Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Przenosiłam nauczycielkę z sąsiedniej szkoły. Proszę o informację i podstawę prawną czy powinnam otrzymać akta osobowe i świadectwo pracy nauczycielki?
W przypadku przeniesienia nauczyciela na podstawie art. 18 Karty Nauczyciela, stosunek pracy nie zostaje zakończony lecz zachowuje ciągłość, w związku z czym nie wystawia się świadectwa pracy.
Dotychczasowy pracodawca zobowiązany jest jednak przekazać akta osobowe nauczyciela do nowej szkoły.
Zgodnie z § 9 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28.05.1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika, w sytuacji określonej w art.231 Kodeksu pracy albo w odrębnych przepisach przewidujących następstwo prawne nowego pracodawcy w stosunkach pracy nawiązanych przez poprzedniego pracodawcę, dotychczasowy pracodawca jest obowiązany przekazać akta osobowe pracownika oraz pozostałą dokumentację w sprawach związanych z jego stosunkiem pracy pracodawcy przejmującemu tego pracownika.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak powinna wyglądać procedura wyznaczenia przez organ prowadzący nauczyciela zastępującego dyrektora w przypadku gdy dyrektor szkoły jest na kilkutygodniowym zwolnieniu lekarskim. Czy burmistrz wydaje zarządzenie i jakiej treści. W szkole nie ma zastępcy ponieważ jest to mała szkoła. W mojej sytuacji powołano pełniącego obowiązki dyrektora nauczyciela na czas zwolnienia, a dyrektorowi po 18 dniach zwolnienia wstrzymano wypłatę dodatku motywacyjnego i funkcyjnego. Dodatki te przyznano temu nauczycielowi w 1/2 wysokości.
- Jestem dyrektorem szkoły podstawowej od 01.09.2019 r., która ma siedzibę główną i dwie lokalizacje dodatkowe. Zajęcia dydaktyczno - wychowawcze odbywają się we wszystkich trzech budynkach w sumie mam 11 oddziałów klas I-VIII i 3 oddziały przedszkolne. W tamtych budynkach dodatkowych wyznaczyłam moich zastępców podczas rady pedagogicznej. Jak prawnie uregulować ich stanowiska? Czy powinnam mieć zastępców w tamtych szkołach i kto ich powołuje (ja czy organ prowadzący)? Jaki powinien być ich zakres obowiązków?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Otrzymaliśmy pismo, że z dniem 1.10.2011 staliśmy się pracownikami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Szkoła podstawowa + Przedszkole. Byłam zatrudniona w szkole: nauczyciel dyplomowany, mianowanie. Czy powinnam otrzymać jakieś pismo zmieniające umowę o pracę? Nie rozumiem tego. W przedszkolu jest inne pensum, udzielane są urlopy; w szkole nauczyciel przedmiotu ma pensum 18 godzin i urlop w czasie trwania ferii. Jak to teraz będzie w zespole?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor może przyjąć zaświadczenie o zdolności do pracy pracownika, który mimo skierowania go do lekarza medycyny pracy z którym placówka ma podpisaną umowę przyniósł zaświadczenie od innego lekarza medycyny pracy za którego zapłacił sam?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie brzmi: Czy nauczyciel nauczania początkowego uczący wszystkich przedmiotów/edukacji ( z wyj. religii i j. angielskiego) w 2a może uczyć w 2b tylko edukacji komputerowej? Ten w 2b ma kwalifikacje jeszcze do innych przedmiotów i miały ponad 1,5 etatu a ten z 2a ma tylko etat. Dlatego tak zrobiłam w arkuszu kwietniowym, ale delegatura z Częstochowy zakwestionowała mi to pisząc, że to jest niezgodne z obowiązującym prawem. Ni podano konkretnego paragrafu tylko .....DzU z 2017 poz 1575 oraz Dz U z 2017 poz 703. Zadzwoniłam do wizytatorki i też nie podała mi paragrafu ale wyjaśniła, że teraz nie wolno nauczycielom nauczania uczyć w klasach innych niż swoja muzyki, plastyki i informatyki bo nie są specjalistami. Jestem tym oburzona. podejrzewam, że to jakaś nadinterpretacja prawa. Ci nauczyciele są najlepszymi jakich te dzieci mogłyby mieć. Ja jako dyrektor nie widzę możliwości wpuszczenia do klasy 1 pani uczącej informatyki w starszych klasach i nigdy nie mającej styczności z małymi dziećmi jak też nie znającej metodyki podania materiały dzieciom małym. A jak do tego ma się paragraf 27 mówiący o tym , że ci którzy uczą w dniu wejścia rozporządzenia mogą pracować na tych stanowiskach dalej? Bardzo proszę o odpowiedź, jak to jest prawidłowo. W małopolskiem znajoma dyrektorka dowiedziała się tego ode mnie . tak samo zrobiła w arkuszu i nikt jej tego nie zakwestionował.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe