Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytanie dotyczy dodatku za specjalizacje II stopnia. W jakiej wysokości wypłaca się dodatek za specjalizację jeśli nauczyciel nie ma pełnego wymiaru godzin pracy? Proporcjonalnie do wymiaru godzin czy całość?
Aktualnie obowiązujące przepisy, a w szczególności ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm., nie przewidują ww. dodatku jako składnika wynagrodzenia – dotyczy w szczególności nauczycieli, którzy uzyskali specjalizację po 2000 r. Wyjątkowo – o ile nauczyciel przez ostatnich ponad 18 lat nie uzyskał wyższego stopnia awansu zawodowego – prawo do takiego dodatku zachował, jeżeli w dniu 6 kwietnia 2000 r. otrzymywał taki dodatek, przysługujący w wysokości proporcjonalnej do łącznej liczby godzin zajęć z przedmiotu nauczania lub rodzaju zajęć realizowanych przez nauczyciela zgodnie z posiadanym stopniem specjalizacji, ale tylko do czasu uzyskania kolejnego stopnia awansu zawodowego w szkole - § 10 i § 11 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 19 marca 1997 r. w sprawie wynagradzania nauczycieli (Dz.U. nr 29, poz. 160, ze zm.) w zw. z art. 9 ustawy z 18 stycznia 2000 r. o zmianie ustawy - Karta Nauczyciela oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2000 r. Nr 19, poz. 239 ze zm.).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka szkoły ponadgimnazjalnej została zatrudniona na 11,26/18 etatu (od 1.09.2010 do 31.08.2011) oraz 11,16/18 (od 1.09.2010 do 22.06.2011- zastępstwo). Czy w związku z tym godziny wynikające z art.42 K.N. realizuje w wymiarze (11,26/18+11,16/18)tygodniowo czy liczyć 1 godzinę tygodniowo jak u nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze godzin?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy zatrudniając nauczyciela o specjalnym przygotowaniu pedagogicznym, który przedstawił orzeczenie aktualnych badań lekarskich na stanowisko nauczyciel (data następnego badania przypada w roku 2022) możemy posłużyć się przedmiotowym orzeczeniem czy mimo wszystko mamy obowiązek wysłać pracownika na badania wstępne?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry
Główna księgowa odchodzi na emeryturę. Został rozpisany konkurs na stanowisko, niestety nikt się nie zgłosił.
Moje pytanie: Czy mogę przenieść osobę z innej placówki na zastępstwo? Osoba ta posiada odpowiednie wykształcenie ale nie ma przepracowanych 3 lat w księgowości. Jeśli nie to jakie inne kroki można podjąć?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy jest w jakiś sposób możliwe nadrobienie przez nauczyciela nie wypracowanych w ciągu roku tzw. 19-tej godz.?Jakie sankcje mogą spaść na takiego nauczyciela?
- Pytanie dotyczy kwestii zaświadczenia o niekaralności, czy w przypadku ponownego zatrudnienia w tej samej szkole jest niezbędne doniesienie zaświadczenia o niekaralności: 1. brak przerwy w zatrudnieniu, jest rozwiązanie stosunku pracy 31.08.2014r i nawiązanie 01.09.2014r.; 2. przerwa w zatrudnieniu 5 dni; 3. przerwa w zatrudnieniu 2 miesiące.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe