Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Przeciwko nauczycielowi toczyło się postępowanie dyscyplinarne w czasie którego otrzymywał wynagrodzenie tj. płacę zasadniczą. Po zakończeniu postępowania dyscyplinarnego umorzonego Nauczyciel wrócił do pracy i zwraca się z prośbą o wypłatę dodatków: wiejskiego i stażowego (nauczyciela nie uniewinniono, ani nie oczyszczono z zarzutów). W okresie zawieszenia przez rok przebywał na urlopie zdrowotnym. Czy należy nauczycielowi wypłacić dodatki?
Przepisy art. 84 Karty nauczyciela regulują sprawę wynagrodzenia nauczyciela w trakcie zawieszenia.
Przede wszystkim,w okresie zawieszenia przysługuje jedynie wynagrodzenie zasadnicze (nie przysługują dodatki oraz wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe). Ponadto, wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela w okresie zawieszenia może ulec ograniczeniu, a tymczasowo aresztowanego ulega obligatoryjnie ograniczeniu najwyżej do połowy, w zależności od stanu rodzinnego nauczyciela, począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zawieszenie.
Jeżeli postępowanie dyscyplinarne lub karne zakończy się umorzeniem z braku dowodów winy albo wydaniem orzeczenia lub wyroku uniewinniającego, nauczycielowi należy zwrócić zatrzymane kwoty wynagrodzenia.
Zatrzymane kwoty wynagrodzenia to kwoty ograniczenia wynagrodzenia zasadniczego, a nie kwoty dodatków czy wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe - te nie przysługują wogóle.
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18 kwietnia 2011 r. III PK 62/2010:
"W przypadkach umorzenia postępowania dyscyplinarnego lub karnego albo wydania orzeczenia lub wyroku uniewinniającego wynagrodzenie za pracę w godzinach ponadwymiarowych, których nauczyciel nie przepracował z powodu zawieszenia go w pełnieniu obowiązków i które ponadto z mocy art. 83 ust. 2 in fine ustawy z 1982 r. Karta Nauczyciela nie przysługiwało mu w okresie zawieszenia, nie może być zwrócone w ramach obowiązku zwrotu nauczycielowi zatrzymanych kwot wynagrodzenia, o których mowa w art. 84 ust. 5 tej ustawy."
Wyrok Sądu Okręgowy w Suwałkach z dnia 15 maja 2014r. Sygn. akt III Pa 22/14
Z uzasadnienia:
"W przypadku zawieszenia w pełnieniu obowiązków wynagrodzenie zasadnicze może ulec ograniczeniu. Natomiast w przypadku dodatków oraz wynagrodzeń za pracę w godzinach ponadwymiarowych, to w okresie zawieszenia w pełnieniu obowiązków nie należą się one pracownikowi. W tym względzie, należało przyjąć za Sądem Rejonowym argumentacje dotyczącą odmowy zwrotu wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe. Z tej samej podstawy prawnej nie można domagać się zwrotu dodatków. Ustęp 5 art. 84 Karty Nauczyciela wskazuje, iż zwrot dotyczy tylko zatrzymanych kwot wynagrodzenia. Wynika z niego zatem, iż powódce należy zwrócić wynagrodzenie, jedynie do kwot zatrzymanych (ograniczonych) przez pracodawcę. Zatem przy przywróceniu do pracy pracownik ma pewność, iż wynagrodzenie zasadnicze zostanie mu wyrównane, tym bardziej, iż wysokość ograniczenia może być różna. Należy również zwrócić uwagę, iż przepis art. 84 Karty Nauczyciela systematyzuje jakie działania pracodawca może podjąć z wynagrodzeniem zasadniczym, a jakie w przypadku dodatków i wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe. Natomiast zwrotowi podlega jedynie wstrzymane wynagrodzenie. Zdaniem Sądu zapisy w tym względzie są jednoznaczne i nie budzą żadnych wątpliwości."
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam pytanie dotyczące prowadzenia księgi inwentarzowej. W szkole księgę inwentarzową prowadzi sekretarz szkoły, księgowość mieści się w innym budynku, czy księgowa może prowadzić u siebie drugą księgę inwentarzową ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka była zatrudniona na czas określony, tj. od 1.09.2011 do 31.08.2012. (7/18 etatu). Od 30.08.2012 r. jest na zwolnieniu lekarskim (ciąża). Przedłużono umowę do dnia porodu (planowany termin porodu 30 wrzesnia 2012 r.). Czy wymiar etatu wynikający z organizacji roku szkolnego można jej zmienić porozumieniem zmieniającym na 9/18 od 1.09.2012 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Nauczycielka urodziła si 11.11.1956r.staż pracy nauczycielskiej 34 lata-2 lata urlop dla por.zdr. Czy w związku z okresem ochronnym można zmniejszyć tygodniowy wymiar godzin. Pozdrawiam.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu w szkole podstawowej feryjnej, który wszystkie godziny realizuje w oddziale przedszkolnym?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy pracownik administracji i obsługi Zespołu Szkół może pracować każdego dnia tygodnia w innych godzinach (np. w poniedziałek 7:30-14:30, we wtorek 8:30-17:30 itd.)? W różne dni w różnym wymiarze. Czyli w innym wymiarze niż 8 godzin dziennie, ale nie przekraczając 40 godzin w tygodniu.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe