Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o szczegółowe wyjaśnienie zasad wyliczania urlopów wypoczynkowych dla nauczycieli zatrudnionych z Kodeksu Pracy, na umowę o pracę (czas określony lub nieokreślony) w szkole niepublicznej (liceum). Podam dla przykładu 2 przypadki: 1. Um. o pracę w wymiarze 1/3 etatu (przy tygodniowej normie czasu w wysokości 40 godzin) na czas określony (1.09.2019-31.08.2020), pensum 8/22 (taki jest zapis w zakresie obowiązków, który jest integralną częścią zawartej umowy o pracę), praca w 3dni x tydzień (pon. 2lekcje., środa 2 lekcje, czwartek 4 lekcje) 2. Um. o prace w wymiarze ½ etatu (przy tygodniowej normie czasu w wysokości 40 godzin) na czas nieokreślony (od 1.08.2018r.), pensum 11/22 (taki jest zapis w zakresie obowiązków) praca w 2 dni x tydzień (pon. 5lekcji., czwartek 6 lekcji) Dyrektor niepublicznego liceum
Pracownik realizujący 8/22 etatu jest zatrudniony na 0,36 etatu, a nie na 0,33 (1/3) etatu. W związku z tym wyliczenia wymiaru urlopu należy dokonać dla wymiaru zatrudnienia 8/22 oraz pracy wynoszącej tygodniowo łącznie 14,5 godziny (8/22 * 40 godzin), zgodnie z art. 129 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. Zakładając, że staż uprawniający do urlopu wynosi co najmniej 10 lat, przeliczenia należy dokonać według 26 dni roboczych (art. 154 § 1 pkt 2 KP). Zatrudnienie przez 12 miesięcy na 8/22 etatu uprawnia do urlopu: 8/22 * 26 = 9,5 dni zaokrąglone do 10 dni * 8 godzin = 80 godzin, zgodnie z art. 154 § 2, art. 1542 § 2 KP. W związku z pracą po 14,5 godzin tygodniowo, 1 tydzień urlopu obejmuje 14,5 godziny. Harmonogram czasu pracy obejmuje nie tylko czas pracy w ramach pensum, ale również wykonywanie innych zadań służbowych. Urlopu udziela się w dniach i godzinach pracy zgodnie z obowiązującym danego pracownika rozkładem czasu pracy, obejmującym nie tylko prowadzenie zajęć z uczniami, natomiast nie został on podany w pytaniu (art. 1542 § 1 KP).
Pracownik zatrudniony na 11/22 etatu ma do przepracowania 20 godzin tygodniowo (11/22 * 40), w tym prowadzi 11 godzin zajęć z uczniami (art. 129 § 1 KP). Rocznie pracownik z co najmniej 10 – letnim stażem uprawniającym do urlopu ma do wykorzystania 13 dni (11/22 * 26), czyli 104 godziny (art. 154 § 1 pkt 2 i § 2 KP). Urlopu udziela się w dniach i godzinach pracy wykonywania wszystkich obowiązków służbowych, zgodnie z obowiązującym pracownika harmonogramem czasu pracy, którego w pełni nie podano w pytaniu, a więc jedynie można wskazać, że tygodniowy urlop obejmuje 20 godzin (art. 1542 § 1 KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W poprzednim roku w wyniku zmian organizacyjnych - przekształcenie szkoły samodzielnej w szkołę filialną - dla jednej z nauczycielek nie było etatu, jednak ze względu na ciążę wypowiedzenie umowy z art. 20 KN było niemożliwe. W związku z tym moje pytania: Czy po roku czasu w związku z arkuszem na nowy rok szkolny 2014/2015 art. 20 KN ma dalej swoją moc prawną co do wypowiedzenia umowy? Czy można wręczyć lub dostarczyć w inny sposób wypowiedzenie umowy o pracę nauczycielce w maju, która w tym czasie przebywa na urlopie rodzicielskim (urlop do listopada)? Czy można zwolnić w tym roku innego nauczyciela (zamiast Pani przebywającej na urlopie rodzicielskim) i zastosować art. 20 KN - po roku czasu od zmian organizacyjnych - przekształcenie szkoły samodzielnej w szkołę filialną.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zamierza w tym roku szkolnym odejść na emeryturę z art.88 Karty Nauczyciela. Składa teraz stosowne dokumenty do ZUS-u. Czy rozwiązanie stosunku pracy z tym nauczycielem ma nastąpić przed złożeniem wniosku czy dopiero po wydaniu decyzji przez organ rentowy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W skład Zespołu Szkół wchodzą następujące typy szkół: Liceum Ogólnokształcące, Technikum oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego.
W chwili obecnej jako Centrum Kształcenia Ustawicznego chcemy zorganizować kurs teoretycznych przedmiotów zawodowych dla uczniów klas wielozawodowych Branżowej Szkoły I-go Stopnia innej placówki.
Czy nauczyciel zatrudniony w naszej szkole może również zostać zatrudniony np. na umowę zlecenie na wspomnianym kursie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel który posiada studia podyplomowe z zakresu pedagogiki specjalnej może prowadzić zajęcia korekcyjno-kompensacyjne? Jakie uprawnienia posiada?
- Nauczyciel zatrudniony na czas określony KN na 2/22 może podjąć dodatkowo pracę w szkole niepublicznej w oparciu o Kodeks pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe