Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o podstawę prawną dotyczącą zakazu posiadania przez ucznia na terenie szkoły telefonu komórkowego do wprowadzenia zmian w statucie.
Na ten temat pisaliśmy wielokrotnie.Nasza opinia z 08 października 2017 :Dyrektor szkoły nie jest upoważniony do zakazania uczniom przynoszenia telefonów komórkowych. Na podstawie art. 99 pkt 4 (w szkole niepublicznej – art. 172 ust. 2 pkt 5) ustawy z 14.12.2016 r. – Prawo oświatowe, Dz.U. z 2017 r., poz. 59 jedynie statut szkoły w części regulującej obowiązki ucznia może określać warunki wnoszenia (w tym ograniczenie stosowania) oraz korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na terenie szkoły.Wg naszej opinii nie chodzi o zakaz używania tych urządzeń, ale o ustalenie zasad i warunków wnoszenia ich do szkoły oraz korzystania z nich.Proponujemy także analizę treści:https://men.gov.pl/wp-content/uploads/2015/09/zawiadomienie-o-sposobie-zalatwienia-petycji-1.pdf
Zgodnie z brzmieniem art. 99 pkt 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe (Dz.U.z 2017r. poz.59 z późn.zm.) w statucie szkoły określa się obowiązki ucznia w zakresie przestrzegania warunków wnoszenia i korzystania z telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych na terenie szkoły.
Z brzmienia tego przepisu wynika jednoznacznie, że obowiązkiem szkoły jest określenie warunków wnoszenia i korzystania przez uczniów z telefonu komórkowego. Szkoła może wprowadzić zakaz korzystania z telefonu komórkowego w czasie lekcji. Natomiast nie ma podstaw do tego, aby wprowadzić całkowity zakaz posiadania przez ucznia telefonu podczas jego pobytu w szkole.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe (Dz.U.z 2017r. poz.59 z późn.zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jeżeli dyrektor uzna, że kierownik wycieczki może być równocześnie opiekunem na tej wycieczce - jak wypełnić kartę wycieczki? Kierownik wpisuje siebie w miejscu kierownik i opiekun?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- W Zespole Szkół funkcjonuje Technikum Budowlane, Liceum Ogólnokształcące, Branżowa Szkoła I stopnia i Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych. Czy dla tych szkół należy opracować oddzielne statuty tj; Statut Technikum Budowlanego, Statut Liceum Ogólnokształcącego i Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w terminie do 30 listopada 2019 r.? Dodam, że w Zespole został w 2017 r. przyjęty statut Branżowej Szkoły I stopnia. Dzisiaj zrodziła się wątpliwość i dodam, że na daną chwilę statut LO jest już opracowany i przekazany nauczycielom do zgłaszania uwag, a statut technikum jest na ukończeniu.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej może odmówić przyjęcia wychowawstwa w klasie I, gdzie ma najwięcej godzin z tą grupą? Dodam, że pozostali nauczyciele w szkole mają już wychowawstwa w innych klasach, poza Panią od języka angielskiego i nauczycielem w-f.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Witam, bardzo proszę o propozycje regulaminu rekrutacji do przedszkola. Głównie chodzi mi o punktację. Nie wiem na czym ona ma polegać.
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie związane z monitorowaniem podstawy programowej. Gdzie zapisywać godziny realizowane na różnych imprezach, wycieczkach, uroczystościach? Zastanawiam się, czy w dzienniku, czy może stworzyć inny dokument, który będzie rejestrował te godziny. Jeżeli wycieczka edukacyjna odbywa się po zajęciach lekcyjnych lub w wolny dzień - czy te godziny można wliczyć do realizowanej podstawy?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe