Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytania dotyczą: I. Nawiązania stosunku pracy tj. zatrudnienia nauczycieli ze stopniem awansu zawodowego: mianowany i dyplomowany. 1. Czy można zatrudniać w/w osoby na czas określony (jeśli tak, to ile umów)?, 2. Po umowie na czas określony powinno się zawrzeć NOWĄ umowę poprzez mianowanie czy przekształcić umowę na czas określony na mianowanie (z jaką datą? ostatniego dnia umowy na czas określony)?, 3. Jak postąpić z osobami, które są mianowane/dyplomowane i mają umowy na czas nieokreślony (nieprzekształcone). Jeśli należy je przekształcić, to z jaką datą (uzyskania stopnia awansu mimo, że było to np. kilka lat temu)?; II. Rozwiązania umowy o pracę przez nauczyciela ze stopniem awansu zawodowego mianowany/dyplomowany lub przez pracodawcę: 1. Jaki jest okres wypowiedzenia (czy ma znaczenia fakt tego czy stosunek pracy nawiązany jest umową na czas nieokreślony czy poprzez mianowanie?) obowiązujący nauczyciela chcącego rozwiązać stosunek pracy i w jakich terminach (okresach roku szkolnego) może być złożone wypowiedzenie., 2. Czy wyłącznie nauczyciel może wypowiedzieć umowę?
W samorządowej jednostce oświatowej można zatrudniać nauczycieli mianowanych i dyplomowanych tak długo i tyle razy, ile trwa potrzeba zatrudnienia takich nauczycieli na zastępstwo albo istnieją potrzeby wynikające z organizacji nauczania (art. 10 ust. 7 KN). Umowa na czas określony rozwiązuje się z upływem terminu, na jaki została zawarta (art. 30 § 1 pkt 3 KP). W związku z tym, jeśli zakończy się trwanie jednej terminowej umowy, a nadal istnieją warunki z art. 10 ust. 7 KN, należy zawrzeć umowę na czas określony. Jeśli natomiast po rozwiązaniu terminowej umowy w placówce zaistnieją warunki do zatrudnienia nauczyciela na czas nieokreślony najwcześniej od następnego dnia po rozwiązaniu poprzedniej umowy, nauczyciela należy zatrudnić na pełen etat na podstawie mianowania (art. 10 ust. 5 KN) albo na część etatu na umowę o pracę na czas nieokreślony (art. 10 ust. 6 KN). W przypadku, gdy w czasie umowy terminowej zaistnieją warunki do zatrudnienia nauczyciela na czas nieokreślony albo nauczyciel podczas umowy o pracę uzyskał co najmniej stopień awansu nauczyciela mianowanego, na podstawie art. 10 ust. 5a i 5b KN dyrektor ma obowiązek stwierdzenia przekształcenia podstawy prawnej zatrudnienia na mianowanie od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wystąpiła możliwość nieterminowego zatrudnienia lub uzyskania stopnia awansu. Takie pisemne stwierdzenie może nastąpić aktualnie ze wskazaniem wstecznej daty, od której nauczyciel jest zatrudniony przez mianowanie.
Odnośnie rozwiązania stosunku pracy przez mianowanie, nauczyciel może złożyć 3-miesięczne wypowiedzenie ze skutkiem na koniec roku szkolnego (art. 23 ust. 1 pkt 1 w zw. z ust. 2 pkt 1 KN). Natomiast pracodawca może wypowiedzieć stosunek pracy tylko w przypadkach enumeratywnie wymienionych w KN: za 3- miesięcznym wypowiedzeniem ze skutkiem roku szkolnego z przyczyn organizacyjnych wymienionych w art. 20 ust. 1 KN; za 3-miesięcznym wypowiedzeniem ze skutkiem również w trakcie roku szkolnego z powodu negatywnej oceny pracy (art. 23 ust. 1 pkt 5 i ust. 2 pkt 5 KN). Nauczycie zatrudniony na część etatu na umowę na czas nieokreślony może otrzymać albo złożyć 3-miesięczne wypowiedzenie ze skutkiem na koniec roku szkolnego oraz pracodawca może go zwolnić za 3-miesięcznym wypowiedzeniem także w trakcie roku szkolnego z powodu negatywnej oceny pracy (art. 27 ust. 1 i 3 KN). Z kolei wypowiedzenie terminowej umowy (zawartej zgodnie z art. 10 ust. 7 KN) następuje na zasadach i z okresem wypowiedzenia określonym dla ogółu pracowników w art. 36 KP, a więc również w trakcie roku szkolnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel otrzyma wymówienie z art.20KN z dniem 31 maja 2015 (niedziela) - czy może być taka data? Staż pracy w dniu 31 VIII to 34 lata pracy:1.09.1981-31.08.2015. Czy należy wypłacić nagrodę jubileuszową (35 lecie)?
- Na jakiej podstawie należy rozwiązać umowę z księdzem uczącym religii w szkole, który był zatrudniony na podstawie skierowania (na podstawie kan. 805 kodeksu Prawa Kanonicznego) i został przeniesiony do innej parafii. Co należy wypisać w świadectwie pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który przebywa na rocznym urlopie dla poratowania zdrowia od sierpnia 2018 roku do sierpnia 2019 roku powinien zostać objęty podwyżką płac wynikającą z rozporządzenia MEN? Jaki wymiar zatrudnienia nauczyciela należy wpisać w wymiarze uposażenia, skoro nauczyciel nie świadczy pracy?
- Od września nauczyciel nie będzie miał zapewnionego etatu ze względu na zmniejszenie oddziałów w szkole. Czy wystarczy z nauczycielem podpisać porozumienie zmieniające warunki pracy na 1 rok?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 1.09.2018 organ prowadzący planuje połączenie przedszkola z szkoła podstawową i stworzenie zespołu szkolno-przedszkolnego. Czy w takiej sytuacji organ prowadzący ma możliwość powierzenia stanowiska dyrektora zespołu obecnemu dyrektorowi szkoły podstawowej do końca jego kadencji? Czy musi być ogłoszony konkurs na dyrektora zespołu?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe