Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o pomoc w przygotowaniu procedury dopuszczenia programów nauczania, podręczników, materiałów ćwiczeniowych oraz materiałów edukacyjnych w szkole podstawowej.
Podstawą dopuszczenia programu nauczania w szkole podstawowej jest art. 22a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1915), zaś podstawą ustalenia podręczników, materiałów ćwiczeniowych oraz materiałów edukacyjnych w szkole podstawowej jest art. 22aa ww. ustawy. Procedura dopuszczenia programów nauczania oraz procedura ustalania podręczników, materiałów ćwiczeniowych oraz materiałów edukacyjnych w szkole podstawowej powinna wskazywać terminy, do których nauczyciele lub zespół nauczycieli mogą składać propozycje odpowiednio nowych programów nauczania lub podręczników. Do procedury można dołączyć, przygotowane na potrzeby funkcjonowania danej szkoły, wzór wniosku o dopuszczenie do użytku programu nauczania oraz wzór wniosku o ustalenie podręcznika/materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych.
Mając na względzie fakt, że to dyrektor szkoły podejmuje ostateczną decyzję, warto w procedurze uwzględnić czas na przygotowanie analizy formalnej i merytorycznej programu nauczania oraz proponowanych zestawów podręczników. Analiza może być przeprowadzona przez wyznaczonych przez dyrektora nauczycieli. Warto również w procedurze ustalić jednolite wzory dokumentów jakimi należy się posługiwać przy ocenie formalnej czy też merytorycznej programu nauczania lub podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych.
W przypadku programów nauczania należy w procedurze dopuszczenia uwzględnić termin, w jakim rada pedagogiczna powinna wydać opinię w sprawie danego programu nauczania; w przypadku dopuszczenia zestawów podręczników jest również konieczne przedstawienie propozycji do opinii rady rodziców. Ostatnim etapem procedury dopuszczenia powinno być wydanie zarządzenia dyrektora szkoły na podstawie:
- art. 22a ust. 6 ustawy o systemie oświaty w sprawie dopuszczenia do użytku w szkole podstawowej programów nauczania,
- art. 22ab ust. 4 ustawy o systemie oświaty w sprawie ustalenia zestawu podręczników lub materiałów edukacyjnych obowiązujący we wszystkich oddziałach danej klasy przez co najmniej trzy lata szkolne oraz materiałów ćwiczeniowych obowiązujących w poszczególnych oddziałach w danym roku szkolnym.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Co powinien zawierać statut szkoły podstawowej z oddziałem przedszkolnym? Do tej pory miałam statuty osobno (okazało się, że statut oddziału ma być elementem statutu szkoły) i załączniki np. program wychowawczy i profilaktyczny czy WSO. Wizytator stwierdził, że musi to wszystko być w jednym dokumencie i nie może zawierać żadnych załączników. Proszę podpowiedzieć, jaką strukturę ma mieć statut. Czy program wychowawczy, profilaktyczny i WSO mają być elementem statutu czy to odrębne dokumenty, ale nie załączniki do statutu?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba niepełnoletnia może odbierać ucznia ze świetlicy szkolnej za zgodą rodziców?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Czy zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa zwrot „WSO” (wewnątrzszkolny system oceniania) w statucie szkoły jest poprawny?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry,
mam pytanie odnośnie pisemnych zgód, jakie musi zebrać szkoła we wrześniu od rodziców?(poza zgodą na odbiór przez osoby trzecie, samodzielny powrót, czy utrwalenie wizerunku).Czy wchodzi jakiś nowy przepis?
Prawo wewnątrzszkolne (regulaminy, procedury) Przeczytaj odpowiedź
- Co należy brać pod uwagę w przypadku konieczności zwolnienia nauczyciela? Jakie kryteria przyjąć? Czym się kierować? Zwolnienie nauczyciela to bardzo trudna decyzja dyrektora.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe