Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o wydanie opinii prawnej dotyczącej przysługiwania bądź nie dodatkowego wynagrodzenia rocznego za rok 2016 w opisanych poniżej przypadkach: 1. Pracownik obsługi w szkole: w okresie od 1.01.2016 r. do 5.05.2016 r. – urlop rodzicielski; po zakończeniu urlopu rodzicielskiego w dniu 6.05.2016 r. powrót do pracy - nie świadczyła w tym dniu efektywnej pracy: w czasie 1 godziny była na badaniach lekarskich, na pozostałe 7 godzin złożyła wniosek o udzielenie czasu wolnego na podstawie art. 188 Kp; od 9.05.2016 r. do 13.07.2016 r. korzystała z urlopu wypoczynkowego; od 14.07.2016 r. do 31.12.2016 r. przebywała na urlopie wychowawczym; urlop wychowawczy trwa nadal; 2. Pracownik obsługi w szkole: w okresie od 01.01.2016 r. do 23.03.2016 r. przebywał na zasiłku rehabilitacyjnym, ale otrzymywał również wynagrodzenie za dodatek stażowy; 23.03.2016 r. nastąpiło rozwiązanie umowy o pracę w związku z przejściem pracownika na rentę chorobową. Pracownik nie spełnił warunku przepracowania minimum 6 miesięcy. Z warunku przepracowania 6 m-cy jest zwolniony z tytułu przejścia na rentę, ale efektywnie nie przepracował nawet 1 dnia. Jednak istnieje podstawa naliczenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego z tytułu wypłacania pracownikowi dodatku za wysługę lat, który to dodatek wchodzi w skład podstawy do wyliczenia wysokości dodatkowego wynagrodzenia rocznego.
Ponieważ korzystanie z urlopów związanych z rodzicielstwem (rodzicielski i wychowawczy) zwalniają pracownika z obowiązku przepracowania 6 miesięcy w roku, jednocześnie zaś dni wolne od pracy wynikające z rozkładu czasu pracy oraz ustawowo wolne, a także urlop wypoczynkowy są traktowane na równi z okresem przepracowanym, pierwszemu pracownikowi przysługuje trzynastka w wysokości proporcjonalnej za okres od 7 maja do 13 lipca 2016 r. (art. 2 ust. 2 i ust. 3 pkt 6 lit. a) i pkt 6a ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej, Dz. U. z 2016 r., poz. 2217).
Drugi pracownik byłby uprawniony do trzynastki w związku z przejściem na rentę (art. 2 ust. 2 i ust. 3 pkt 4 ww. ustawy), gdyby od dnia 1 stycznia do dnia 23 marca 2016 r. efektywnie przepracował chociaż jeden dzień. Jednak nieobecność związana z niezdolnością do pracy i pobieraniem świadczenia rehabilitacyjne nie jest traktowana jako okres przepracowany (uchwała SN z dnia 7 lipca 2011 r., III PZP 3/2011, OSP 2012, z. 4, s. 252), z tego względu pracownik nie nabył prawa do trzynastki.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jaka jest podstawa prawna na urlop bezpłatny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel posiadający ukończone studia podyplomowe w zakresie historii może uczyć w ośmioletniej szkole podstawowej wos-u? W latach 1999-2007 uczył wos-u w gimnazjum, bo kwalifikacje uznał dyrektor szkoły, w aktach osobowych brak informacji o zbliżeniu lub uznaniu kwalifikacji.
- Z dniem 31 sierpnia 2019 roku zostaje wygaszone gimnazjum. Czy wszystkim nauczycielom tj. zatrudnionym na czas określony i nieokreślony w związku z likwidacją zakładu pracy należy się odprawa? Jeśli tak to w jakiej wysokości.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica będąca w zaawansowanej ciąży 2 m-ce przed porodem przebywała na zwolnieniu lekarskim. Po porodzie przebywała na urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Czy kiedy wróci z urlopów powinna otrzymać skierowania na badania lekarskie - kontrolne do medycyny pracy w związku z przebywaniem na zwolnieniu lekarskim?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu na czas określony do 31 sierpnia 2016 roku będącemu już na emeryturze należy się nagroda jubileuszowa za 35 lat pracy, jeżeli umowa od 1 września nie będzie zawarta? Nadmieniam że nauczyciel nabywa prawa z dniem 1 września 2016r. (kończy 35 lat pracy )kiedy powinnam wypłacić nagrodę 31 sierpnia czy 1 września 2016r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe