Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o wyjaśnienie w poniższej sprawie: Jedna z pracownic zatrudniona w bursie od 2009 roku, legitymująca się jeszcze w czerwcu 2017r. 10-letnim stażem pracy (na podstawie dostarczonych świadectw pracy), w czerwcu 2017r. dostarczyła dwa zeznania świadków potwierdzające jej prace w gospodarstwie rolnym rodziców (ze wskazaniem pewnych okresów tej pracy od 16 roku życia, który ukończyła w 1993r.). Zeznania potwierdzone przez Wójta gminy, opatrzone datą 09.06.2017r. Zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 1990r. o wliczaniu okresów pracy w gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy, po zweryfikowaniu okresów pracy w gospodarstwie wykazanych w zeznaniach świadków z świadectwami pracy i edukacją tej pracownicy od 16 r.ż do ukończenia szkoły, postanowiono o zaliczeniu pewnych okresów pracy w gospodarstwie rolnym rodziców do pracowniczego stażu pracy. W związku z tym na dzień 30 czerwca 2017r. pracownica legitymuje się 21-letnim stażem pracy. Zatem od miesiąca lipca 2017 roku pracownicy będzie wypłacany dodatek stażowy w wysokości 20%. Nasuwa się pytanie: czy pracownicy należy wypłacić nagrodę jubileuszową za 20 lat pracy, czy też nie w świetle opisanej sytuacji. Jeśli tak, to w oparciu o jaki przepis? Ponadto czy pracownica ta może także rościć sobie prawo do wypłaty wyrównania dodatku stażowego. Zwracam uwagę, iż dokumenty wskazujące na pracę w gospodarstwie rolnym rodziców przedłożyła w czerwcu br. opatrzone datą 09.06.2017r.
Zgodnie z art. 291 § 1 kodeksu pracy, roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.
Wymagalność roszczenia należy rozpatrywać na podstawie przepisów dot. wynagradzania pracowników samorządowych - ustawy z dnia 21.11.2008 r. o pracownikach samorządowych oraz Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18.03.2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych:
- dodatek za wieloletnią pracę przysługuje po 5 latach pracy w wysokości wynoszącej 5% miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego,
- dodatek za wieloletnią pracę jest wypłacany w terminie wypłaty wynagrodzenia:
Pracownik nabył zatem prawo do wyższego dodatku stażowego wcześniej, a jedynie udokumentował to w późniejszym terminie. Może więc domagać się wypłaty wyrównania tego dodatku do 3 lat wstecz.
Podobnie jest z nagrodą jubileuszową. Pracownik samorządowy nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody (§ 8 ust. 1 Rozporządzenia), czyli w opisanym przypadku 30.06.2016 r. Jeżeli w aktach osobowych brak jest odpowiedniej dokumentacji, warunkiem ustalenia prawa do nagrody jubileuszowej jest udokumentowanie przez pracownika samorządowego prawa do tej nagrody.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- I. Nauczyciel zatrudniony na czas nieokreślony ma do 27.06.2019 r. od lekarza medycyny pracy orzeczoną przydatność do wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela.
Mamy pytanie, jeżeli ze względu na stan zdrowia nauczyciel nie otrzyma dalszej zdolności do wykonywania pracy jako nauczyciel, to czy z tym nauczycielem:
1/ należy rozwiązać umowę o pracę (zawartą na podstawie mianowania) i z jaką datą i co z urlopem?
2/ czy ten nauczyciel może przejść na świadczenie kompensacyjne, jeżeli tak to z jaką datą i czy należy się nauczycielowi z tego tytułu odprawa?
II. W naszej szkole jest oddział łączony specjalny dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim. O 01.09.2019 r. w tej klasie będą zajęcia rewalidacyjne.
Czy przydzielając nauczycielowi godziny w tej klasie należy przyznać dodatek za trudne warunki pracy? Jeżeli tak, to w jakiej wysokości.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy istnieje możliwość przydzielenia godzin fizyki nauczycielowi wychowania technicznego, który w trakcie studiów miał odpowiednio dużą godzin fizyki ogólnej, poszczególnych działów działów np. termodynamiki, mechaniki, mechaniki technicznej i laboratorium (pracowni)? Czy istnieje możliwość uznania kwalifikacji do szkoły podstawowej?
- Nauczyciel zatrudniony na podstawie mianowania w poradni psychologiczno-pedagogicznej (placówce nieferyjnej) ukończy w lutym 65 lat, ma prawo do emerytury. Zgodnie z art. 23 KN umowa rozwiązuje się. Czy potrzebne jest wypowiedzenie?, czy 3 mies? Co wpisać w świadectwie pracy? Dziękuję
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nagroda jubileuszowa może być wypłacona nauczycielowi, w trakcie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia, czy dopiero po jego zakończeniu, czy wypłaca się te nagrodę na koniec miesiąca w którym przysługuje?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy wicedyrektor Szkoły Podstawowej może być jednocześnie prezesem fundacji ?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe