Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Szkoła postępuje zgodnie z przepisami o organizacji roku szkolnego przestrzegając przy tym kompetencji organów szkoły.Wg mnie zobowiązanie nauczycieli do pracy w dni...

PORADA PRAWNA

06 grudnia 2014 Inne

Proszę odpowiedzieć na pytanie dotyczące przerwy świątecznej. We wrześniu br. rada pedagogiczna, rada rodziców i samorząd uczniowski zgodzili się oraz organ prowadzący zezwolił na odrabianie zajęć za dzień 2 i 5 stycznia 2015 r. i to wykonaliśmy. Zgodnie z rozp. w sprawie organizacji roku szkolnego z dnia 18.04.2002 r.parag.3.1 zimowa przerwa świąteczna trwa od 23 grudnia lub od 22 grudnia, gdy wypada ten dzień w poniedziałek i jesteśmy szkołą z 5-dniowym systemem zajęć co w rozporządzeniu cyt. wyżej parag. 5pkt.3 stanowi, że "szkoły mogą organizować zajęcia w dni wolne od zajęć ",- czyli nie muszą. Proszę odpowiedzieć na pytanie czy dzień 22 grudnia 2014 r. też należy odpracować, żeby wreszcie zasłużenie odpocząć w czasie przerwy świątecznej. Nigdzie nie jest zapisane, że nauczyciele w czasie przerwy świątecznej mają być w szkole i do dyspozycji dyrektora, a zatem proszę o pilne wyjaśnienie. Pozdrawiam serdecznie- dyrektor zespołu szkół. Pragnę dodać,że nauczyciele, rodzice, uczniowie, dyrekcja planujemy zgodnie z rozporządzeniem do 30 września br. co roku i mamy pewne sprawy zaplanowane. Czy ciągle mamy pracować pogrążeni w chaosie?

Szkoła postępuje zgodnie z przepisami o organizacji roku szkolnego przestrzegając przy tym kompetencji organów szkoły.

Wg mnie zobowiązanie nauczycieli do pracy w dni przerwy świątecznej jest nadinterpretacją przepisów. Praca nauczyciela jest pracą szczególną, wymagającą codziennego zaangażowania i odpowiedzialności nie tylko za efekty pracy dydaktycznej, ale także – a nawet przede wszystkim – za bezpieczeństwo uczniów także na przerwach między lekcjami. Dlatego uważam, że nauczyciel ma prawo do dni przerw, o których mowa w pytaniu, o ile jego obecność w szkole nie jest podyktowana potrzebami szkoły. Dyrektor jest odpowiedzialny za organizację pracy szkoły, więc podejmowanie decyzji w tej sprawie należy do jego kompetencji.

Podstawa prawna:
1. Karta Nauczyciela – ustawa z dnia 26.01.1982 r. (ze zm.).
2. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (ze zm.).

 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2024 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT