Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o pomoc.Czy mam obowiązek objąć funduszem socjalnym nauczyciela, który został zwolniony z art 20 lutym 2001 roku i do 01-2009 roku pracował w innych zakładach pracy (nie oświatowych). W 2009 roku osiągnął wiek 55 lat i otrzymał emeryturę nauczycielską na starych zasadach. W 2011 roku złożył podanie o objęcie go funduszem socjalnym, twierdząc, że jest moim emerytem. Było to dla mnie zaskoczeniem, gdyż nawet nie miałam wiedzy o tym, że ten były nauczyciel uzyskał emeryturę nauczycielską w 2009 roku.
Jeśli nauczyciel jest emerytem tej szkoły - obowiązek objęcia go zakładowym funduszem świadczeń socjalnych wynika z art. 53 Karty Nauczyciela:
Art. 53(...)
2. Dla nauczycieli będących emerytami, rencistami lub nauczycielami pobierającymi nauczycielskie świadczenie kompensacyjne dokonuje się odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w wysokości 5% pobieranych przez nich emerytur, rent oraz nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych.
oraz
USTAWY z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (ze zm.)
Art. 2. Użyte w ustawie określenia oznaczają:
(...)
5) osoby uprawnione do korzystania z Funduszu - pracowników i ich rodziny, emerytów i rencistów - byłych pracowników i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał, w regulaminie, o którym mowa w art. 8 ust. 2, prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z Funduszu.
Jeśli natomiast zainstaniały okoliczności opisane w interpelacji - szkoła także obejmuje emeryta funduszem:
opinia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie „możliwości przekazywania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych na emeryta do wskazanego zakładu w aktualnym miejscu jego zamieszkania” z 19 lutego 2008 r.:
w przypadku zmiany miejsca zamieszkania, utrudniającej korzystanie ze świadczeń socjalnych, nauczyciel będący emerytem lub rencistą mógłby ubiegać się o objęcie opieką socjalną w innej szkole, jeśli dyrektor szkoły wyrazi na to zgodę, a organ prowadzący tę szkołę dopuści taką możliwość. W takiej sytuacji istnieje możliwość przekazywania odpisu na tych nauczycieli na mocy porozumień zawartych pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego w oparciu o art. 46 ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego."
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- 1. Czy w Ośrodku Rewalidacyjno - Wychowawczym powierza się funkcję wychowawcy grupy, za który otrzymuje dodatek za wychowawstwo?
2. Czy wychowawcy pracującemu w ORW należy się dodatek za trudne i uciążliwe warunki pracy?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Ile dni na odwołanie od oceny pracy ma nauczyciel. Do kogo nauczyciel pisze odwołanie?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy są nowe arkusze ocen, które mają nazwy nowych przedmiotów, które nauczane są w klasie VII? Wzór MEN-I/37a/2 nie uwzględnia nowych przedmiotów, nie ma też miejsca na wpisanie. Nie chodzi mi o dokument stworzony przez Państwa ekspertów, ale o informację, czy jest nowe rozporządzenie, ponieważ wzory druków w ROZPORZĄDZENIU MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 18 stycznia 2017 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych nie uwzględniają nowych przedmiotów.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Uczennica klasy IV nie uczestniczy w lekcjach religii. Jakiego wpisu nauczyciel religii ma dokonać w dzienniku w tabeli z ocenami z przedmiotu przy nazwisku tej uczennicy? Przy każdym uczniu jest ocena. Jakiego wpisu dokonać przy jej nazwisku - nie uczestniczyła?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy powołanie wicedyrektora (stanowisko funkcyjne) powinno odbywać się w trybie podjęcia przez RP uchwały opiniującej (np. w
związku z zaleceniami organu prowadzącego)? Czy po przeprowadzonym głosowaniu nad kandydatem dyrektor jest zobowiązany, jako przewodniczący RP, do sporządzenia stosownej uchwały w tym zakresie, która zawiera stanowisko RP nt. kandydata? Co się dzieje dalej z taką uchwałą? Czy ma ona jakąś prawną moc? Czy w razie niepowołania konkretnego kandydata (wcześniej zaopiniowanego na posiedzeniu- głosowanie, zaprotokołowanie), uchwała RP powinna zostać uchylona? Czy dyrektor powinien informować RP o zawieszeniu wykonania uchwały bądź też poinformowaniu, iż na skutek różnych okoliczności kandydatura nie zostanie rozpatrzona?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe