedzającego rok budżetowy? We wpisie do ewidencji istniejemy jako szkoła podstawowa. Przed przejęciem szkoły przez stowarzyszenie w szkole podstawowej był oddział przedszkolny.W SIO wykazujemy istnienie oddziału przedszkolnego ale nie dostajemy na niego ani złotówki.Tłumaczeniem jest brak zapisu o oddziałach przedszkolnych w ustawie o systemie oświaty. Drugie pytanie: czy szkoła podstawowa (kadra) może prowadzić zajęcia z wczesnego wspomagania rozwoju dla dziecka uczęszczającego do oddziału przedszkolnego? Zajęcia były i są prowadzone, gmina otrzymała pieniądze ale nie chce nam ich przekazać.Trzecie pytanie: które kontrolne arkusze ministerialne przewidywane w roku 2011-12 dotyczą szkół/ przedszkoli/ zespołów wychowania przedszkolnego niepublicznych na prawach publicznych prowadzonych przez stowarzyszenie, a które nie dotyczą?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy jest jakieś rozporządzenie regulujące liczbę uczniów w klasach I - III, IV-VIII ? i czy jest określony metraż przypadający na ucznia w szkole np. sali lekcyjnej na ucznia i w przedszkolu ?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy przy wprowadzaniu Standardów ochrony małoletnich potrzebna jest opinia Rady Pedagogicznej, czy wystarczy zarządzenie dyrektora szkoły?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe