Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Proszę o wyjaśnienie. W rozporządzeniu MEN w sprawie warunków organizowania kształcenia ,wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w przedszkolach, szkołach i oddziałach ogólnodostępnych lub integracyjnych Dz.U.228/1490/2010) § 9 mówi, że uczniowie z zaburzeniem zachowania posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego( przed wejściem w życie rozporządzenia)mogą kontynuować naukę w oddziale integracyjnym do ukończenia szkoły danego typu. Czy dotyczy to też dzieci, które miały wydane takie orzeczenie na I etap edukacyjny, co z II etapem, który jest do końca szkoły ( była taka niepisana zasada dotycząca szkoły podstawowej, że najpierw orzeczenie na I etap edukacyjny) Jak traktować §9 gdy orzeczenia ze względu na zaburzenia zachowania nie mogą być już wydawane, a dzieci te są w klasach integracyjnych? Dziękuję za odpowiedź
Z treści parafgrafu 9 rozporządzenia wynikałoby, że każdy uczeń posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego może uczęszczać do klasy integracyjnej (oddziału) do ukończenia szkoły danego typu. Wynikałoby, bowiem orzeczenia takie zwykle wystawiane są na czas nauki w danej szkole. Jeżeli jednak uczeń otrzymał orzeczenie tylko na I etap, nie ma podstaw do tego, aby w II etapie kontynuował naukę w klasie integracyjnej w oparciu o to orzeczenie. Po ukończeniu I etapu uczeń musi uzyskać nowe orzeczenie (już nie ze względu na zaburzenia zachowania).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Do jakiego wieku uczeń niepełnosprawny w stopniu umiarkowanym i znacznym może uczęszczać do specjalnej szkoły podstawowej? Czy muszą być spełnione jakieś szczególne warunki np. odroczenie obowiązku szkolnego, wydłużanie etapu edukacyjnego na poziomie klas młodszych i starszych?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- 1. Czy żeby przyjąć dziecko 5- letnie do zerówki w przedszkolu trzeba mieć pisemny wniosek rodziców?
2. Czy dziecko, które w roku szkolnym 2018/2019 realizowało roczne przygotowanie przedszkolne jako 5- latek może w przyszłym roku szkolnym nie uczęszczać do zerówki, czyli mieć roczną przerwę i dopiero w roku szkolnym 2020/2021 pójść do klasy pierwszej?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor szkoły może prowadzić zajęcia indywidualne z uczniem w wymiarze 2 godzin (w ramach nauczania indywidualnego na podstawie orzeczenia poradni)?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- W Państwa serwisie znalazłem dwie sprzeczne informacje dotyczące realizacji dodatkowej godziny lekcyjnej. Czy w roku szkolnym 2010/2011 wciąż obowiązuje 1 godzina dodatkowa w szkołach ponadgimnazjalnych?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel świetlicy może w ramach swoich obowiązków dowozić uczniów do szkoły? W czasie dowozów nie ma uczniów na świetlicy.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe